James Brown (ur. 3 maja 1933 w Macon Georgia, zm. 25 grudnia 2006 w Atlancie) - amerykański piosenkarz, kompozytor, instrumentalista (instrumenty klawiszowe), osobowość sceniczna.

James Brown uznawany jest za prekursora gatunków rhythm and blues, soul i funk. Muzyka Browna wywodzi się z fuzji bluesa i gospel z instrumentalnym, tanecznym jazzem oraz sporymi wpływami muzyki latynoskiej. Muzyka ta, oparta na bogatym instrumentarium obejmującym rozbudowaną sekcję instrumentów perkusyjnych i dętych, cechuje się wielką żywiołowością. Brown jako wokalista charakteryzuje się mocnym, ekspresyjnym głosem. Jego technika wokalna, pełna zaśpiewów i ozdobników, czyni go jednym z najłatwiej rozpoznawalnych wokalistów soulowych. Dotyczy to również jego emocjonującego i ekstatycznego scenicznego employ, będącego szczerą projekcją charyzmy artysty. James Brown był artystą bardzo płodnym. W ciągu długiej kariery, rozciągającej się od końca lat pięćdziesiątych do wczesnych osiemdziesiątych XX wieku, wydawał średnio po cztery albumy rocznie, a w rekordowym 1969 aż dziewięć. Wylansował wiele utworów, które są dziś standardami muzyki rozrywkowej, takich jak "It's a Man's World", "Feel Good" czy "Sex Machine". Kariera została przerwana finansowymi i prawnymi kłopotami artysty, które doprowadziły do kontrowersyjnego procesu kryminalnego (nadużycia podatkowe) i uwięzienia. W końcu lat dziewięćdziesiątych Brown powrócił do studia nagraniowego i na scenę, choć nie udało mu się już odzyskać dawnej popularności.

W 1986 James Brown został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame

Jako pierwszy czarnoskóry muzyk zrobił komercyjną karierę, a na jego koncerty zaczęli przychodzić również "biali", co w latach pięćdziesiątych nie było takie proste. Jego wkład do współczesnej muzyki rozrywkowej jest nieoceniony! James Brown stał się inspiracją dla Michaela Jacksona, Prince'a, Justina Timberlake'a i wielu innych artystów przede wszystkich tworzących kulturę hip-hopu.
Koncertował i nagrywał do końca swoich dni, pozostawiając kilka tysięcy utworów na swoim koncie.

James Brown zmarł 25 grudnia 2006 roku w wieku 73 lat w wyniku komplikacji związanych z zapaleniem płuc.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło