Jefferson Airplane - teksty piosenek
Jefferson Airplane - amerykańska grupa rockowa powstała w 1965 i rozwiązana w 1973. W późniejszych latach reaktywowana pod nazwami Jefferson Starship czy Starship. Zespół był jedną z najbardziej znanych grup amerykańskiego psychodelicznego rocka, acid rocka i hipisowskiego folk rocka. Zespół ten uosabiał amerykański ruch hippisowski. Muzyka grupy, oszczędna i przejrzysta charakteryzowała się długimi gitarowymi riffami oraz czystymi wokalami, z których na czoło wysuwał się egzaltowany śpiew wokalistki. Teksty grupy obracały się wokół anarcho-lewicowych i antywojennych ideologii popularnych pośród młodzieży amerykańskiej przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. W swych tekstach zespół także często nawiązywał do przeżyć związanych z zażywaniem narkotyków i środków psychotropowych. I tak jeden z największych przebojów grupy White Rabbit, oparty na motywach opowieści Alicja w Krainie Czarów, w istocie dotyczył narkotycznego transu. Podobnym utworem jest jawny hymn na cześć marihuany Mexico, który został ocenzurowany i mimo wysokiej sprzedaży nie pokazywany był w oficjalnych rankingach popularności. Na początku lat siedemdziesiątych czołowi artyści tworzący grupę rozpoczęli swe kariery solowe, z czasem tracąc zainteresowanie wspólnym muzykowaniem. Doprowadziło to do rozpadu grupy. Na jej bazie powstaly jednak dwie inne - Hot Tuna i Jefferson Starship, który w późniejszych latach przeistoczył się w Starship. Grupa wystąpiła na obu słynnych festiwalach w Woodstock i Monterey.

Uważa się, że grupa powstała z inicjatywy Martyego Balina; na pierwszej płycie - Takes off obecny jest klasyczny skład: gitarzyści Paul Kantner i Jorma Kaukonen, basista Jack Casady, perkusista Spencer Dryden i Balin na wokalu. W dwóch utworach występuje również damski wokal, który odgrywała Signe Anderson Ettlin. Dopiero w roku 1967, kiedy nagrywano następną płytę Surrealistic Pillow (uznawaną za jeden z najważniejszych albumów lat 60), do zespołu przyjęta została Grace Slick, która w szybkim czasie zdobyła olbrzymi rozgłos (po części również dzięki brawurowym występom na Woodstocku 69) i stała się liderem grupy.

W 1996 grupa została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło