20 lat Wywroty
Joanna Zagdańska (ur. 11 lutego 1961 w Opocznie) – polska piosenkarka popowa i jazzowa, także pedagog. Wylansowała przebój "Rękawiczki".


Pochodzi z muzycznie uzdolnionej rodziny. W dzieciństwie uczyła się gry na pianinie w ognisku muzycznym w rodzinnym Opocznie.

Śpiewać zaczęła w czasie nauki w szkole średniej w grupie muzycznej Consonians. W 1979 roku zadebiutowała z nią na Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki. Jeszcze w tym samym roku wystąpiła na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w koncercie Debiuty.

W szkole średniej zainteresowała się jazzem. Ukończyła Liceum Muzyczne w Łodzi w klasie trąbki i podjęła studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Na uczelni poznała m.in. Stanisława Sojkę, Lorę Szafran i Izę Zając. Podczas studiów dokonała swoich pierwszych nagrań (z orkiestrą Rozgłośni Poznańskiej Polskiego Radia).

W roku 1980 nawiązała współpracę z Adamem Żółkosiem, pianistą jazzowym, kompozytorem, akompaniatorem i aranżerem. Wiele koncertowała w kraju i za granicą (m.in. Belgia, Czechosłowacja, Holandia, RFN, Norwegia, Szwajcaria, Szwecja, Tunezja, Turcja, Węgry, ZSRR).

Obecnie zajmuje się głównie działalnością pedagogiczną – wykłada śpiew jazzowy i improwizację na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, prowadzi też zajęcia na Uniwersytecie Bydgoskim im. Kazimierza Wielkiego.User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło