Kelly Clarkson - teksty piosenek
Kelly Brianne Clarkson, pseudonim Kellbell (ur. 24 kwietnia 1982 w Burleson, Fort Worth w stanie Teksas), amerykańska piosenkarka pop-rockowa, autorka tekstów piosenek oraz aktorka.

Przed rozpoczęciem kariery pracowała m.in. w zoo, kinie, aptece jako pomocnik farmaceuty oraz jako kelnerka. Ma starsze rodzeństwo, siostrę Alyssę i brata Jasona. Ma dziewięć tatuaży: na karku chiński znak oznaczający błogosławiony, na przegubie prawej ręki krzyżyk, koło krzyżyka napis "Love Them More"(Kochaj Ich Bardziej) oraz w pobliżu kciuka czterolistną kończynę, na przegubie lewej- serce, na podbrzuszu kontur stanu Teksas, powyżej kostki prawej nogi słonecznik, za lewym uchem płatek śniegu oraz księżyc za drugim uchem .

Karierę muzyczną rozpoczęła od zwycięstwa w amerykańskiej edycji Idola w 2002. W 2003 zajęła 2. miejsce w Światowym Idolu (World Idol). Od początku jest związana z wytwórnią RCA Records.

W kwietniu 2003 zadebiutowała albumem Thankful. Pierwszy singel pochodzący z niego, "A Moment Like This", ( wydany jedynie w Ameryce ) dotarł do 1. miejsca najbardziej prestiżowego notowania amerykańskiego przemysłu muzycznego - Billboard HOT 100. Najbardziej znanym utworem z tego albumu jest jednakże piosenka Miss Independent, wydana również w Europie i Australii, gdzie stała się jedną z najpopularniejszych piosenek 2003 roku.

W listopadzie 2004, wydany zostaje 2. album artystki zatytułowany Breakaway. Płyta początkowo wydana jedynie w Ameryce Północnej, promowana była na tamtejszym rynku utworem o tym samym tytule co album. Dodatkowo piosenka została wykorzystana do promocji filmu Pamiętnik Księżniczki II, co zapewniło jej spory sukces komercyjny. W większości państw Europejskich album wydany został dopiero w połowie 2005 roku. Jednakże album niesiony takimi przebojami jak Since U Been Gone, Behind This Hazel Eyes oraz Because of You, nie tylko uczynił z Clarkson jedną z największych gwiazd muzyki XXI w., ale także sam sprzedał się w nakładzie przekraczającym liczbę 11 milionów egzemplarzy. W samych Stanach Zjednoczonych pokrył się sześciokrotną platyną, co oznacza, że sprzedał się z nakładzie ponad 6 milionów egzemplarzy.

W czerwcu 2007, w atmosferze skandalu wydany zostaje długo-oczekiwany, trzeci album artystki, zatytułowany My December. Kelly jest autorką lub współautorką wszystkich tekstów na tej płycie. Proponowano jej 10 mln dolarów za wyrzucenie z listy utworów pięciu piosenek lecz odmówiła. Choć początkowo album sprzedawał się świetnie ( za sprzedaż niemal 400 tysięcy egzemplarzy zadebiutował na 1. miejscu globalnej listy sprzedaży ), to jednak szybko spadał z list sprzedaży. W efekcie można mówić o bardzo umiarkowanym sukcesie albumu. Do tej pory znalazł ok. 2 milionów nabywców.

24 października 2008 za pośrednictwem swojego oficjalnego bloga artystka poinformowała, że zakończyła nagrywanie swojego 4 studyjnego albumu pod tytułem All I Ever Wanted , który ukazał się 10 marca 2009 roku.Przy płycie Kelly współpracowała m.in. z Ryanem Tedderem ( wokalistą One Republic ) oraz producentem Howardem Bensonem. Singiel promującym płytę został wybrany utwór "My Life Would Suck Without You" , ukazał się 19 stycznia 2009. Utwór pobił rekord, tygodniowego awansu na liście Billboard Hot 100, awansując z pozycji #97 na #1, będąc tym samym drugą piosenką artystki, która zdobyła szczyt notowania ( pierwsze było ' A Moment Like This ' - awans z #52 na #1, w 2002 roku również był to rekord ) Drugim singlem został, wydany 30 marca, I Do Not Hook Up, który w pierwszym tygodniu od wydania zadebiutował na #23 listy Billboard Hot 100

Kelly Clarkson wygrała dwie statuetki Grammy w 2006 roku, pierwszą za najlepszą popową piosenkę Since U Been Gone, drugą za najlepszy popowy album Breakaway.

Jako aktorka zagrała m.in. rolę Crystal w Issues 101 (2002) oraz Kelly w From Justin to Kelly (2003).

Do tej pory, Jej 3 dotychczasowe albumy znalazły na świecie ok. 18 mln nabywców, co czyni Kelly Clarkson najpopularniejszym Idolem w historii trwania tego programu.User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło