20 lat Wywroty
Jeden Osiem L to zespół sceny hip hop z Płocka, który powstał w 1998 roku. Początkowo w skład zespołu wchodził tylko Siwy i Łukasz. W 2001 roku dołączyli: Paczkoś i Gmura. Gmura, który miał duży wkład w rozwój zespołu odszedł z 18L w 2003 roku. W tym także roku została wydana pierwsza legalna płyta zespołu -„Wideoteka” (wydana przez UMC Records). Po wydaniu płyty członkowie zespołu zdecydowali się stworzyć profesjonalne studio nagraniowe nazwane: „Pod Napieciem”. W nim także została nagrana najnowsza płyta zespołu wydana w 2005 roku, nazwana „Słuchowisko”. W marcu 2007 roku został wydany singiel pt. „Kilka Chwil” zapowiadający nadchodzącą płytę - „Nowy Folder”.

W utworze „Jak zapomnieć” grupa wykorzystała kilkusekundowy motyw fortepianowy z utworu „Overcome” amerykańskiego zespołu LIVE. Doprowadziło to do oskarżenia płockiej grupy o plagiat, wystosowanego przez wytwórnię grupy LIVE. W odpowiedzi zespół Jeden Osiem L wydał specjalne oświadczenie, w którym członkowie grupy tłumaczyli, że przyczyną sukces utworu były jego słowa i przekaz, a nie tzw. „bit”. Argumentowali także, że muzyka hip-hopowa opiera się na zapożyczeniach.

Podkład muzyczny w utworze „51 Stan” także musiał zostać zmieniony z powodu naruszenia praw autorskich, gdyż w pierwotnej wersji grupa wykorzystała motyw przewodni z filmu „Requiem dla snu”.

Dyskografia:
* (26 listopada 2003) Jeden Osiem L - Wideoteka (UMC Records)
* (23 maja 2005) Jeden Osiem L - Słuchowisko (album) (Universal)
* (20 kwietnia 2007) Jeden Osiem L - Nowy Folder (My Music)

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło