Hedningarna (pol. poganie) - szwedzka grupa folkowa tworząca starodawną, skandynawską muzykę w nowoczesnym wydaniu. Słowa ich utworów opierają się na dawnej kulturze, wierzeniach i tradycjach.

Zespół powstał w 1987 roku. Ich założycielami było trzech studentów szkoły ludowej w Skinnskatteberg: Hallbus Totte Mattsson, Anders Norrude oraz Björn Tollin. Pewien rozgłos zdobyli po napisaniu muzyki do sztuki "Wielki Gniew" w rok po założeniu zespołu. Ich pierwsza płyta zatytułowana "Hedningarna", ukazała się w roku 1989, wydana przez Alice Records. Później do tria dołączyły dwie artystki zafascynowane tradycyjną muzyką skandynawską: Sanna Kurki-Suonio i Tellu Paulasto.

W roku 1991 zespół rozpoczął współpracę ze szwedzką wytwórnią Silence Records. Po wydaniu kolejnej płyty Kaksi (pol. dwa) (wrzesień 1992 r.) Hedningarna otrzymała nagrodę Grammy. Kaksi sprzedała się w 35 000 egzemplarzy w samej Szwecji. Sanne i Tellu musiały przerwać swój udział w nagraniach zespołu, ze względu na konieczność kontynowania studiów.

W 1993 roku Tellu odeszła z zespołu, a jej miejsce zajęła Anita Lehtola. Przy pracy nad albumem Hippjokk nie korzystano z pomocy wokalistek spoza zespołu, które zastąpił tradycyjny śpiew Wimmiego Saariego. Oprócz tego przy tworzeniu płyty uczestniczyli Knut Reiersrud, Johan Liljemark oraz basista Ulf Ivarsson.

Pod koniec roku 1998 do grupy powróciła damska część pięciorga. Niedługo po tym Björn oraz Totte zawarli chwilowy kontrakt z grupą Boot. W tym samym czasie, Sanna nagrała swoją solową płytę. W 1999 roku ukazał się ostatni krążek zespołu "Karelia Visa". Zespół formalnie istnieje nadal, ale od 1999 r. nie nagrał już żadnej płyty.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło