Kasia Kowalska

76 tekstów piosenek
Kasia Kowalska - teksty piosenek
Kasia Kowalska, właściwie Katarzyna Kowalska (ur. 13 czerwca 1973 w Sulejówku) – polska wokalistka, kompozytorka i autorka tekstów piosenek.

Karierę rozpoczęła w zespole Roberta Amiriana Evergreen. Potem współpracowała z zespołami Human, Fatum, Piersi, Hetman czy Talking Pictures, z którym nagrała płytę. Podczas koncertu w warszawskim klubie Stodoła w 1993 zauważyła ją Katarzyna Kanclerz z Izabelin Studio. 12 września 1994 ukazała się debiutancka płyta Kasi Kowalskiej zatytułowana Gemini (łac. bliźnięta), po czym wokalistka wyruszyła w trasę koncertową z Edytą Bartosiewicz. Kolejne single z płyty – Wyznanie, Jak rzecz, Oto ja, Kto może to dać – zostały przebojami i sprawiły, że Gemini osiągnęła status podwójnej platyny. W tym samym roku wystąpiła jako support przed Bobem Dylanem podczas jego dwóch koncertów w Polsce. W 1995 wystąpiła na festiwalu w Sopocie z premierową piosenką A to co mam, która szybko stała się przebojem. Za występ, podczas którego wykonywała również starszą piosenkę Jak rzecz, otrzymała zarówno Grand Prix jak i Nagrodę Publiczności.

20 listopada 1995 ukazała się koncertowa płyta Koncert inaczej, będąca rejestracją kilku występów. W ciągu miesiąca album uzyskał status platynowej płyty.

W 1996 z utworem Chcę znać swój grzech (Why should I) reprezentowała Polskę w konkursie Eurowizji w Oslo, zajmując 14. miejsce. W tym samym roku nagrała piosenkę do ścieżki dźwiękowej disneyowskiego filmu animowanego Dzwonnik z Notre-Dame.

30 września 1996 ukazała się trzecia płyta Kowalskiej zatytułowana Czekając na..., której producentem został Kostek Yoriadis. Album promowany był przez single Coś optymistycznego i Tak mi ciebie brak oraz trasę koncertową, sponsorowaną przez firmę Casio. Album Czekając na... uzyskał status platynowej płyty już przed oficjalną premierą.

W 1997 wystąpiła w filmie Nocne graffiti w roli narkomanki Moniki. Na ścieżce dźwiękowej do filmu znalazła się jej premierowa piosenka Straciłam swój rozsądek. W tym samym roku Kasia wraz z Kostkiem Yoriadisem nagrała piosenkę w duecie zatytułowaną Jeśli chcesz kochanym być. Był to ostatni ich wspólny projekt.

8 czerwca 1998 ukazała się płyta Pełna obaw, która osiągnęła status platynowej płyty, promowana przez single Co może przynieść nowy dzień (nagrodzony statuetką Fryderyka), Wyrzuć ten gniew, Pełni obaw oraz Jesteś odrobiną szczęścia. 8 listopada 1999 ukazała się edycja specjalna tej płyty.

13 listopada 2000 na rynek trafiła płyta 5 poprzedzona singlem Nobody. Miesiąc po premierze album uzyskał status złotej płyty, następnie ukazały się kolejne single: Być tak blisko i Będę jak.

W 2001 Kowalska wystąpiła na festiwalu w Opolu z premierową piosenką Starczy słów, gdzie otrzymała Superjedynkę za najlepszą płytę rockową. Pod koniec roku wokalistka otrzymała nagrodę MTV Europe Music Awards w kategorii najlepszy polski artysta.

14 października 2002 ukazał się jej szósty album Antidotum, promowany przez single Antidotum i Pieprz i sól, który szybko stał się złotą, a następnie platynową płytą.

W 2003 Kasia Kowalska wzięła udział w kampanii radia RMF FM mającej na celu walkę z piractwem. Na specjalną płytę, której cena wynosiła 9,99 PLN, wokalistka nagrała dwa covery: Widzę twoją twarz' (oryg. Listen to your heart Roxette) i Mniejsze zło (oryg. All by myself Céline Dion).

26 lipca 2004 do stacji muzycznych trafił singel To co dobre, a w sierpniu 2004 wyjechała do Tokio na sesję zdjęciową do swojej siódmej płyty, która ukazała się 13 września 2004 pt. Samotna w wielkim mieście, i promowana była przez single To co dobre, Prowadź mnie i Domek z kart. 6 grudnia 2004 do sklepów trafiła specjalna edycja kolekcjonerska tej płyty, do której dołączono singel Magia tych świąt zawierający m.in. film z pobytu Kasi w Tokio. Za ten album w 2005 zdobyła Superjedynkę w kategorii najlepsza płyta rockowa.

16 grudnia 2006 do rozgłośni radiowych trafiła piosenka Dlaczego nie!, promująca polski film o tym samym tytule.

Ósma płyta wokalistki Antepenultimate miała premierę 10 listopada 2008, a promowały ją utwory A Ty, czego chcesz?, Miłość, trzeźwość i pokora (do tej piosenki nie nakręcono jednak teledysku) i Spowiedź, do którego premiera teledysku odbyła się 7 maja 2009 na oficjalnej stronie internetowej Kasi Kowalskiej, a telewizyjną premierę miał on 24 maja.

6 listopada 2009 ukazała się reedycja jej ostatniej płyty, wzbogacona o drugą płytę z dodatkowymi piosenkami oraz materiałem wideo.

7 listopada 2010 r. Kasia wraz z zespołem towarzyszącym wystąpiła w studiu im. Agnieszki Osieckiej gdzie zaprezentowała swoje interpretacje utworów Grzegorza Ciechowskiego, nieżyjącego już lidera zespołu Republika. Grzegorz Ciechowski był producentem jej debiutanckiej płyty Gemini oraz muzycznym mentorem.


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło