20 lat Wywroty
Hemp Gru to zespół z warszawskiego Mokotowa, grający rap. Tworzą go Wilku i Bilon, których początki w rapie sięgają połowy lat '90. Zadebiutowali w 1998 roku na składance "Hip-Hop'owy Raport Z Osiedla" utworem "Na krawędzi". Reprezentują uliczny styl rapowania. Ich teksty to nie do końca dosłowny, mocny przekaz. Nie ma w nich miejsca na słodzenie. Raperów ze stolicy charakteryzuje bezkompromisowy styl, podany bez dwuznaczności i owijania w bawełnę. Członkowie Hemp Gru są propagatorami hasła HWDP, czego wyraz Wilku dał już w swoim pierwszym "legalnym" utworze: "28 dzień wrześniowy" (28.09.97). Na początku działalności Wilku udzielał się w FJS, gdzie zaczął kształtować swój własny wizerunek. Występował jako WWDZ, czyli Wściekły Wilk Demon Zła. Pierwsze nagrywki u DJ'a Volta, audycje Bogny Światkowskiej, występ na Super Emce, imprezy w Hybrydach. Rapera z Mokotowa charakteryzuje szybko rozpoznawalny flow. Jego styl cechuje twardy głos. Wilku po raz pierwszy przedstawił swoje umiejętności szerszemu gronu na wydanej w 1998 roku pierwszej płycie Molesty - Skandal. Drugiego członka grupy, Bilona, mogliśmy poznać we wspomnianym już kawałku "Na krawędzi". Nim Hemp Gru zaczęło nagrywać jako duet, jego członkowie znani byli przede wszystkim z gościnnych występów. Wilku WDZ i Bilon postanowili pozostać w podziemiu i wspierać ziomków. Nagrywanie poszczególnych zwrotek, czy pojedynczych kawałków na płyty producenckie oraz wspieranie przyjaciół na koncertach, ukształtowało ich umiejętności, ale przede wszystkim przyczyniło się do zdobycia szacunku i uznania słuchaczy. Klasyki "Się żyje" i "28.09.97" znalazły się na "Skandalu". Na płycie ''Ewenement'' kawałki "System" i "Kto jest kto" wraz z Bilonem.
W innych featuring'ach WDZ wspierał chłopaków z Zipery w kawałku "Obojętność" na płycie "O.N.F.R.",
Pona na krążku "Hołd" w utworze "Wszystko bez sensu", wystąpił na "Dowodzie Odpowiedzialności" białostockiej ekipy Wychowani Na Błędach, w "Boże prowadź". Razem z Bilonem na drugim albumie WWO w numerze "Zostaw to". Również dodali swój utwór "Nieuchwytny cel" na składankę "Radio Ewenement". Hemp Gru pojawiło się także na płytach producenckich. Pierwszą jest mixtape DJ Decks'a, gdzie umieścili kawałek "Tak trzymaj". Drugą z tych płyt jest "Świeży Materiał" Waca, znalazł się tam utwór "Czas dokonać wyboru", do którego nakręcono klip, a numer stał się singlem promującym album i pokazał Hemp Gru z bardzo dobrej strony. Działalność gościnna rozbudziła wśród słuchaczy chęci usłyszenia pełnowartościowego materiału firmowanego logiem HG. Koniec ciszy...

Po prawie ośmiu latach od pierwszej nagrywki w listopadzie 2004 roku na półki sklepowe trafiła pierwsza długogrająca płyta Hemp Gru pt. "Klucz", wydana w wytwórni Prosto. Była jedną z najbardziej oczekiwanych produkcji. Jednak wydanie "Klucza" nie odbyło się bez problemów. Premierę płyty przekładano wielokrotnie, jedną z przyczyn było przeniknięcie do Internetu części utworów. Zgromadzono nowe nagrania, materiał został także bardziej dopracowany pod względem technicznym. Wreszcie płyta ukazała się, a jej zawartość nie zawiodła oczekiwań słuchaczy. Wilku i Bilon zaprezentowali po prostu siebie, to z czego ich znamy i to co pokazali na wcześniejszych nagraniach. Uliczna, twarda mowa, tematycznie pozostająca w kręgu wcześniejszych zainteresowań, czyli gloryfikacja marihuany, nienawiść do policji, koncerty i piątka dla przyjaciół. Pierwsze, co słychać po odpaleniu krążka to kapitalnie nagrany i wyprodukowany materiał. Produkcją zajęli się Waco I HG. Kroku dotrzymują również pozostali, czyli Volt, Włodek, Vienio i Kuba O. Mocne bity, twarde, hardcorowe brzmienia, mroczne sample, a wszystko dopełnili swymi skreczami - legendarny DJ Mario i DJ Dobry Chłopak. Podczas ponad 70-minutowej podróży muzycznej, chłopaków z HG wspomaga grupa ziomków. Są oczywiście Ci, których Wilku i Bilon niegdyś wspierali, czyli Żary, Asfalt, Hudy HZD, Włodek, Sokół, Koro, Felipe oraz dawno niesłyszany Kaczy. Są i inni zaprzyjaźnieni goście Josef, Kubano, PabloPavo, Plankton, Romero, Ero, Suja. "Klucz" to solidna pozycja. Ci, co wyglądali albumu Hemp Gru nie zawiedli się i dostali dokładne to na co czekali.

Mijają cztery lata, a Hemp Gru wchodzą ponownie do studia czego efektem jest drugi album “Droga”. Produkcją tym razem zajęli się - Fuso, Szczur, Nolte i Waco. Gościnnie pojawjaja się Juras, Peja, Lukasyno, Kala NON, Firma KRK, Bob One, Luta, Bass, Miuosh, Ola Monola, Kafar, Rest i nowe twarze Diil Gang - Szczurek i Jasiek MBH. Wszystkie cuty i scratche DJ Steez . Krążek wyszedł w wytwórni HEMP REC., a promowany jest singlem “...w Hemp Armii”.
Zespół tworzą obecnie Wilku, Bilon, Żary i DJ Steez. Po zagraniu wielu koncertów w kraju grupa występowała w Holandii, Wielkiej Brytanii, Szkocji, Irlandii i Stanach Zjednoczonych.

Nagroda EBBA. (EUROPEAN BORDER BREAKERS AWARDS)
Hemp Gru zostało uhonorowane nagrodą unijnego komisarza do spraw kultury za dotarcie do publiczności poza granicami swego kraju.
Nagrodę odebrali osobiście w słonecznym Cannes w 2008r. Nagrody EBBA podkreślają znaczenie twórczości i otwartej postawy wobec różnorodności kulturowej w świecie ulegającym globalizacji - oświadczył z tej okazji komisarz Figel.
ukcesem okazała się założona w 2005r. firma odzieżowa "DIIL" oraz sklepy Hemp Szop - stacjonarny i internetowy - związane ściśle z zespołem. Dzięki tym ruchom Bilon i Wilku wspomagają organizację DIIL GANG zrzeszajacą młodych, aktywnych i kreatywnych ludzi związanych z kulturą HIP-HOP, sportem, sztuką, zajmujacą się wspieraniem i rozwojem talentów. Czubek lodowej góry można zobaczyć na oficjalnym kanale Diil TV.

Dyskografia:
2004 Klucz (Nielegal)
2004 To jest to (Singiel)
2004 Klucz (status złotej płyty)
2009 W Hemp Armii (Singiel)
2009 Droga

Teledyski:
Hemp Gru - To jest to
Hemp Gru - Nienawiść Feat. Kaczy
Hemp Gru - Życie Warszawy Feat. Pono, Koras, Felipe, Romeo & Ero
Hemp Gru - Sami swoi Feat. Żary & Kaczy
DJ Deszczu Strugi - Prosto (gościnnie z ZIP Składem & Małolatem)
Firma - Przeciwko kurewstwu i upadkowi zasad" (gościnnie z Hemp Gru)
Hemp Gru - W Hemp Armii - Feat. Żary, Szczurek, Jasiek MBH
Hemp Gru - Droga

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło