George Harrison (ur. 24 lutego 1943 w Liverpoolu, zm. 29 listopada 2001 w Los Angeles w Kalifornii) – angielski muzyk i kompozytor muzyki rockowej. Członek słynnego zespołu muzycznego The Beatles.
Miał dwie żony, Pattie Boyd i Olivię Trinidad Arias. Ze związku z Olivią miał swojego jedynego syna, Dhaniego. Był wegetarianinem.

Już w młodym wieku George Harrison sam nauczył się dobrze grać na gitarze. Dzięki spotkaniu z kolegą szkolnym Paulem McCartneyem, w 1958 w wieku zaledwie 15 lat dołączył w roli gitarzysty do zespołu The Quarry Men, przekształconego wkrótce w The Beatles. Współpracował on także z innymi muzykami, m.in. z Ericem Claptonem. Wyrażał szczególnie duże zainteresowanie muzyką, filozofią i religią hinduską; jego zasługą była popularyzacja ich w latach 60. na Zachodzie, które wywarły duży wpływ na ruch hipisów. W zespole The Beatles, George był najlepszym instrumentalistą, przede wszystkim grał na gitarze prowadzącej, wprowadził też hinduski sitar. Pozostawał jednak artystycznie w cieniu kierującego zespołem duetu Lennon-McCartney, toteż niewiele kompozycji George'a weszło do repertuaru zespołu. Utworami, które jednak można było usłyszeć na płytach zespołu, były między innymi "Don't bother me", "While my guitar gently weeps", czy słynne "Something".
Po rozpadzie Beatlesów w 1970, od razu zadebiutował solowo trzypłytowym albumem All Things Must Pass, entuzjastycznie przyjętym przez krytykę. Jego największym przebojem solowym było My Sweet Lord, aczkolwiek Harrison przegrał później (1976 r.) dotyczący tego utworu proces o plagiat; sąd przyjął możliwość nieświadomego plagiatu. Komentarzem do tego przykrego incydentu była sarkastyczna piosenka "This Song" z albumu "Thirty Three & A Third". W 1973 roku wydał album "Living in the Material World" z którego pochodziła piosenka "Give Me Love [Give Me Peace On Earth]" - zarówno album, jak i singiel dotarły do pierwszego miejsca przebojów Billboardu. W dalszych latach Harrison prowadził, ze zmiennym powodzeniem, karierę solową. Obok udanych płyt, jak wspomniana "Thirty Three & A Third", czy "George Harrison", ukazywały się słabe wydawnictwa, jak "Gone Troppo". Wielki powrót w 1987 roku z płytą "Cloud 9" i przebojami "Got My Mind Set On You" oraz "When We Was Fab" przywróciły nazwisko Harrisona do muzycznej pierwszej ligi. Rok później wraz z Bobem Dylanem, Tomem Pettym, Jeffem Lynnem i Royem Orbisonem założył supergrupę Traveling Wilburys.
George Harrison był także inicjatorem idei charytatywnych koncertów rockowych. Jako pierwszy artysta ze świata rocka zorganizował specjalny koncert dla głodującego i wyniszczonego wojną domową Bangladeszu, 1 sierpnia 1971.

W 1999 Harrison został zraniony nożem przez niezrównoważonego fana.
Zmarł 29 listopada 2001 na raka. Jego prochy zostały wrzucone do rzeki Ganges w mieście Waranasi.

Wydany pośmiertnie album "Brainwashed" (2002) zebrał bardzo dobre recenzje, a pochodzący z niego utwór "Marwa Blues" został nagrodzony w 2003 roku nagrodą Grammy w kategorii "Najlepszy utwór instrumentalny".

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło