Urodziła się w Sienie (Toskania, Włochy). Jest starszą siostrą kierowcy Formuły 1, Alessandra Nanniniego. Pobierała naukę gry na pianinie w Turynie oraz kompozycji muzyki w Mediolanie.

Jej pierwszym hitem był w 1979 r. singiel America z albumu California, który puszczano w kilku krajach europejskich. Jej popularność we Włoszech rozpoczęła się w 1984 r. wraz z ukazaniem się jej szóstego albumu (Puzzle). Album ten znalazł się na szczycie list przebojów ("top 10") we Włoszech, Niemczech, Austrii i Szwajcarii.

Występowała w wideoklipie Fotoromanza (reż. Michelangelo Antonioni), wygrała kilka nagród muzycznych i rozpoczęła europejską trasę koncertową, uczestnicząc m.in. w Montreux Jazz Festival. W 1986 r. jej piosenka Bello e impossibile stała się dużym przebojem, która przyniosła jej kolejne nagrody we Włoszech, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. W 1987 r. wydała składankę Maschi e altri, która sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy.

W 1990 r. razem z Edoardo Bennato śpiewała oficjalny hymn piłkarskich Mistrzostw Świata w 1990 r., Un'estate italiana.

W 1994 r. ukończyła studia wyższe na kierunku filozofia na Uniwersytecie w Sienie. W kolejnym roku wzięła udział w proteście, zorganizowanym przez Greenpeace we francuskiej ambasadzie w Rzymie, przeciwko francuskiemu rządowi w związku z próbami nuklearnymi na Mururoa.

W 2004 r. wydała składankę swoich najlepszych przebojów, nagrywając je ponownie. Płyta CD Perle zawiera w większości jej stare utwory w nowych aranżacjach. Przy nagrywaniu płyty muzykowali Christian Lohr (pianino, także współproducent) oraz kwartet smyczkowy w składzie: Vincenzo di Donna (pierwsze skrzypce), Luigi de Maio (drugie skrzypce), Gerardo Morrone (altówka) i Antonio di Franca (wiolonczela). Z tą orkiestrą Gianna odbyła trasę koncertową Perle-tour w Europie Środkowej w 2004-2005 r.

Jej ostatni jak dotychczas album Grazie ukazał się w lutym 2006 r. i osiągnął szczyt jednej z włoskiej list przebojów piosenką Sei nell'anima. Latem 2006 r. koncertowała z tą płytą po całych Włoszech. Innym przebojem z tej płyty stał się utwór IO.

We wrześniu 2006 r. w duecie z Andrea Bocelli nagrała singiel Ama Credi E Vai.

Udział Gianny można odnaleźć także w solowym albumie Sanctuary Alexandra Hacke'a (utwór Per Sempre Butterfly).

W 2007 r. jej singiel "Meravigliosa creatura", w wersji akustycznej, został użyty w jednej z reklam telewizyjnych - (Fiat Bravo). Później, również w reklamie Fiata Bravo, wykorzystano inną jej piosenkę ("Aria").

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Gianna_Nannini

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło