Fenomen powstał na przełomie 1996 i 1997 roku, gdy w pierwszej klasie liceum poznali się Ekonom i Ziaja. Zafascynowani muzyka hip-hop zaczęli pisać swoje pierwsze teksty. Po jakimś czasie poznali Żółwia, który tez słuchał hip-hopu i pisał rymy. Żółw dołączy do chłopaków, a Ziaja wymyślił nazwę dla zespołu. Tak powstał Fenomen – najpopularniejsza grupa z warszawskich Jelonek. W 1998 roku do składu dołączył Mazsa, który zajął się produkcją nagrań zespołu. Zaczęły powstawać pierwsze pełne utwory zespołu („Reprezentuje Warszawe”, „Feno - Flota”), które okazały się na płycie dołączonej do Hip-Hop Magazynu (numer styczeń 1999).

W latach 1999-2000 zespól nagrywał nowe numery - w tym czasie powstały m.in. „Szansa” i „O życiu teksty”, które spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem w internecie jak również na pierwszych koncertach grupy. Pierwsze oficjalne nagrania które się pojawiły, to gościnne występy na płycie formacji Płomień 81, zatytułowanej „Nasze dni” (w kawałku „Dwulicowi ludzie”) oraz Rubato, zatytułowanej „Prawdziwa gra” (w kawałku „Jedna miłość bloki”).

Pod koniec roku 2000 zespołem zainteresowała się wrocławska wytwórnia Blend Records, co zaowocowało podpisaniem umowy na wydanie płyty.

Zanim do sklepów trafił debiutancki krążek zespołu, Ekonom i jego koledzy z Jelonek pojawili się także na ścieżce ćwiekowej do filmów “To my Rugbyści” i “Blokersi” Sylwestra Latkowskiego. “Szansa” i “Każdy ma takie chwile” nagrany z Grammatikiem i Leszkiem Możdżerem były singlami promującymi oba soundtracki. Do obydwu kawałków powstały teledyski.

Chłopaki zbudowali na Jelonkach swoje własne studio (Efekt), w którym od początku marca do końca kwietnia nagrywali swoja pierwsza płytę. Debiutancka album, zatytułowany „Efekt” ukazał się we wrześniu 2001 roku. Krążek promowały single „Szansa”, „Yelonky”, „Sensacja”. Gościnnie na płycie pojawili się: Endefis, DJ Szydło, Onar, Stefci, Grammatik, Wzi i Rubato. Plata spotkała się z bardzo gorącym przyjęciem słuchaczy, sprzedając się w nakładzie 15 tysięcy egzemplarzy. Sukces komercyjny płyty przełożył się także na aktywność koncertowa formacji. Zespól od wydania płyty do września 2003 roku zagrał ponad 120 koncertów

W 2003 roku zespól przypomniał o sobie singlem „Ludzie przeciwko ludziom” wydanym na epce. Na małym krążku wydanym ponownie przez Blend Records znalazło się osiem wersji kawałka „Ludzie przeciwko ludziom” (autorami remiksów byli: Mazsa, Decks i Camey), dwie wersje kawałka „Pamietam jak dzis” (Camey) i dwa teledyski: : do remiksu „Sensacji” i „Yelonek”. Płytę nabyć można było w cenie 9.99 PLN. Kupiło ją około ośmiu tysięcy fanów, co spowodowało, że singiel Fenomenu był jednym z najlepiej sprzedających się singli 2003 roku w Polsce. Do numeru “Ludzie przeciwko ludziom” nagrano teledysk. Jednocześnie kawałek obecny był na wielu radiowych i telewizyjnych listach przebojów.

10 października 2003 roku ukazała się druga płyta zespołu, zatytułowana ”Sam na sam”. Krążek promowany był wydanym już na singlu numerem „Ludzie przeciwko ludziom”. Drugim kawałkiem promującym album był utwór zatytułowany “To nie tak”. Do kawałka nakręcony został teledysk. Pod koniec stycznia do rozgłośni radiowych trafił trzeci singiel zespołu zatytułowany „Sam na sam”. Do utworu również nakręcony został teledysk.

Muzykę na „Sam na sam” poza Mazsą przygotowali: Camey, Decks, Kada, Kociolek, Magiera, O.S.T.R., Szycha, WDK i 600V. Poza tym w kawałku „Dlaczego tak?” na gitarze zagrał Miki, a w „Sam na sam” refren zaśpiewał Sztyku. Autorem wszystkich scratchy na krążku był DJ Kostek, który na dobre zaczął współprace z zespołem, grając z nim na większości koncertów. W niecały rok od premiery, płytę „Sam na sam” kopiło ponad osiem tysięcy fanów Fenomenu.

W maju 2004 roku Fenomen wraz z WWO, Vieniem & Pele i 600 V ruszyli w trasę koncertową Rbk Hip-Hop Tour, która objęła 10 koncertów w największych miastach Polski. Trasa, która była sporym sukcesem komercyjnym promowana była wspólnym klipem wszystkich wykonawców i epką zatytułowaną „U ciebie w mieście” wydaną przez Embargo Nagrania. Na płycie znalazł się kawałek Fenomenu – „Gdybyś tylko mógł”.

W czerwcu 2005 zespół Fenomen został zaproszony na koncerty do USA. Zespół zagrał dwa koncerty po jednym w Nowym Yorku i New Jersey.

30 kwietnia 2007 ukazała się płyta “Fenomen - Outsider”. Singlem promującym ją jest utwór "Wracamy do gry" wydany w styczniu 2007 oraz teledysk "Lepiej późno niż wcale".

Na 2011 rok zespół zapowiedział kolejną płytę.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło