Indie rockowa kapela Franz Ferdinand powstała w 2001 roku w Glasgow w Szkocji.
Alex Kapranos, Bob Hardy, Nick McCarthy i Paul Thomson postanowili - poprzez swoją muzykę - zmusić dziewczyny do tańczenia. Jak widać, do tej pory świetnie im to wychodzi. Liderem grupy jest Alex Kapranos. On też kompletował resztę zespołu. Kapranos zaczynał w 1996 roku od własnej grupy The Karelia, gdzie występował pod nazwiskiem matki (Alex Huntley). W 2001 roku, za namową Alexa, Bob Hardy rozpoczął naukę gry na basie, a spotkany na jednej z imprez Nick McCarthy dołączył do zespołu. Ten ostatni początkowo grał na perkusji, ale pilnie uczył się obsługi kontrabasu i klawiszy. Cała trójka spotkała się z Paulem Thompsonem i tak powstał Franz Ferdinand. Zespół nagrał materiał na minialbum (EP), który początkowo chciał wydać samodzielnie. Jednak z pomocą przyszła wytwórnia Domino, dzięki której w 2003 roku ukazało się 'Darts of Pleasure'. Po tym sukcesie Franz Ferdinand supportowali na koncertach między innymi Hot Hot Heat czy Interpol.
Początek 2004 roku to kolejny singiel zespołu - 'Take Me Out', a później album 'Franz Ferdinand'. Na nim, oprócz wydanych wcześniej singli, znajdziemy takie hity jak 'The Dark Of The Matinée' oraz 'Michael'. Później było już tylko lepiej. Zespół podpisał kontrakt z Sony Music Japan, by wydać płytę w Japonii oraz z wytwórnią Epic, co pozwoliło im na wydanie albumu w Stanach Zjednoczonych.
Drugi album grupy 'You Could Have It So Much Better' ukazał się pod koniec 2005 roku. Nagrywany w Stanach Zjednoczonych i w Szkocji przy współpracy producenta Richa Costleya okazał się wielkim sukcesem zarówno w Zjednoczonym Królestwie, jak i za Oceanem. Tu największymi hitami były 'Do You Want To', 'The Fallen', 'Walk Away' i 'Eleanor Put Your Boots On'.
W styczniu 2009 roku światlo dziennie ujrzał trzeci w dorobku zespołu album zatytułowany 'Tonight: Franz Ferdinand'. Na krążku znalazło się 12 nowych utworów, między innymi 'Ulysses', który został wybrany na pierwszy singiel.
Franz Ferdinand mają na swoim koncie wiele prestiżowych wyróżnień. W 2004 roku zdobyli nagrodę Mercury oraz magazynu "New Musical Express". Rok później docenił ich Brytyjski Przemysł Fonograficzny, przyznając im nagrodę dla najlepszej brytyjskiej grupy i najlepszego brytyjskiego zespołu rockowego. Dodatkowo "New Musical Express" pochwalił Franz Ferdinand za najlepszy album i piosenkę, a w 2006 roku grupa dostała od niego kolejną nagrodę za najlepszy występ na żywo.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło