Jamelia, właść. Jamelia Niela Davis (ur. 11 stycznia 1981 w Birmingham) – brytyjska piosenkarka R&B.

Jamelia w wieku piętnastu lat miała już kontrakt w kieszeni, ale na debiutancki singiel musiała czekać aż trzy lata.

Jej singiel “Superstar” jest jednym z największych przebojów roku.
W USA utwór trafił na płytę ze ścieżką dźwiękową do znanego serialu TV “Queer Eye For The Straight Guy”. Jamelia otrzymała w tym roku nominację do dwóch Brit awards – za najlepszy singiel i dla najlepszej wokalistki.

Teraz wydaje się to wprost nieprawdopodobne, ale jej pierwszy singiel ukazał się w 1999 roku, kiedy miała zaledwie 18 lat. Co więcej, artystka została odkryta przez Parlophone jeszcze wcześniej, bo w wieku lat 15, kiedy to stanęła przed A & R wytwórni i w biurze odśpiewała a cappella własne piosenki.

Trudno to sobie wyobrazić, ale w tym czasie Jamelia była całkowicie zdana na siebie. Brytyjska scena R&B gorączkowo poszukiwała nowej kobiecej gwiazdy, jednak w tej roli nie bardzo widziano osiemnastolatkę z Birmingham, o której nikt wcześniej nie słyszał. Tym większe było zaskoczenie.

W ciągu półtora roku cztery piosenki Jamelii trafiły na notowanie 40 największych przebojów, w tym doskonały singiel "Money", który przed wydaniem „Superstar” był jej największym sukcesem (dotarł do piątego miejsca) i z którym jeszcze niedawno artystka była najczęściej kojarzona.

W marcu 2001 roku Jamelia urodziła córeczkę i kolejne dwa lata poświęciła całkowicie na wychowywanie dziecka. Były to dwa lata wielkiej radości i szczęścia, połączonej jednak z frustracją, kiedy na jej oczach, ale bez jej udziału, R & B wdzierało się przebojem do głównego nurtu muzycznego.
W czerwcu 2003 roku powróciła z doskonałym singlem "Bout", który napisała wspólnie z C Swing (poprzednia współpraca z C Swing zaowocowała "Money").
15 września ukazał się singiel "Superstar", zapowiadający płytę „Thank You”. Oba krążki są doskonałe, płyta całkowicie zmienia dotychczasowy image artystki. "Superstar" to komercyjny pewniak, zaś płyta rozsadza niemalże ramy gatunkowe R & B.
Niektóre z utworów powstały we współpracy z innymi artystami, np. na "Club Hoppin'", występuje Bubba Sparxxx, a na "Off Da Enz" - Asher D z So Solid Crew. Jednak nie zmienia to faktu, że jest to płyta napisana głównie przez Jamelię, i tak bardzo różni się od swej poprzedniczki, płyty "Drama", że czasami mogłoby się wydawać, że każdą z nich nagrał ktoś inny. Jednak są to płyty tej samej dziewczyny, która teraz ma po prostu trochę więcej życiowego doświadczenia, czego odzwierciedleniem są niektóre jej piosenki. Na przykład "Thank You" i "Life" to teksty prawdziwie przenikliwej autorki, która potrafi pisać o tak trudnych rzeczach jak przemoc fizyczna tak, że trudno uwierzyć w jej młody wiek. Jak inni doskonali autorzy, ukazuje nam ciemne strony świata, których często nie chcemy dostrzegać.

Utwór “See It In A Boy’s Eyes” napisał specjalnie dla Jamelii Chris Martin z Coldplay (chociaż Jamelia brała udział w jej powstawaniu, lwią część pracy wykonał sam Chris). Jamelia tak wspomina współpracę z Chrisem: “Praca z nim jest bardzo inspirująca. Każda minuta spędzona z nim w studiu była niezwykła. Wydaje się, że stworzyliśmy nowy gatunek muzyczny, w którym każdy z nas pozostał wierny sobie.”

Album "Thank You" was zaskoczy. Jest to z pewnością dzieło artystki dużego formatu, dla której w wieku 22 lat nareszcie nadeszła odpowiednia chwila. U szczytu kariery zrezygnowała z życia zawodowego, żeby urodzić dziecko. Teraz, największa brytyjska gwiazda R & B, powraca i ma świat u swych stóp.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło