Hanna Banaszak - teksty piosenek
Hanna Banaszak (ur. 24 kwietnia 1957 roku w Poznaniu) – polska piosenkarka jazzowa i estradowa. Wykonuje standardy muzyki jazz i rozrywkowej lat 20-tych i 30-tych oraz muzykę współczesną.

Na początku lat 70-tych XX wieku śpiewała w lokalnym amatorskim zespole. Na scenie ogólnopolskiej zadebiutowała w 1976 roku w konkursie "Młode Talenty" na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Rok później zdobyła III miejsce w konkursie wokalistów jazzowych LSWJ. W latach 1977-1979 współpracowała z zespołem Sami Swoi, z którym koncertowała w Polsce i Europie.

Karierę solową rozpoczęła w 1980 roku. Współpracowała m. in. z Jeremim Przyborą, Jerzym Wasowskim, Zbigniewem Górnym, Jonaszem Koftą, Wojciechem Młynarskim. Zrealizowała też kilka recitali telewizyjnych. W 1986 roku zdobyła Grand Prix belgijskiego festiwalu piosenki Europopstar.

Użyczyła swego głosu postaci Hanki Ordonówny w filmie "Miłość ci wszystko wybaczy" (1981), zaśpiewała arię ze "Stabat Mater" w filmie "Siekierezada" (1985).

Artystka brała udział w wielu przedsięwzięciach telewizyjnych i scenicznych. Wśród ważniejszych można wymienić "Nieszpory Ludźmierśkie" Jana Kantego-Pawluśkiewicza, czy "Zanim będziesz u brzegu" - spektakl zrealizowany wspólnie z Mirosławem Czyżykiewiczem.

Hanna Banaszak jest autorką tomiku wierszy pt. "Zamienię Samolubie na Szczodruchy", wydanego nakładem Oficyny Konfraterni Poetów w Krakowie. Ponad pięćdziesiąt wierszy jest zapisem osobistych przeżyć autorki z dróg i bezdroży jej podróży.

W 2007 roku pojawiło się na rynku niezwykłe podwójne, muzyczne " wydawnictwo " Hanna Banaszak Live"- koncert dvd w nieistniejącym już poznańskim art & buisness clubie oraz koncert cd w również poznańskim klubie "Pod Pretekstem". Jest to zapis niezwykłych zdarzeń, które są dowodem, że Hanna Banaszak jest aktualnie " pierwszą damą" polskiej sceny muzycznej rozumianej jako " piosenka mądra i piosenka z klasą".

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło