Joshua Kadison (ur. 8 lutego 1963 r. w Santa Barbara w stanie Kalifornia, USA) – amerykański piosenkarz, kompozytor i pisarz. Dorastał w Los Angeles. W wieku dwunastu lat zaczął grać na pianinie i pisać piosenki. Gdy miał piętnaście lat, zmarła jego matka. Tuż po tym wydarzeniu zdobył prawo jazdy i opuścił rodzinny dom, by zarabiać na chleb grając na ulicy. Jak sam przyznał, złość i gniew po stracie matki były głównym tematem napisanych w tym okresie piosenek. Wówczas powstała między innymi piosenka "Mama's Arms", wydana na pierwszym albumie Painted Desert Serenade. Na początku lat 90. Kadison został zauważony przez EMI i wkrótce podpisał kontrakt z tą wytwórniąPierwszą płytą Kadisona była wydana w 1994 roku Painted Desert Serenade, zawierająca między innymi przeboje "Jessie" czy "When A Woman Cries". Artysta dostał między innymi nagrodę BMI za najczęściej grane piosenki w radio w 1994 roku. Jego międzynarodowy przebój "Beautiful in My Eyes" często grany jest do dzisiaj na weselach. Painted Desert Serenade zdobyła platynową płytę w Stanach Zjednoczonych oraz Multiplatynę w Australii i Nowej Zelandii.
Drugi album Delilah Blue okazał się mniejszym sukcesem komercyjnym niż jego poprzednik. Wybiła się z niego zaledwie jedna piosenka – "Take It On Faith". Słabe wyniki sprzedaży zaowocowały zerwaniem przez EMI kontraktu. Kadison powrócił trzy lata później, w 1998 roku wydając książkę 17 Ways To Eat A Mango: A Discovered Journal Of Life On An Island Of Miracles oraz mini-album Saturday Night In Storyville, zawierający jedynie pięć utworów. Krążek trudno było nabyć w sklepach, dużym powodzeniem za to cieszyła się strona internetowa artysty poprzez którą również można było dokonać zakupu. Album przyjął się bardzo dobrze w Niemczech.
Kadison milczał przez kolejne trzy lata, po których podpisał kontrakt z EMI Germany i wydał płytę Vanishing America. Album, wydany jeszcze przed wydarzeniami z 11 września, przedstawiał rozczarowanie muzyka społecznością amerykańską i wartościami, które zostały przez nią utracone.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło