Pod tą nazwą występuje więcej niż jeden wykonawca:

1) Firma - krakowski zespół hiphopowy powstały w 2000 roku. Założycielami byli Tadek oraz Kali. W roku 2001 Firma powiększa swe szeregi, do składu dochodzi Popek i Pomidor z Legnicy, a następnie Boski Roman - krakowski freestylowiec. W efekcie powstaje nielegalna płyta "Pierwszy Nielegal" i Firma zaczyna grać pierwsze koncerty. w 2002 roku powstała pierwsza legalna płyta, "Z Dedykacją Dla Ulicy", niestety tuż przed oficjalną premierą do więzienia trafia najpierw Pomidor a parę dni później Kali. Firmowcy od dawien dawna byli zafascynowani jamajskimi raggowymi, dancehallowymi brzmieniami, co owocuje w nowych projektach - już teraz drugi z kolei nielegal (do jamajskich riddimów) oraz nowy klip do kawałka "m.o faja" oraz już niebawem legalna płyta wydawana we współpracy z wytwórnią "Prosto".

W 2003 roku Firma zostaje zaproszona do zagrania koncertu w Z.K w Tarnowie, w którym odsiadywał wyrok Kali. Tak powstał pierwszy w historii polskiego hip-hopu teledysk nagrany w więzieniu. Klip nakręcono do utworu "Brat".

Członkowie:

* Boski Roman
* Kali
* Pomidor
* Popek
* Tadek

Płyty:

* Pierwszy Nielegal (nielegal) (2001)
* Z Dedykacją Dla Ulicy (album) (2002)
* Nielegalne Rytmy (nielegal) (2005)
* Przeciwko Kurestwu i Upadkowi Zasad (2008)

Płyty Solowe:

* Boski Roman & Piero - Krak (2007)
* Tadek Solo ( ? )
* Popek - Wyjęty Spod Prawa (2007)
* Popek - HeavyWeight (2008)
* Bosski Roman - Krak 2 (2009)

2) Firma to pięcioosobowy zespół z Rumunii, obecnie do składu należą: Rocca (wokal, autor piosenek, producent), Robert Lama (gitary, wokale), Sorin (klawisze/efekty), Erhan (bas) i Petra (perkusja). Ich muzyka stanowi fuzję rocka, bluesa, z elementami jazzu i funku. Na scenie od 2001, w 2003 wydali debiutancki album “La Orbire”. Stworzyli także kilka teledysków (“La Orbire”, “Nimeni”, dwie wersje “Important”, “Te Paste”), dali też wiele koncertów w całej Rumunii. Podczas trasy rozstali się z jednym z założycieli grupy, gitarzystą o imieniu Lix.
Jesienią 2007 Firma wróciła z nową płytą "Exit", z singlem pod tytułem “Baby Is Crying” oraz teledyskiem do niego. Za ten singiel zespół był nominowany do nagrody MTV Europe Music Awards w kategorii Sounds Of Europe w 2007 roku.

3) Firma to hiphopowy zespół z Budapesztu na Węgrzech.

4) Firma to industrialno-ambientowy projekt z Belgii. Wydali jedną płytę, "DesCon", w 2003.

5) Polski zespół z Poznania. Występują w składzie: Łukasz Rychlicki (wokal, gitara, teksty), Łukasz Kulczak (gitara), Maciej Rzeczycki (gitara, teksty), Łukasz Olenderek (gitara basowa), Marcin Krakowski (perkusja).

Za wystep na festiwalu "Rock na Bałtykiem" w Kołobrzegu w 2009 roku otrzymali wysokie oceny w prasie. Obecnie nagrywają materiał na pierwszą autorską płytę.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło