Joni Mitchell urodziła się 7 listopada 1943 w Fort Macleod (w prowincji Alberta w Kanadzie) jako Roberta Joan Anderson. Już jako nastolatka nauczyła się grać na gitarze z samouczka Pete Seegera. W czasie studiów zaczęła grać profesjonalnie najpierw w Albercie, a potem w Toronto.

W 1965 wyszła za mąż za folkowego piosenkarza (Chuck Mitchell). To krótkotrwałe małżeństwo zaowocowało pseudonimem artystycznym, pod którym artystka jest znana. Krótko po zawarciu małżeństwa Joni przeniosła się do Detroit, a potem do Nowego Jorku by tam kontynuować swą muzyczną karierę. Z czasem stała się jedną z najważniejszych, kobiecych gwiazd gatunku folk rocka.

W swej długiej karierze Joni Mitchell przeszła przez fazę zainteresowania lżejszym gatunkiem muzyki jak i em a nawet muzyką etniczną, lecz dziedziną największych jej dokonań jest , w którym zaliczona jest do ścisłego grona najważniejszych gwiazd gatunku.

Do największych przebojów Joni Mitchell należą Both Sides Now, Eastern Rain, The Circle Game, Big Yellow Taxi, You Turn Me On (I'm a Radio), Help Me, Free Man In Paris, Raised on Robbery oraz najważniejszy w jej twórczości Woodstock rozsławiony kowerem supergrupy Crosby, Stills, Nash & Young.

W 1997 Joni Mitchell została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło