Kayah - teksty piosenek
Kayah, właściwie Katarzyna Rooijens (nazwisko panieńskie: Szczot) (ur. 5 listopada 1967 r. w Białymstoku) – polska modelka i piosenkarka popowa.
Kayah śpiewała w chórkach z wieloma zespołami (m.in. w Tilt, Atrakcyjny Kazimierz), zadebiutowała piosenką "Córeczko" w roku 1988 na festiwalu w Sopocie, zanim w 1995 r. wydała swój pierwszy, przez samą siebie wyprodukowany album solowy. Na płycie "Kamień", która okazała się wielkim sukcesem, zaprezentowała melancholijne piosenki gatunku pop. Za swe osiągnięcia nagrodzona została w 1995 roku nagrodą polskiego przemysłu muzycznego – Fryderykiem – w kategorii wokalistka roku. W roku 1997 ponownie została nagrodzona Fryderykiem. Tym razem w kategorii album roku pop, za album "Zebra" oraz jako autor roku i kompozytor roku.
W 1996 roku wystąpiła gościnnie na albumie zespołu Voo Voo "Flota zjednoczonych sił. Najlepsi śpiewają Voo Voo", gdzie wykonała tytułową piosenkę "Flota zjednoczonych sił."
W 1997 roku płytą "Zebra" zmieniła styl idąc w kierunku amerykańskiej muzyki soul. W 1999 roku, razem z jugosłowiańskim kompozytorem Goranem Bregoviciem, nagrała jedną z najpopularniejszych polskich płyt w historii – połączenie starosłowiańskich pieśni z nowoczesnymi rytmami. W tym też roku otrzymała Wiktora oraz otrzymała kolejnego Fryderyka w kategorii wokalistka roku.
W roku 2001 Kayah nagrała wspólnie z kreolską piosenkarką z Zielonego Przylądka Cesarią Evorą wspólny singel, z Udo Lindenbergiem natomiast duet.
W roku 2003 Kayah wydała płytę "Stereotyp", którą promował przebój "Testosteron". Nowe piosenki zaprezentowała na festiwalu w Sopocie. Album zadebiutował na 1. miejscu listy sprzedaży OLIS i zdobył status złotej płyty.
W listopadzie 2006 roku uczestniczyła w pierwszym oficjalnym w Polsce nagraniu MTV Unplugged, które odbyło się w Łodzi.
Najnowszy krążek zatytułowany "Skała" ukazał się 14 września 2009 roku.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło