20 lat Wywroty

Hilary Duff

91 tekstów piosenek
Hilary Duff - teksty piosenek
Hilary Erhard Duff (także Hilary Ann Duff ur. 28 września 1987 w Houston, Teksas, od 14 sierpnia 2010 roku żona Mike'a Comrie'go, kanadyjskiego hokeisty) – amerykańska aktorka i piosenkarka pop. Aktorka zadebiutowała w filmie Kacper i Wendy w 1998 roku. Później zagrała w popularnym serialu telewizyjnym Lizzie McGuire (2001–2003) emitowanym w Polsce przez młodzieżową telewizję ZigZap, grając tam tytułową postać. Jej starszą siostrą jest aktorka i piosenkarka Haylie Duff. Hilary Duff wystąpiła m.in. w popularnej wśród młodzieży komedii romantycznej Historia Kopciuszka oraz Agent Cody Banks. Stworzyła własne perfumy o nazwie "With Love". Ma własną kolekcję ubranek dla lalek Barbie oraz tworzy ubranka dla małych piesków. Ma też kolekcję ubrań dla nastolatek "Stuff By Hilary Duff". Aktywnie prowadzi działalność charytatywną. Grała w filmach u boku takich aktorów jak Steve Martin, Chad Michael Murray, Ashton Kutcher, Piper Perabo, Anjelica Huston, Heather Locklear, John Cusack, Marisa Tomei, czy Ben Kingsley. Jej najnowsze filmy w 2008 roku to thriller Wojenny biznes.
Hilary Duff urodziła się w Houston w Teksasie jako drugie dziecko Boba Duffa i Susan Duff. Po zachętach ze strony matki do wzięcia udziału w zajęciach z aktorstwa wraz z jej starszą siostrą, Haylie Duff, obydwie dziewczynki dostały partię wokalną w produkcji teatralnej. W wieku ośmiu (Haylie) i sześciu (Hilary) lat siostry Duff wzięły udział w balecie Dziadek do orzechów z grupą Columbus Ballet Met w San Antonio. Wówczas rodzeństwo zaczęło bardziej entuzjastycznie myśleć o karierze aktorskiej i ewentualnej przeprowadzce do Kalifornii z matką. Bob Erhard Duff został w Houston, aby pilnować rodzinnego interesu. Małżeństwo jego i Susan rozpadło się w 2006 roku. Po kilku latach przesłuchań i spotkań siostry Duff zostały zaangażowane do kilku reklam telewizyjnych.
Pierwszą poważniejszą rolą Duff była rola dziecka w odcinku pilotażowym sitcomu telewizji NBC Daddio (2000). Aktor Michael Chiklis grający w tym samym sitcomie ogłosił "Po pracy z nią pierwszego dnia, pamiętam, jak powiedziałem do żony 'Ta młoda dziewczyna będzie kiedyś gwiazdą filmową'. Była całkowicie rozluźniona i czuła się dobrze we własnej skórze."
Po wyemitowaniu Daddio, Duff zniknęła z jego nowej obsady i niechętnie wróciła do kontynuowania kariery aktorskiej. Jej menadżer i matka zachęcali ją do tego i już tydzień później szczęśliwie przeszła casting do komediowego serialu Lizzie McGuire. W serii, Duff gra niezdarną, ale przeciętną uczennicę szkoły średniej. Serial skupia się na jej życiu i powolnym rozwoju w środowisku nastolatków. Grała w nim w towarzystwie takich aktorów, jak: Lalaine, Adam Lamberg, Jake Thomas, Clayton Snyder, Ashlie Brillault, Robert Carradine i Hallie Todd.
Lizzie McGuire, którego emisja rozpoczęła się na kanale Disney Channel 12 stycznia 2001, od razu stał się hitem. Zbierał przed telewizorami 2,3 mln widzów podczas jednego odcinka i rozpoczął przełom w karierze Duff, na który czekała. Udział w show przyniósł jej rosnącą popularność wśród dzieci i młodzieży głównie pomiędzy 7. i 14. rokiem życia. Krytyk Richard Huff z New York Daily News nazwał ją "wersją Annette Funicello z 2002 roku". Po spełnieniu kontraktu z Duff na 65 odcinków Lizzie McGuire, Disney wpadł na pomysł kontynuacji kontraktu na przyszły film i emisję nowych odcinków serialu na kanale ABC w godzinach największej oglądalności, ale plany zmarniały. Wyprodukowano jedynie film pełnometrażowy Lizzie McGuire, który okazał się sukcesem.
Hilary Duff nagrała cover piosenki Brooke McClymont I Can't Wait na potrzeby ścieżki dźwiękowej do serialu Lizzie McGuire w 2002 r. Cover The Tiki Tiki Tiki Room zaśpiewała dla pierwszego albumu kompilacyjnego DisneyMania.
Pierwszym albumem piosenkarki jest Santa Claus Lane wydany w 2002 roku. Jest to kompilacja świątecznych piosenek, która zawiera duety z Lilem Romeo, Christiną Millan i siostrą Duff – Haylie. W asyście Disney Channel tylko singel Tell Me a Story (About hte night Before) zdołał znaleźć się na liście Billboard 200. Tytułowa ścieżka z albumu została dołączona do ścieżki dźwiękowej filmu Śnięty Mikołaj 2. Inna piosenka, What Christmas Should Be, została wykorzystana w filmie Fałszywa dwunastka. Duff zaśpiewała kilka piosenek do filmu Lizzie McGuire, włączając w to Why Not, która znalazła się w pierwszej dwudziestce hitów w Australii.
Drugim albumem Duff jest Metamorphosis wydany w 2003 roku i zawierający m.in. kompilacje napisane przez takie osobistości jak The Matrix. Album był numerem jeden w USA i Kanadzie, jego sprzedaż była jedną z największych w roku w USA – sprzedano ponad 3,7 mln kopii. Singel So Yesterday znalazł się w pierwszej dziesiątce w kilku krajach, a teledysk do niego był jednym z najczęściej nadawanych w MTV. Come Clean, kolejny singel, znalazł się w pierwszej czterdziestce hitów w USA, a w wielu innych krajach był w pierwszych dwudziestkach. Trzeci singel Little Voice chociaż nie został wydany w USA, został wielkim hitem w Australii i Kanadzie.
Pod koniec 2003 roku, Duff pojechała w swoją pierwszą trasę koncertową – Metamorphosis Club Tour. Wszystkie występy podczas jej trasy sprzedały się lepiej od pokazów Britney Spears czy Christiny Agiulery z tego roku. Hilary wygrała nagrodę dla Najlepszego Nowego Artysty podczas 2004 World Music Awards i dla Najlepszej Artystki podczas Kids Choice Awards 2004.
Drugi krążek z serii DisneyMania, DisneyMania 2 został wydany w styczniu 2004 i zawierał m.in. piosenkę śpiewaną przez obie siostry Duff – The Siamese Cat Song. Inną piosenkę, "Circle of Life", zaśpiewała Duff wraz z Disney Channel Stars. Hilary i jej siostra nagrały cover piosenki The Go-Go's Our Lips Are Sealed na potrzeby soundtracku do filmu Historia Kopciuszka (zobacz A Cinderella Story Soundtrack), który zawierał jeszcze dwie inne piosenki Duff. Teledysk do Our Lips Are Sealed był popularny w programie Total Request Live kanału MTV, ale piosenka nie dostała się na listę Billboard Hot 100.
Trzecim albumem jest krążek Hilary Duff (2004), na który piosenki napisała m.in. sama artystka. Płyta ma bardziej rockowy styl niż Metamorphosis. Został wydany na jej siedemnaste urodziny (we wrześniu 2004) i zadebiutował jako numer #2 w USA i numer jeden w Kanadzie. Album sprzedał się w liczbie ponad 1,5 miliona kopii w USA, ale singel Fly nie odniósł sukcesu w Stanach, w przeciwieństwie do popularnego teledysku. Fly iSomeone's Watching Over Me dostały się w Australii do najlepszej czterdziestki, ale z powodu mniejszego sukcesu albumu od Metamorphosis pozostałe single nie zostały wydane.
Duff wsparła finansowo kampanię Thanks & Giving: All Year Long na rzecz dzieci przebywających w szpitalu St. Jude Children's Research Hospital

Czwarty album Duff jest zatytułowany Most Wanted i został wydany w 2005 roku. Zawiera jej ulubione piosenki z poprzednich dwóch albumów, remiksy i nowe piosenki inspirowane popowo-rockowymi muzykami jak The Killers i Muse. Hilary uznała, że album nie zawiera jej największych hitów, ale coś jej powiedziało, że czas na nową płytę. Podczas pracy przy Most Wanted, Hilary miała więcej kontroli kreatywności przy pisaniu i produkcji wszystkich nowych utworów wraz z Joelem Maddenem i jego bratem Benjim, niż przy poprzednich albumach. Singel Wake Up stał się największym debiutem na liście Billboard Hot 100 i jej największym osiągnięciem w USA, teledysk do piosenki został dobrze przyjęty na MTV. Teledysk do drugiego singlaBeat of My Heart, też był popularny, ale nie był aż takim hitem w USA. Album debiutował jako numer jeden na liście Billboard 200 i był jej trzecim debiutem, który znalazł się na pierwszym miejscu w Kanadzie zaraz po wydaniu. W marcu 2006 sprzedaż sięgała 1,3 mln kopii. Trasa koncertowa promująca album, Still Most Wanted Tour, trwała dziewięć miesięcy. wydano również edycję koleckonerską albumu która zawierała trzy piosenki dodatkowe, w tym jedną nową - Supergirl
Trzeci kompilacyjny album, 4Ever, został wydany jedynie we Włoszech w 2006 r. Album został wydany jedynie w Italii z powodu dużej ilości włoskich fanów nie mających dostępu do niektórych piosenek, remiksów i miksów Duff.
W 2006 roku, Hilary nagrała dwie nowe piosenki na pożytek filmu Dziedziczki, był to m.in. cover piosenki Madonny Material Girl (producentem był m.in. Timbaland), który zaśpiewała razem z siostrą. Nagrała również piosenkę zatytułowaną Happy, która została wykorzystana w zwiastunie do filmu, ale nie wydano jej na płytach. Muzyka od piosenki została wykorzystana przy nagrywaniu innego singla Duff, Play With Fire.

Piątym albumem Duff jest Dignity, który według Total Request Live miał być wydany w Stanach już 5 grudnia 2006, ale z powodu zaangażowania piosenkarki w film War, Inc premiera została przełożona na luty, a później na kwiecień 2007 r. Ostatecznie album wydano 3 kwietnia 2007 w Ameryce Północnej, a wszędzie indziej wcześniej. Materiał do niego napisała Kara DioGuardi i Rhett Lawrence
Przy tworzeniu albumu, Duff pracowała z takimi producentami i mikserami muzyki, jak Richard Vission, Tim and Bob, Manny Marroquin i will.i.am Hilary powiedziała, że w porównaniu do jej wcześniejszej muzyki, płyta jest bardziej "do tańca" i że zostały wykorzystane bardziej realne instrumenty. "Dokładnie nie wiem, jak wytłumaczyć to co robimy, ale to jest zabawne i rytmiczne i inne, coś nowego dla mnie. To jest naprawdę super", powiedziała. Duff opisała również album jako "brzmienie trochę mniej poprockowe i bardziej elektroniczne". Krążek ma dwie wersje: standardową edycję i deluxe zawierającą bonusowe piosenki i DVD.
Pierwszy singel Play With Fire stał się głównym hitem klubów, a w radiach był rozpowszechniany od sierpnia 2006, lecz nie znalazł się wysoko w amerykańskich rankingach. Drugi singel, With Love, został rozpowszechniony na początku 2007 r. i osiągnął radiowy sukces oraz dostał się do najlepszej czterdziestki. Teledysk do singla został także użyty reklamowo dla pierwszego zapachu Duff – With Love, który został wypuszczony we wrześniu 2006 roku. Trzeci singel Stranger zajął drugie miejsce w Bułgarii i trzecie w Czechach. W USA był numerem jeden klubowych hitów. Czwartym singlem miała być piosenka Gypsy Woman. Ze względu, iż Duff była w trakcie trasy promującej album Dignity wytwórnia nie zgodziła się na nowy teledysk i wydała piosenek jako singiel promocyjny w niektórych krajach.
Podczas jej trasy koncertowej do listy utworów, które wykonywała dodano nieznaną piosenkę - Reach Out. Duff później oznajmija mediom, że ma zamiar wydać reedycję swojej płyty Dignity, które będzie zawierać wszystkie 14 piosenek + Reach Out + 2 inne nowe (m. in. miała to być piosenka Holiday znana z ostatniej płyty. Wytwórnia nie zgodziła sie na to.A ponieważ Hilary miała jeszcze kontrakt na jedną płytę w wytwórnii w 2008 roku wydała ostateczny album Best Of (znany też jako Best of Hilary Duff). Pojawiły się na nim dwie nowe piosenki – Reach Out i Holiday. Obie napisane są przez Hilary i Haylie Duff oraz Ryan Tedder. Do pierwszej z nich nakręcono teledysk. Na albumie pojawiły się największe single Duff plus klika remixów. Po wydaniu tego albumu Duff odeszła z wytwórnii Hollywood Records po 6 latach współpracy.
W 2009 roku napisała i nagrała piosenkę Any Other Day na potrzeby filmu What Goes Up. Wg nieoficjalnych informacji Duff zamierza wydac nowy album w roku 2010.
Hilary Duff 12 marca 2004 wypuściła własną linię ubrań, która była rozprowadzana przez Target Stores w Stanach Zjednoczonych, Kmart w Australii, Zellers w Kandzie i Edgars w Republice Południowej Afryki. Spółka zaczęła od ubrań, ale powiększyła działania do mebli, zapachów i biżuterii. Wszystko przeznaczone dla dzieci i młodzieży w wieku od 9. do 19. lat.
Playmates Toys zrobiło "laleczkę sław" (celebrity doll) na jej podobieństwo w 2004 r. We wrześniu 2004 Duff wypuściła na rynek własną linię perfum, With Love, którą zareklamowała w The View.
Duff i jej pies Lola pojawiły się w grze Electronic Arts The Sims 2: Zwierzaki wydanej w październiku 2006. W wersji na konsole postać Duff odwiedza parcele publiczne i gracze mogli poznać z nią i jej psem własne simy. Jednakże w wydaniu na PC, gracze mogli pobrać sima Duff ze strony internetowej Maxisa przed 31 grudnia, a zarówno ona i jej pies są zwykłymi simami. Duff, tak, jak Paris Hilton i Jessica Simpson, została skrytykowana za jej ukazywanie psów częściej jako modny dodatek, niż zwierzę.

Albumy studyjne:
(2003) Metamorphosis
(2004) Hilary Duff
(2007) Dignity

Albumy kompilacyjne:
(2002) Santa Claus Lane (album świąteczny)
(2005) Most Wanted
(2006) 4Ever (wydany tylko we Włoszech)
(2008) Best Of (albo Best of Hilary Duff)
(2009) Hilary Duff Live at Gibson Amphitheatre August 15th, 2007 (album koncertowy, wydany wyłacznie za pośrednictwem iTunes Store)

Single:
(2003) Why Not
(2003) So Yesterday
(2004) Come Clean
(2004) Fly
(2005) someone's watching over me
(2005) Wake Up
(2005) Beat Of My Heart
(2006) Play With Fire
(2007) With Love
(2007) Stranger
(2008) Reach Out

Single promocyjne:
(2004) Little Voice
(2004) I Am
(2004) Weird
(2006) Supergirl
(2007) Gypsy Woman
(2009) Any Other Day

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło