Jarzębina - teksty piosenek
Grupa śpiewacza pochodząca z Kocudzy. Została założona przez Irenę Krawiec przy Gminnym Ośrodku Kultury w 1990 roku.

Zespół składa się z wielopokoleniowych grup: śpiewaczej i obrzędowej. Prezentuje bogaty i zróżnicowany gatunkowo repertuar pieśni obrzędowych i powszechnych pogranicza ziemi janowskiej oraz biłgorajskiej. Źródłem repertuaru zespołu jest ustna tradycja ludowa, oparta głównie na przekazach rodzinnych, a także na śpiewnikach nabożnych (kolędy, pastorałki, pieśni adwentowe, wielkopostne i wielkanocne). Pieśni i dialogi wykonywane są częściowo zachowaną kocudzką gwarą, śpiewane pełnym głosem, zwykle jednogłosowo, z zachowaniem archaicznej maniery śpiewu oraz cech lokalnego stylu: dynamiki, barwy, zdobnictwa. Podczas występów zespół często jest ubrany w regionalny strój biłgorajsko-tarnogrodzki.

Po premierze przedstawienia Łostatni rózeniec zespół rozpoczął współpracę z ośrodkami muzyki in crudo, takimi jak Stowarzyszenie "Dom Tańca" z Warszawy (koncerty w ramach Sceny Korzenie oraz cyklu Pozwól mi Twe męki śpiewać oraz Jest drabina do nieba 1995-2003) oraz ośrodkami muzyki dawnej takimi jak Teatr i Schola Węgajty, gdzie uczestniczył w kilku, również międzynarodowych, projektach, np. sesjach Dramat i liturgia (od 1996). Występował na Festiwalu Pieśń Naszych Korzeni w Jarosławiu (wspólny koncert z włoskim zespołem "Micrologus"), w Akademii Narolskiej w pałacu w Narolu, był gościem Scholi Gregoriana Silesiensis we Wrocławiu. Uczestniczył również w cyklach koncertów wielkopostnych, m.in. w. dominikańskim Wielkopostnym śpiewaniu w Lublinie, czy koncertach wielkopostnych Poznańskiego Domu Tańca.

"Jarzębina" jest laureatem Złotej Baszty na XLI Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą (trzykrotnie: 2001, 2007, 2011), Nagrody im. Oskara Kolberga oraz nagród na Sejmikach Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie.

2 maja 2012 roku utwór pt. "Koko Euro Spoko" został wybrany oficjalną piosenką Reprezentacji Polski na Euro 2012. Piosenka będzie wykonywana przed pierwszym meczem reprezentacji Polski na Euro 2012.
User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło