Eve, właściwie Eve Jihan Jeffers (ur. 10 listopada 1978) – amerykańska raperka z Filadelfii. Pod koniec października 2007 roku wzięła udział w telewizyjnej gali stacji VH1 - "Hip Hop Honors 2007".
Początkowo Eve zajmowała się tylko śpiewem. Występowała w wielu chórach i założyła grupę składającą się z samym dziewczyn - Dope Girl Posse (D.G.P.) miały nawet swojego menedżera, który po pewnym czasie zwrócił uwagę na grupę hip-hopową, ABC i zaproponował D.G.P., aby też zaczęły rapować. Eve ten pomysł się spodobał.

Eve wkrótce dołączyła do grupy hip-hopowej Ruff Ryders. Pojawiła się na klipach DMX-a "How's It Goin' Down" i "Ruff Ryders Anthem". Później wystąpiła na mixtape'ie DJ-a Clue "The Professional", razem z DMX-em, Drag-Onem, Jadakissem i Stylesem na remiksie "Ruff Ryders' Anthem". Wzięła też udział w nagrywaniu pierwszej składanki Ruff Ryders, "Ryde or Die vol. 1", z której wydano dwa single z udziałem Eve: "Ryde or Die" (z The LOX, Drag-Onem i DMX-em) oraz "What Ya Want" (z Nokio z Dru Hill). Potem raperka współpracowała z The Roots, Blackstreet i Janet Jackson. Jej debiutancki album, "Let There Be Eve...Ruff Ryders' First Lady", okazał się być wielkim sukcesem i stał się drugim albumem raperki-kobiety, który zadebiutował na pierwszym miejscu listy Billboard 200 (pierwszym albumem w tej kategorii był "Chyna Doll" Foxy Brown, wydany tylko pół roku wcześniej).
Po sukcesie pierwszego albumu, Eve wydała kolejny album, "Scorpion" w 2001. Pierwszy singiel, "Who's That Girl", zapewnił jej sławę na całym świecie. Drugi, "Let Me Blow Ya Mind" (z Gwen Stefani) wyprodukowany przez Dr. Dre, okazał się jeszcze większym sukcesem. Zadebiutował na 2 miejscu listy Billboard Hot 100 (również na piątym miejscu Specja Listy Vivy w kategorii "Najlepsze featuringi"). Utwór ten wygrał nagrodę Grammy w kategorii Best Rap/Sung Collaboration, a "Scorpion" został zatwierdzony jako platyna.
Trzeci album Eve, Eve-Olution, został wydany latem 2002 roku i zadebiutował na 6 miejscu listy Billboard 200. Pierwszy singiel promujący album, "Gangsta Lovin'", z Alicią Keys, był kolejnym hitem i zadebiutował na 3 miejscu listy Billboard Hot 100. Kolejny singiel, "Satisfaction", również odniósł sukces. "Eve-Olution" jest najgorzej sprzedającym się albumem Eve
W marcu 2005 Eve wystąpiła na "Rich Girl" Gwen Stefani (7 miejsce na Billboard Hot 100). Później wystąpiła w remiksie "1 Thing" Amerie (1 miejsce Billboard Hot 100). W 2007 wystąpiła na singlu Kelly Rowland "Like This".
Aktualnie Eve pracuje nad swoim czwartym albumem, "Here I Am", który ma być wydany wcześnie w roku 2008. Produkcją zajmą się Timbaland, Dr. Dre, The Neptunes, Swizz Beatz i Scott Storch. Gościnnie wystąpią Adam Levine, Sean Paul, Swizz Beatz, Shakira i prawdopodobnie Gwen Stefani.


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło