Jason Thomas Mraz (ur. 23 czerwca 1977 r. w Mechanicsville w stanie Wirginia, USA) – amerykański wokalista i autor piosenek. W swojej twórczości łączy elementy różnych stylów muzycznych, takich jak pop, rock, folk, jazz, country czy hip hop. Jego dziadek pochodził z Czech, czemu zawdzięcza nazwisko oznaczające „mróz”.

Dyskografia:
-Waiting for My Rocket to Come (2002) #55 U.S. (Platyna)
-Mr. A-Z (2005) #5 U.S.
-We Sing, We Dance, We Steal Things (2008) #3 U.S. #110 UK
-Jason Mraz's Beautiful Mess: Live On Earth (2009) #35 U.S. Billboard 200

Mraz ukończył Lee-Davis High School. Po ukończeniu szkoły średniej był aktywnym cheerleaderem. Uczęszczał na Uniwersytet Longwood a następnie, po krótkim okresie studiów na Uniwersytecie American Musical and Dramatic Academy w Nowym Jorku, przeprowadził się do San Diego. Początkowo śpiewał w kawiarni, w której pracował jako kelner. Ze swoim debiutem nigdy nie wiązał jakichś większych oczekiwań:

Nawet nie marzyłem, że moje piosenki znajdą się na listach przebojów, albo że będę udzielać wywiadów. Byłem po prostu muzykującym kelnerem. Nic się nie zmieniło.


Karierę muzyczną rozpoczął w 2002 roku. Podpisał wtedy kontrakt z wytwórnią Elektra Records i powrócił do Wirginii, aby rozpocząć pracę z producentem Johnem Alagía nad swoją debiutancką płytą Waiting For My Rocket To Come. Płyta została uznana platynową w lipcu 2004 r. przez RIAA i osiągnęła 2. pozycję na liście Billboard Heatseekers. Pierwszy singel, "The Remedy (I Won’t Worry)", napisał wspólnie z muzyczną grupą produkcyjną The Matrix. W pracy nad albumem pomógł również przyjaciel i były współlokator Mraza, Billy "Bushwalla" Galewood, z którym wspólnie napisał "Curbside Prophet", trzeci singel z albumu oraz "I’ll Do Anything".

W czerwcu i lipcu 2005 r. wystąpił przy Alanis Morissette podczas jej trasy koncertowej Jagged Little Pill Acoustic. W tym też roku 26 lipca nagrał drugi album, Mr. A-Z, dla Atlantic Records. Płyta uplasowała się na 5. miejscu listy Billboard 200. W grudniu album ten przyniósł mu nominację do Grammy Award w kategorii Najlepszy Album Roku, podczas gdy producent albumu, Steve Lillywhite, otrzymał nominację do nagrody w kategorii najlepszego producenta roku.

12 września Mraz rozpoczął długą trasę koncertową. Wystąpił wtedy z wieloma artystami, byli to m.in. Bushwalla czy Tristan Prettyman, z którą skomponował duet "Shy That Way" w 2002 oraz "All I Want For Christmas is Us".

W listopadzie 2005 r. Mraz wystąpił u boku The Rolling Stones, dając pięć koncertów podczas ich światowego tournée (2005–2006). Również w tym samym roku Mraz był jednym z wielu piosenkarzy zaprezentowanych w jesiennej kampanii reklamowej firmy odzieżowej GAP zatytułowanej Favorites. Kampania ta prezentowała również innych piosenkarzy, takich jak Michelle Branch, Joss Stone, Keith Urban, Alanis Morissette, Brandon Boyd czy Michelle Williams. W grudniu 2005 r. Mraz wypuścił pierwszą część swojego podkastu.

W maju 2006 r. podczas swojego tournée koncertował przeważnie na festiwalach muzycznych i małych miejscowościach w Stanach. Dalej występował też w Wielkiej Brytanii i Irlandii. 6 maja zagrał koncert akustyczny z P.O.D., Better Than Ezra, LIVE i Presidents of the United States of America. Wystąpił również jako główna postać na corocznym festiwalu Fair St. Louis organizowanym w St. Louis, a 1 lipca 2006 r. zagrał tam darmowy koncert u stóp Gateway Arch.

W grudniu 2006 r. został udostępniony tylko w internecie album Selections for Friends z ulubionymi utworami Mraza zarejestrowanymi podczas Songs for Friends Tour, na koncertach w Schubas Tavern oraz Villa Montalvo w lipcu 2006 r.

2007 rok Jason Mraz rozpoczął debiutem swojego nowego singla "The Beauty in Ugly". Jest to piosenka zatytułowana niegdyś "Plain Jane", która została nagrana na potrzeby serialu Ugly Betty (Brzydula Betty) pod nowym tytułem i znalazła się na promocyjnej płycie przygotowanej przez sieć medialną ABC Be Ugly in '07. Artysta nagrał również hiszpańską wersję utworu, noszącą tytuł "La Nueva Belleza" ("Nowe Piękno").

W 2007 r. uczestnik amerykańskiego „Idola”, Chris Richardson, wykonał piosenkę "Geek in the Pink". Piosenka zdobyła uznanie publiczności w Ameryce, co potwierdził wzrost jej ściągnięć z amerykańskiego iTunes Store. W tym samym roku piosenkę wykonał również Greg Neufeld, uczestnik kanadyjskiej edycji „Idola”, co zaowocowało osiągnięciem 22. pozycji w amerykańskim iTunes Store 10 marca 2007 r.

Obecnie Mraz promuje swój najnowszy album studyjny "We Sing. We Dance. We Steal Things", nagrany 13 maja 2008 r. "Lucky", trzecią piosenkę na albumie, wykonuje wspólnie z piosenkarką Colbie Caillat. Album zawiera 12 utworów, które Mraz nazywa "piosenkami o samorealizacji, wyzwoleniu i samodoskonaleniu się". Na płycie znajduję się również utwór o nazwie "Love for a child", który opowiada o rozstaniu rodziców Jasona, kiedy był 5-letnim dzieckiem.

Singel "I’m Yours" zajmował 1. miejsce na radiowych listach przebojów AAA przez 3 tygodnie od 15 czerwca 2008. W lipcu utwór ten znalazł się na liście Billboard Hot 100, osiągając 27. miejsce.

Jason udziela się charytatywnie, na dowód tego w listopadzie 2009 roku uczestniczył w kampanii Vow of Silence, która zakłada 24 godzinne milczenie w celu zwrócenia uwagi na ograniczanie praw dzieci.

Pod koniec stycznia 2010 Jason Mraz zdobył 2 statuetki Grammy. Jedną w kategorii najlepsze męskie wykonanie pop z piosenką "Make It Mine", natomiast drugą w kategorii najlepsze wykonanie pop z piosenką "Lucky" w duecie z Colbie Caillat.

Również w 2010 roku Jason wziął udział w nagraniu nowej wersji singla We Are the World. Zyski z jego sprzedaży mają wspomóc poszkodowanych w wyniku trzęsienia ziemi na Haiti.

Mraz interesuje się fotografią, szczególnie polaroidami. Jesienią wychodzi jego pierwszy album ze zdjęciami, zatytułowany Tysiąc Rzeczy. Posiada własne uprawy awokado w Kalifornii. Jason żywi się jedynie niegotowanymi i nieprzetworzonymi produktami spożywczymi. Ma dwa koty, jest miłośnikiem tych zwierząt. Uwielbia surfing i grę w Scrabble. Uczestniczył w kilku protestach dotyczących legalizacji marihuany.

"Mój przekaz dla świata to przede wszystkim optymizm. Optymizm w trochę spokojniejszej formie. Chodzi o pozytywne nastawianie do tego, co przyniesie przyszłość. Tylko tyle... hołduję staroświeckiemu hasłu „pokój i miłość”.User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło