Iggy Pop - teksty piosenek
Iggy Pop wł. James Newell Osterberg (ur. 21 kwietnia 1947 w Muskegon, w stanie Michigan, USA), amerykański muzyk, wokalista, epizodycznie aktor filmowy.

Pop był jednym z najważniejszych prekursorów punk rocka oraz gatunków pokrewnych. Nazywany jest Ojcem Chrzestnym Punku i powszechnie uważa się go za jednego z najbardziej dynamicznych wykonawców rockowych.

Na przełomie lat 60. i 70. XX wieku należał do The Stooges, grupy rockowej której był wokalistą i charyzmatycznym liderem. Zespół z powodu swoich koncertów zyskał złą sławę. Pop na scenie szokował publiczność dzikością swego zachowania, prowokacyjnymi odzywkami i samookaleczaniem się. Grupa The Stooges, założona w 1967, dziś jest uznawana za jednego z pionierów punk rocka, jednak w okresie działalności nie odnosiła wielkich sukcesów i rozpadła się w 1974, także z powodu kłopotów Popa z narkotykami.

Karierę solową Pop rozpoczął w 1977, dzięki wydatnej pomocy Davida Bowie, producenta kilku jego płyt. Nowe nagrania mogły zaskoczyć jego dotychczasowych fanów - Pop nie bał się ruszyć w spokojniejsze, na niektórych z późniejszych płyt wręcz popowe rejony. Jednak o tym, że muzyk nie zapomniał o swych korzeniach mogą świadczyć choćby płyty z przełomu tysiącleci: Avenue B i Beat 'Em Up. W 2003 The Stooges zostało reaktywowane i działa do dziś.

Z kina kojarzony jest głównie dzięki kilku rolom zagranym u Jima Jarmuscha oraz piosenkom do filmów Arizona Dream i Trainspotting.

Ciekawostki: Na jedną z imprez urodzinowych Iggy'ego zaproszony był Robert Gawliński.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło