Iris - jeden z niewielu amerykańskich zespołów mających znaczny wpływ na scenę electro/synthpopową. Większość grup uprawiających ten gatunek muzyczny pochodzi z Europy, Iris udowadnia, że także zespoły ze Stanów Zjednoczonych mogą wnieść coś nowego i świeżego do synthpopu. Iris powstał w 1998 roku jako Forgiving Airis.

Iris - to także projekt muzyków Marillion: Iana Mosleya i Pete'a Trewavasa oraz francuskiego gitarzysty i klawiszowca Sylvaina Gouvernaire, związanego niegdyś z grupą Arrakeen. W 1996 r. wydali album Crossing The Dessert zawierający 8 instrumentalnych kompozycji z pogranicza rocka progresywnego i jazz rocka.

Amerykański Iris działa od 1993 roku, kiedy to dwóch kolegów z klasy w teksańskiej szkole muzycznej (wydział muzyki elektronicznej) - Reagan Jones i Matt Morris odkrywają u siebie podobne zainteresowania muzyczne. Jednak dopiero w 1999 roku Amerykanie wypuszczają w świat swoją debiutancką płytę "Disconnect". Album osiąga znaczący sukces - zostaje sprzedany w Stanach Zjednoczonych w tysiącach egzemplarzy.

W 2002 roku duet opuszcza Matt Morris a zastępuje go Andrew Sega. Po długiej przerwie od wydania debiutanckiej płyty, w 2003 roku, ukazuje się za Oceanem nowy album "Awakening". Status duetu w USA jest już wtedy tak znaczący, że pierwsze tysiąc sztuk nakładu sprzedaje się w jeden tydzień. W grudniu 2003 roku Iris rusza z albumem "Awakening" na podbój Europy odnosząc również na Starym Kontynencie sukces. Mieszanka muzyki pop oscylująca wokół rocka i elektroniki oraz niezwykle oryginalna, emocjonalna barwa głosu wokalisty Iris - Reagana Jonesa nie pozwala obojętnie przejść obok tej muzyki.

Kolejny album grupy Iris - "Wrath" był największa nadzieją w ich dotychczasowej karierze. Prasa muzyczna w USA rokuje im właśnie teraz wielką przyszłość. Według niej Ameryka ma dosyć ciężkiego rocka i mainstreamowych gwiazd pokroju The Killers. Po zupełnie nieprzewidywalnym w USA sukcesie najnowszej płyty Brytyjczyków z Coldplay, uważa się, ze Ameryka potrzebuje dobrej, "wrażliwej muzyki pop/rock". Muzyki, która uspokoi Amerykę. Tak jak dekadę temu, znów czeka się na zwykłych amerykańskich chłopców w flanelowych koszulach. Nie będzie to jednak kolejny rockowy boom, jakim był grunge. Będzie to elegancki emocjonalny pop/rock. Pop/rock na najwyższym poziomie, muzyka pop/rock, jaką stworzyli chłopcy z Iris. W Polsce album ten ukazał się 19 września 2005 roku i został ciepło przyjęty przez słuchaczy.

Grupa koncertowała w Polsce kilka razy m.in. w 2005 roku zagrali koncert w szczecińskim klubie Grand Cru, gdzie spotkali się z gorącym przyjęciem.

W 2008 roku ukazała się kolejna po "Reconnect" płyta z remiksami. Utwory z poprzednich albumów zespołu w autorskich miksach zaprezentowali m.in. Mesh, Alpinestars, Conetik, Datguy, Benz & MD czy Per-Anders Kurenbach. Na "Hydrę" trafiły oprócz remiksów także trzy premierowe utwory.

3 września 2010 na półkach sklepowych pojawił się pierwszy od pięciu lat pełnometrażowy album Amerykanów zatytułowany "Blacklight".

Skład:

Reagan Jones - wokal
Andrew Sega - instrumenty klawiszowe, gitara elektryczna, programowanie

Byli członkowie zespołu:

Matthew Morris - instrumenty klawiszowe, programowanie

Dyskografia:

01. Annie, Would I Lie To You (CDM) (1999)
02. Danger Is The Shame (CDM) (1999)
03. Disconnect (1999)
04. Saving Time (CDM) (1999)
05. Lose In Wanting (CDM) (2000)
06. Unknown (CDM) (2002)
07. Awakening (2003)
08. Reconnect (2003)
09. Wrath (2005)
10. Hydra (CD/DVD) (2008)
11. Closer To Real (Single) (2010)
12. Blacklight (2010)

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło