POEZJA II WOJNY ŚWIATOWEJ W ROCKOWYM BRZMIENIU...

FORTECA
to zespół z ciekawym pomysłem na muzykę. Rockowo - metalowe brzmienie z dynamicznymi rytmami i melodyjnymi solówkami wprost idealnie wpasowało się w docelowy przekaz. A nie jest on banalny. Grupa w większości przypadków czerpie teksty z bogatej twórczości poetów tworzących w okresie II wojny światowej. Celem takiego połączenia jest poprzez muzykę stworzenie atmosfery lęku, strachu, śmierci, ale także ducha walki, determinacji i mimo wszystko nadziei... Nadziei na lepsze jutro. Teksty ukazują nam świat z tamtych lat, upamiętniają walczących, a także tych, którym przyszło umrzeć za Polskę.

Historia z tego okresu jest jedynym motywem ich twórczości. Ich muzyka niesie czysty, obiektywy przekaz z wydarzeń tamtego okresu, dzięki temu zespół daje odbiorcy pełne pole ich analizy. Sami jednak chcą pokazać jak bezsensowna jest wojna, a także upamiętnić los całego pokolenia, które zostało przez historię zmuszone do dorastania w tym okresie, jego bohaterskie i patriotyczne postawy.

Dzięki Fortecy, podczas słuchania muzyki możemy poznać kawałek polskiej historii, nienacechowanej nienawiścią lecz wspomnieniem o dawnych dziejach naszego kraju. Bo Forteca, to na ten moment, chyba jedyny zespół rockowy niosący czysto historyczny przekaz odcinający się od nazistowskich, faszystowskich i tym podobnych poglądów. Chcą by „Pamięć Historii...” stała się „...Siłą Narodu” – pamięć tych okrutnych i przerażających wydarzeń stała się przestrogą. Zespół poprzez te słowa chce po prostu powiedzieć: „nie pozwólmy zapomnieć” o naszej historii, „nie pozwólmy..” jej „....przekłamać”, ale, co najważniejsze – „nie pozwólmy powtórzyć...” Niech pamięć tych wydarzeń stanie się osobistym doświadczeniem każdego z nas... Doświadczeniem, które ustrzeże nas przed przyszłymi błędami... nienawiścią, chęcią zemsty, zachłannością, bezwzględnością w dążeniu do celu, a co za tym idzie okrucieństwem wobec innych.

Zespół FORTECA !!! -

- by w czasach, w których młodzi ludzie nie znają przeszłości swego kraju, mogli kiedyś powiedzieć: „...pamięć pozostała, ... trwała (a wręcz grała) między nami – to my dzieci Polski historię pamiętamy”.

W końcu zabraknie ludzi, którzy przeżyli czasy najokrutniejsze dla naszej Ojczyzny... Przekazywali wartości ważne dla każdego człowieka, nie tylko Polaka, którzy, gdy chciano zatajać prawdę, a każda nawet najmniejsza wzmianka o tamtych dziejach, jej bohaterach i czynach groziła prześladowaniu jej autorów, mówili publicznie: popatrzcie co się stało, to był nasz prawdziwy wróg...

Może to właśnie FORTECA, po tak długo oczekiwanej wolności słowa, jest sposobem na podtrzymanie naszych tradycji. Na to by w młodych sercach, duszach i umysłach trwała pamięć o naszej historii i jej bohaterach. By doświadczenia naszych przodków ustrzegły nas przed powtórką tamtych wydarzeń.


W ostatnich miesiącach pracowali nad płytą promocyjną, która ukazała się w styczniu 2010 roku. Znalazły się na niej trzy utwory: „Elegia o... (chłopcu polskim)” do sł. K.K. Baczyńskiego, „Bezimieńcom” Tadeusza Hiża, a także „Przed Odejściem” Tadeusza Gajcego.
W ich dorobku są także dwie płyty nagrane w domowych w warunkach: Żołnierz Polski i Słońce Września. Inspiracją do ich nagrania były teksty takich twórców jak:, Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Hiż, Feliks Konarski, Władysław Broniewski , a także ich własne. Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło