1) Zespół grający Rock Against Communism pochodzący z Czech. Znany ze splitu z Kolovratem, October 15 i Attack. Nie mylić z polskim Imperium...

2) Zespół Imperium, jeden z najpopularniejszych zespołów muzyki rozrywkowej lat 90-tych w Polsce, powstał na początku 1990 roku w Białymstoku. Pierwsze próby odbywały się w akademiku przy ulicy Zwierzynieckiej, gdzie mieszkała większa część zespołu. Pierwszy skład stanowili: Mirosław Krysztopa , Krzysztof Bogucki, Waldemar Oksztul i na krótko Mieczysław Michniewicz.

W tym roku ukazała się pierwsza kaseta zespołu pt. "Klaun", później "Piosenki spod celi cz. 1" oraz "Piosenki spod celi cz. 2". Sukces rynkowy grupy zaskoczył wszystkich. Zaczęli występować w popularnych tancbudach, grając do tańca a jednocześnie przyciągając wielkie rzesze słuchaczy, bo oto powstał zupełnie nowy styl muzyki , początkowo nazwany muzyką chodnikową, a później disco polo.

W międzyczasie ukazywały się na rynku nowe produkcje zespołu "Imperium 3", "Imperium 4", zawierające min. takie piosenki jak: "Pada deszcz", "Tylko miłość", "Cały mój świat", "Lekcja miłości", czy "Mewy".
Pod koniec roku 1991 zespół wydał dwie kasety z kolędami polskimi.

W roku 1992 muzyką Imperium zainteresowała się jedna z krakowskich firm fonograficznych. W wyniku tej współpracy na rynku ukazały się kolejno dwie produkcje zespołu: "Mały świat" i "Dama pik". Uwagę słuchaczy zwróciły tutaj piosenki "Miała lat 16", "Mały świat", "Dama pik", "Byłaś blisko".

Zespół cały czas się rozwijał i odnosił sukcesy na estradzie dzięki wysokim umiejętnościom wokalnym i instrumentalnym, grał wszystko "na żywo". W owym czasie występował w składzie 3-osobowym: Mirosław Krysztopa - śpiew i inst. klawiszowe, Krzysztof Bogucki śpiew i inst. klawiszowe, Waldemar Oksztul gitara basowa.

W 1993 roku do Imperium na miejsce Krzysztofa Boguckiego dołączył Ireneusz Korolczuk, którego śpiew oraz gra na gitarze wzbogaciła brzmienie zespołu.

W dwa lata później zespół wydał płytę "Żółte tulipany", która stała się hitem na rynku muzycznym. Obok tytułowej piosenki znalazły się tam takie kompozycje jak "Jesteś mym snem", "Czas rozstajnych dróg" czy "Halina".

Rok 1996 przyniósł płytę "Bądź ze mną" a na niej niezapomniane piosenki jak "Wirują światła", "Pierwsza miłość", "Czekam na miłość", których teledyski są chętnie oglądane również do dziś.

Poszukiwania muzyczne Imperium doprowadziły do powstania w 1997 roku płyty "Chmielu, chmielu", gdzie znalazła się muzyczna interpretacja ludowych piosenek takich jak "Dziwują się ludzie", "Opolskie dziouchy" czy tytułowa "Chmielu, chmielu".

Zespół wielokrotnie koncertował za granicą (USA, Belgia, Austria) oraz na większości polskich znanych estrad, m.in. w katowickim Spodku, warszawskiej Sali Kongresowej, kołobrzeskim Amfiteatrze, wrocławskiej Hali Ludowej jak również na mniejszych bądź większych scenach wielu miast i miasteczek podczas festynów i świąt lokalnych, za każdym razem wzbudzając entuzjazm oraz gorące przyjęcie publiczności.

W 1999 roku zespół niemal zupełnie zniknął ze sceny muzycznej dając nieliczne koncerty w Polsce oraz w USA.

W roku 2007 zrodził się pomysł reaktywacji. Przez prawie rok Mirek, Waldek i Irek szukali nowych pomysłów, aż wreszcie powstała nowa płyta zespołu. Zawiera 13 nowych piosenek. Zawarty jest w nich duch starego Imperium oraz tchnienie nowych trendów.
Płyta otrzymała tytuł "Jeszcze raz".

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło