Guns N' Roses

60 tekstów piosenek
Guns N' Roses - teksty piosenek
Guns N' Roses – amerykańska grupa hard rockowa powstała w 1985 z połączenia dwóch zespołów - L.A. Guns i Hollywood Rose (Axl Rose, Izzy Stradlin). Później do zespołu dołączył basista Duff McKagan, a na końcu jego koledzy, Slash i Steven Adler. Zespół znany jest ze swego charakterystycznego brzmienia, w którym dominują melodyjne duety gitar elektrycznych Slasha i Izzy'ego Stradlina oraz skrzeczącego, bardzo charakterystycznego głosu Axla Rose. Na swoim koncie ma również szereg chwytających za serce ballad rockowych.

Grupa była istotnym "kamieniem milowym" na długiej drodze historii rockowej rebelii. Uzyskała, całkiem zresztą zasłużenie, miano Bad Boys (a także The Most Dangerous Band In The World) końca lat 80. Rozpoczynając swą działalność, miała spore trudności w przebiciu się na rynku. Jednak nieustanne koncertowanie w końcu wyrobiło grupę fanów, wystarczającą do pokonania inercji rynku muzycznego. Od tego czasu Guns n' Roses stało się jednym z najpopularniejszych amerykańskich zespołów rockowych. Wskutek tarć personalnych, w początkach lat dziewięćdziesiątych grupa znikła ze sceny, ale nie zawiesiła swego istnienia. Powrót na scenę stał się jednak możliwy z nowymi muzykami, wobec nieprzejednanego stanowiska eks-członków zespołu, odmawiających współpracy z Axlem, który z kolei jest właścicielem praw do nazwy grupy.

Skład Hollywood Rose:
Axl Rose - wokal
Izzy Stradlin - gitara rytmiczna
Rob Gardner - perkusja
Traci Guns - gitara prowadząca
Ole Beich - gitara basowa

Na skutek kłótni Rose'a i Stradlin'a z resztą zespołu, pozostali członkowie odeszli. Nie wiedząc co robić, Axl poszedł do baru i trafił akurat na koncert grupy L.A. Guns. Zauważył tam bardzo uzdolnionego gitarzystę i świetnego perkusistę. Zaprosił ich, a także basistę McKagan'a na próbę, by zagrać coś razem i tak powstała grupa Guns n' Roses. Był to wtedy także najlepszy i najdłużej grający skład zespołu. Jeszcze w 1985 roku nagrali pierwsze demo, następnie w 1986 roku drugie, już nieco poważniejsze i oba wysłali do firm płytowych (kilka nagrań znalazło się na ich pierwszej EP). Demo bardzo spodobało się wytwórni Geffen Records, która zwróciła na zespół uwagę już za czasów jego występów w nocnych klubach. W 1987 roku ukazała się ich pierwsza płyta, stając się jedną z ważniejszych pozycji w historii muzyki rockowej. Solówki Slasha, kompozycje Izzy Stradlina i energiczne, często wulgarne teksty śpiewane przez Axla do dzisiaj znajdują nowych fanów i nowych nabywców. W tamtym też okresie Guns n' Roses miało najgorszą opinię – niejednokrotnie odmawiano im meldunków w hotelach, gdzie już ich znano lub gdzie wcześniej dotarła przed nimi ich sława, a znani byli z tego, że doszczętnie demolowali swoje pokoje. (Prym wiódł wokalista Axl, który nie tylko niszczył wszystko co wpadło w oczy, ale kuł dziury w ścianach i wyrywał kable.)

Skład Guns n' Roses (1985-1990):

Axl Rose (Bill Bailey) - wokal
Izzy Stradlin (Jeffrey Dean Isbell) - gitara rytmiczna
Duff McKagan (Michael McKagan) - gitara basowa
Slash (Saul Hudson) - gitara prowadząca
Steven Adler - perkusja

W wyniku problemów z narkotykami w maju 1990, Steven Adler został wyrzucony z zespołu. Na jego miejscu grało kilku perkusistów w czasie nagrań do płyt Use Your Illusion, a w końcu jeden z nich - Matt Sorum z formacji The Cult został na stałe. Ponadto, mniej więcej w tym samym czasie, zespół zasilony został klawiszowcem Dizzy Reedem, którego sceniczny debiut miał miejsce w Rio de Janeiro podczas pierwszej edycji festwialu Rock in Rio 20 stycznia 1991 roku.

We wrześniu 1991 roku, po wydaniu dwóch albumów: Use Your Illusion I i Use Your Illusion II, grupę na własne życzenie opuścił Izzy Stradlin. W listopadzie tego samego roku gitarzystą zespołu został Gilby Clarke z formacji Kills for Thrills.

Po zakończeniu gigantycznej Use Your Illusion Tour i wydaniu w międzyczasie płyty The Spaghetti Incident? doszło do spięć w zespole. Z grupy wyrzucony został Gilby Clarke. Z zespołem grali Paul Huge, a także gitarzysta zespołu Ozzy'ego Osbourne'a, Zakk Wylde. Stopniowo jednak skład zespołu zaczął się rozkruszać. Z Guns N' Roses pożegnali się: w 1996 roku Slash, w 1997 Matt Sorum i Duff McKagan. Tym samym ostatnim członkiem oryginalnego składu pozostał Axl Rose. Po okresie milczenia zespół dał 2 koncerty (sylwestrowy występ w House of Blues w Las Vegas w 2001 oraz podczas trzeciej edycji Rock in Rio) w nowym składzie:

Axl Rose - wokal
Robin Finck - gitara prowadząca
Buckethead - gitara prowadząca
Paul Huge - gitara rytmiczna
Tommy Stinson - gitara basowa
Brain Mantia - perkusja
Dizzy Reed - instrumenty klawiszowe
Chris Pittman - instrumenty klawiszowe

Dla wielu fanów był to koniec Guns N' Roses i nie uznają oni dalszej działalności zespołu.

Jeszcze przed rozpoczęciem tras koncertowych po Europie i późniejszej po Ameryce w 2002 r. ze składu usunięty został Paul Huge, a na jego miejsce przyjęty został Richard Fortus. W takim składzie Guns n' Roses zagrali na przerwanej w połowie amerykańskiej trasie w 2002 roku:

Axl Rose - wokal
Robin Finck - gitara prowadząca
Buckethead - gitara prowadząca
Richard Fortus - gitara rytmiczna
Tommy Stinson - gitara basowa
Brain Mantia - perkusja
Dizzy Reed - instrumenty klawiszowe
Chris Pittman - instrumenty klawiszowe
Około rok później z zespołu odszedł gitarzysta Buckethead.

1 kwietnia 2005 roku wyciekł utwór pod tytułem IRS, na początku były to tylko krótkie urywki, lecz po pewnym czasie ukazała się prawie pełna wersja utworu (prawdopodobnie brakuje początku). Wydawało się, że w tym roku ukaże się płyta Chinese Democracy. Pojawiło się wiele plotek na jej temat, także manager Guns n' Roses, Merck Mercuriadis mówił, że rok 2005 będzie rokiem Guns n' Roses.

Na przełomie listopada i grudnia basista zespołu Tommy Stinson powiedział w jednym z wywiadów, że nowy album jest w tej chwili w trakcie miksowania.

13 stycznia 2006 Axl Rose pokazał się publicznie na przyjęciu zorganizowanym z okazji promocji nowej płyty Korna. W wywiadzie dla pisma Rolling Stone zapowiedział, że w tym roku fani usłyszą muzykę. Nie sprecyzował jednak czy chodzi o płytę, singel, czy o utwór do filmu. Nieco wcześniej były gitarzysta Slash powiedział, że według jego informacji płyta Chinese Democracy ukaże się w marcu 2006. W wywiadzie dla Ediego Trunka Axl Rose powiedział z kolei, że płyta zostanie wydana jesienią, ewentualnie późną jesienią.

12 maja 2006 nowym gitarzystą grupy został oficjalnie Ron Thal znany również jako Bumblefoot. W maju tego samego roku zespół wyruszył w trasę koncertową promującą album Chinese Democracy. Pod koniec europejskiej trasy Braina, który wrócił do domu zajmować się nowonarodzonym dzieckiem, zastąpił Frank Ferrer.

15 czerwca 2006 na stadionie Legii w Warszawie odbył się koncert Guns n' Roses, na którym gościnnie wystąpił były gitarzysta i współzałożyciel zespołu, Izzy Stradlin. Axl zaśpiewał, mimo słów przypisanych mu przez polskie brukowce, mianowicie, że „dla Polaków i Żydów śpiewać nie będzie”. (Wynik złego tłumaczenia autora artykułu, w którym Axl miał rzekomo nie wystąpić dla "Polished Jews", co w slangu amerykańskim oznacza "Karierowicze"). W utworze 'Patience' Axl Rose honorowo zarzucił na siebie flagę Polski.

20 października 2008 na oficjalnej stronie internetowej zespołu pojawiło się potwierdzenie, że Chinese Democracy oficjalnie ukaże się 23 listopada 2008. 21 listopada 2008 płyta ukazała się w Polsce.

Z początkiem 2009 roku Robin Finck zdecydował się opuścić zespół na rzecz koncertowania z Nine Inch Nails, z którym grał przed laty. Został on zastąpiony przez DJ Ashbę, znanego z projektu Sixx:AM.

Podczas czwartej edycji Rock In Rio po prawie 20 letniej przerwie zespół wykonał utwór Estranged.

Aktualny skład:

Axl Rose - wokal
Ron "Bumblefoot" Thal - gitara prowadząca
DJ Ashba - gitara prowadząca
Richard Fortus - gitara rytmiczna
Tommy Stinson - gitara basowa
Frank Ferrer - perkusja
Dizzy Reed - instrumenty klawiszowe, instrumenty perkusyjne, chórki
Chris Pitman - instrumenty klawiszowe, efekty elektroniczne

30 czerwca 2012 odbędzie się koncert w Rybniku.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło