Fiona Apple, właśc. Fiona Apple Maggart (ur. 13 września 1977 w Nowym Jorku), amerykańska wokalistka śpiewająca autorskie piosenki w stylistyce ambitnego popu z elementami aranżacji jazzowych i swingowych.

W tekstach Fiony Apple dominują bardzo negatywne emocje – złość i cynizm. Bywają pogardliwe i obraźliwe. Generalnie, znana jest z kontrowersyjnych wypowiedzi zarówno w wywiadach jak i w trakcie koncertów. Wokalistka nie ukrywa faktu, że jej negatywne nastawienie do świata może być rezultatem brutalnego gwałtu, jaki przeżyła jako dwunastoletnia dziewczynka.

Swą pierwszą płytę Tidal stworzyła jako szesnastolatka, a wydała w roku 1995. Płyta sprzedana w wielomilionowym nakładzie zdobyła status potrójnej platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych. Wideoklip do piosenki Sleep to Dream uzyskał nagrodę MTV w kategorii "Najlepsze wideo nowego artysty", zaś w trakcie jej odbioru w 1997 roku artystka, nie przebierając w słowach, skrytykowała zarówno samą nagrodę, jak i styl życia, jaki prezentuje MTV.

Płyta When the Pawn...* akcentuje odejście Fiony Apple od stylistyki pop w stronę form trudniejszych zarówno muzycznie, jak i tekstowo. Bogate aranżacje oparte na jazzowej sekcji rytmicznej oraz leksykalnie wyrafinowane teksty (nawet anglojęzyczni odbiorcy narzekali, że można je zrozumieć jedynie przy pomocy dobrego słownika) sprawiły, że płyta sprzedawała się gorzej, jednak, podobnie jak pierwsza, uzyskała status platynowej (ponad milion egzemplarzy w USA).

Trzeci krążek artystki, Extraordinary Machine, formalnie powstał w 2002 jednak wydany został w 2005 roku. Stało się tak za przyczyną konfliktu wokalistki z wytwórnią Sony. Obie strony zgodziły się na przearanżowanie płyty (oryginalnie producentem był Jon Brion) jednak ostateczną wersję widziały zupełnie odmiennie. Fani artystki, którzy dowiedzieli się o wstrzymaniu wydania gotowej płyty zorganizowali bezprecedensową akcję polegającą na wysyłaniu wytwórni gadżetów kojarzących się z jabłkiem ("Apple" oznacza właśnie "jabłko"). Wstępna wersja płyty przedostała się też nielegalnie do internetu i w systemach p2p krążyła pomiędzy fanami, a nawet bywała prezentowana w małych rozgłośniach radiowych. Ostatecznie, wytwórnia zgodziła się na wydanie krążka z większością nowych aranżacji opracowanych przez Mike'a Elizondo, a sam album, dynamiczny i niezwykle zróżnicowany brzmieniowo, pojawił się w sklepach 4 października 2005.


* Formalnie płyta nosi tytuł składający się z 90 słów w formie wiersza. W oryginale brzmi on:

WHEN THE PAWN Hits the Conflicts He Thinks Like a King
What He Knows Throws the Blows When He Goes to the Fight
And He'll Win the Whole Thing 'Fore He Enters the Ring
There's No Body To Batter When Your Mind is Your Might
So When You Go Solo, You Hold Your Own Hand
And Remember That Depth is the Greatest of Heights
And If You Know Where You Stand, Then You Know Where to Land
And If You Fall It Won't Matter, Cuz You'll Know That You're Right


Jest to prawdopodobnie najdłuższy tytuł płyty w historii wydawnictw muzycznych.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło