Jemma Griffiths (ur. 18 czerwca 1975 w Penarth, Walia) – piosenkarka i autorka tekstów znana jako Jem. Uczęszczała do Uniwersytetu w Sussex zdobywając wykształcenie prawnicze.

Napisała, wraz z Guyem Sigsworthem, piosenkę "Nothing Fails", która została później przerobiona przez Madonnę i ukazała się na jej albumie American Life w 2003 roku.
Jem rozpoczęła na poważnie swoją karierę w 2002 roku, gdy wersja demo jej piosenki "Finally Woken" ukazała się w jednej ze stacji radiowych w Los Angeles.

Następnie, na jesieni 2003 roku, wydała średnio popularny EP "It All Starts Here", po którym, w marcu 2004 ukazał się album Finally Woken.

Singiel "They", upubliczniono w Wielkiej Brytanii 14 marca 2005. Później zdobyła sławę w USA, jako, że jej muzyka występowała w programach telewizyjnych takich jak The O.C., Desperate Housewives (Gotowe na wszystko), Wonderfalls, Six Feet Under (Sześć stóp pod ziemią) oraz 90210 (Beverly Hills 90210 nowe pokolenie)

Kolejne single, "24" oraz "Come on Closer", ukazały się w stacjach radiowych Triple A; singel "Come on closer" został użyty także jako motyw przewodni filmu Closer - 2004, w reżyserii Mike'a Nicholsa. Jej piosenka "Wish I" została także użyta jako piosenka tytułowa brytyjskiego reality show, Celebrity Love Island.

W 2006 roku nagrała piosenkę do ścieżki dźwiękowej do filmu Eragon o tytule "Once in Every Lifetime".
Eklektyczna stylizacja debiutanckiego albumu Jem nie dała się przypisać do żadnej kategorii przez wielu krytyków muzycznych. Niektóre z jej piosenek są rockowymi balladami, jednak inne ocierają się o electronicę oraz trip hop. Dzięki aksamitnemu głosowi, jest porównywana do Beth Orton oraz w mniejszym stopniu do Dido.

Down to Earth to drugi album Jem wydany 16 września 2008 roku i będący kontynuacją jej poprzedniego, cieszącego się powodzeniem albumu Finally Woken z 2004 roku.

Jem napisała album z pomocą takich ludzi jak: Jeff Bass, Lester Mendez oraz Greg Kurstin. Album zawiera m.in. takie utwory jak "Aciiid!", w którym Jem śpiewa po japońsku oraz utwór "You Will Make It" nagrany wspólnie z pochodzącym z RPA piosenkarzem, pisarzem piosenek i poetą aktywistą Vusi Mahlaselaem odnoszący się do zamachów z 11 września 2001 i radzenia sobie z poczuciem straty.

Jeden z utworów z nowej płyty - "It's Amazing" znalazł się na soundtracku do filmu Seks w wielkim mieście (Sex and the City, 2008).

Piosenka "I Always Knew" również została wykorzystana w jednym z seriali telewizyjnych - debiutującym we wrześniu 2008 r. "90210"

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło