Freddie Mercury - Brytyjski muzyk, kompozytor, kojarzony głównie z zespołem Queen. Powszechnie uważany za jednego z największych wokalistów wszechczasów. Wielokrotnie wybierany najlepszym piosenkarzem w historii muzyki.

Urodził się jako Farrokh Bulsara 5 września 1946 na Zanzibarze (obecnie część Tanzanii). Jego rodzice, Bomi i Jer Bulsara, byli zaratusztrianami. Freddie uczęszczał do szkoły w Panchgani (niedaleko Bombaju). W tym okresie zaczął uczyć się gry na pianinie. W 1963, ze względu na wojnę domową w Zanzibarze, z rodzicami i młodszą siostrą Kashmirą przeprowadził się do Londynu. W 1964 ukończył technikum (Isleworth School), aby rozpocząć studia w Ealing College of Art na wydziale grafiki. W 1969 uzyskał dyplom ze sztuki grafiki i projektowania. W 1969 przystąpił również do pierwszej większej grupy muzycznej – Ibex. Wcześniej występował też mało znanych zespołach jak Wreckage i Sour Milk Sea. Od 1971 członek i frontman zespołu rockowego Queen.

W czasie swojej kariery muzycznej współpracował z wieloma artystami. Najbardziej znany jest duet z śpiewaczką operową Montserrat Caballe. Wziął udział w nagraniach takich artystów jak Eddie Howell (Man from the Manhattan), Ian Hunter (You Nearly Did Me In), Billy Squier (Emotions In Motion, Lady With The Tenor Sax, Love Is The Hero), Peter Straker, Michael Jackson.

Nie krył się ze swymi skłonnościami biseksualnymi. Miał wielu partnerów, często przypadkowych.

Zasłynął z charakterystycznej i niezwykłej dla rockowych wokalistów barwy głosu. Uwielbiał balet i operę. Fascynował się też Japonią, gdzie wydał tysiące funtów na dzieła sztuki.

Freddie dowiedział się o swojej chorobie po trasie koncertowej Live Magic w 1986. Jego stanowcze nie, z powodu choroby, zablokowało trasę koncertową w 1989 roku. Mimo licznych spekulacji prasowych, potwierdził zakażenie HIV i chorowanie na AIDS dopiero na dzień przed śmiercią.

Zmarł w swoim domu w Londynie 24 listopada 1991 roku na grzybiczne zapalenie płuc w związku z osłabieniem odporności wywołanym AIDS. Zwłoki piosenkarza zostały skremowane w londyńskim krematorium 27 listopada. Prochy artysty zostały prawdopodobnie wrzucone do Jeziora Genewskiego. Jednak najprawdopodobniej urna spoczęła pod wiśnią w ogrodzie jego domu Garden Lodge w Londynie. Inna wersja głosi, że znajduje się ona pod fałszywym nazwiskiem na jednym z cmentarzy w Anglii. Dnia 20 kwietnia 1992 na stadionie Wembley w Londynie odbył się The Freddie Mercury Tribute Concert mający na celu złożenie jemu hołdu. Połowę swojego majątku zapisał na cel walki z HIV/AIDS.

Jego pomnik postawiono nad jeziorem Genewskim w Montreux w Szwajcarii.

W 2006 roku ustanowiono nagrodę Freddie Mercury Award for Live Music. Jako pierwsi dostali ją członkowie zespołu The Who.

„Kwestionariusz”
* znak zodiaku: Panna
* wzrost: 175 cm
* włosy: czarne
* oczy: piwne
* stan cywilny: nigdy się nie ożenił
* rodzice: Jer i Bomi Bulsara
* rodzeństwo: siostra Kashmira
* ulubiony muzyk: Jimi Hendrix, John Lennon
* ulubiona grupa: The Jacksons
* ulubiony aktor: Timothy Dalton
* ulubiony kraj: Wielka Brytania, Japonia
* ulubiona aktorka: Marilyn Monroe
* ulubiona piosenkarka: Aretha Franklin
* ulubiony napój: szampan i wódka z lodem.
* ulubiona piosenka Queen: Somebody to Love
* ulubiony album Queen: The Game
* ulubiony instrument: pianino
* ulubione jedzenie: indyjskie potrawy i nektar
* ulubiony film: Pół żartem, pół serio
* ulubiony pisarz: Beatrix Potter

Dyskografia

* Mr. Bad Guy (1985)
* Barcelona (1988)
* The Freddie Mercury Album w UK lub The Great Pretender w USA (1992)
* The Solo Collection (2000) 10CD + 2 DVD
* The Solo (2000) 3CD
* The Video Collection (2000]) DVD i VHS
* The very best of Freddie Mercury(2006)wersja 1 i 2 CD
* Lover of Life, Singer of Songs (2006) 2 DVD

Ciekawostki

* F. Mercury miał perskie korzenie

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło