Jay-Z, właściwie Shawn Corey Carter (ur. 4 grudnia 1969 roku na Brooklynie, Nowy Jork) - raper i biznesmen. Znany również jako Jigga, Jay-Hova, Hov, Iceberg Slim etc. Zaistniał na scenie dzięki konotacjom z Jaz-O i Big Daddy Kanem już we wczesnych latach 90-tych; w 1996 roku wydał "Reasonable Doubt", świetnie przyjęty przez krytyków debiutancki album. Kolejnymi albumami (m.in. "Vol.2", "The Blueprint", "The Black Album") utrwalał swą pozycję jako jeden z liderów nowojorskiej sceny, a później takze jako gwiazda popkultury. Jego sposób narracji, warstwa tekstowa i flow bardzo znacząco wpłynęły na współczesny hip-hop. Zasłynął również m.in. z głośnego beefu z Nasem i jako właściciel Roc-A-Fella Records.

W 2006 roku wystąpił na pierwszej edycji Coke Live Festiwal w Krakowie. W 2008 roku wystąpił na Heineken Open'er Festival w Gdyni. W tym samym roku do historii przeszedł również jego występ na Glastonbury Festival, na którym to był pierwszą gwiazdą rapu pełniącą rolę headlinera line-up'u, za co bardzo ostro krytykowali go muzycy z Oasis, bracia Gallagher (szczególnie Liam). Jay z kolei 'odwdzięczył' im się wychodząc na scenę z gitarą w ręku. Zagrał największy hit zespołu Oasis - "Wonderwall", dzięki czemu utwór wrócił, na krótki okres na szczyty list przebojów w Anglii. 4 kwietnia 2008 r. został mężem piosenkarki Beyonce.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło