Kreator – niemiecka grupa thrash metalowa powstała w 1982 roku w Essen pod nazwą Tormentor. Pod obecną nazwą działa od roku 1984.

Kreator został założony w 1982 roku przez wokalistę i gitarzystę Mille Petrozzę oraz perkusistę Jurgena "Ventora" Reila. Do pierwszego składu dołączył także basista Rob Fioretti. Wkrótce zmienili nazwę na Tormentor i nagrali dwa dema. Okazało się jednak, że na Węgrzech działa już zespół Tormentor, więc trzeba było zmienić szyld na Kreator i taka nazwa pozostała. W 1985 roku kapela podpisała kontrakt z Noise Records i w zaledwie dziesięć dni został nagrany debiutancki album Endless Pain. Wiele zespołów black i deathmetalowych określa go jako swoją główną inspirację. Do składu dołączył także gitarzysta Michael Wulf, wcześniej członek Sodom. Nie zagrzał jednak długo miejsca w zespole, bo odszedł zaledwie po kilku dniach.

W nagraniu następnego albumu, Pleasure To Kill, uczestniczył już nowy gitarzysta, Jörg "Tritze" Trzebiatowski. Nowa płyta, zawierająca thrash metal i wyprodukowana przez Harrisa Johnsa, jest jednym z najcięższych i najszybszych albumów thrash metalowych, pokazującym możliwości techniczne zespołu. Utwór "Flag of Hate" stał się ich pierwszym hitem, a kapela była jedną z najbardziej obiecujących na europejskiej scenie metalowej. Kreator wkrótce ruszył w pierwszą trasę (wcześniej zagrali jedynie 5 koncertów), a rok zamknął wydając EP Flag of Hate.

W 1987 roku zespół wydał jeden ze swoich najlepszych albumów Terrible Certainty, dużo bardziej zróżnicowany od poprzedniego. Zawierał on kolejny hit, "Behind The Mirror". Popularność zespołu rosła i znalazł on pieniądze, by wydać EP Out of the Dark ... Into the Light.

Rok 1988 zaowocował kontraktem z Epic Records. Debiutem Kreatora w tej wytwórni był wydany w 1989 roku i nagrany w Los Angeles album Extreme Aggression. Stał się on w metalowym światku wielkim hitem. Kontynuując formułę muzyczną z Terrible Certainty, zespół rozwinął skrzydła, a producent Randy Burns zadbał o należyte brzmienie całości. Zespół wydał pierwsze single i teledyski do utworu tytułowego oraz do Betrayer. Stały się one przebojami w programie Headbangers Ball. Zespół wybrał się w trasę po USA u boku Suicidal Tendencies, dzięki czemu zdobył wielką popularność poza Europą.

W 1989 roku reżyser Thomas Schadt zrealizował film dokumentalny o Kreatorze (skupiając się na socjologicznych aspektach heavy metalu w Zagłębiu Ruhry), zatytułowany "Thrash Altenessen". Wkrótce zespół opuścił Tritze. W 1990 roku do zespołu dołączył nowy gitarzysta Frank "Blackfire" Gosdzik (wcześniej w Sodom) i w tym składzie grupa nagrała kolejny album Coma of Souls, który jednak nie był już tak chwalony jak poprzednie (niektórzy fani uznali, że zespół zaczął odcinać kupony od sławy i kopiować samych siebie), ale z tego właśnie albumu pochodzi przebój grupy "People of the Lie".

W latach dziewięćdziesiątych Kreator zaczął eksperymentować z takimi gatunkami jak death metal czy industrial metal. Wynikiem tych poszukiwań był album Renewal wydany w 1992 roku. Fani zespołu oskarżyli go o sprzedanie się, a zespół dobrze znany ze świetnej gry na żywo zaczął dawać rozczarowujące występy.

Wyczerpująca trasa koncertowa zawiodła zespół do takich miejsc, jak Ameryka Południowa, jednak członkowie kapeli były wykończeni zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Zaraz po nagraniu albumu zespół opuścił basista Rob Fioretti, ponieważ chciał więcej czasu spędzić z rodziną. Zastąpił go Andreas Herz, który jednak nie uczestniczył w żadnym nagraniu zespołu. W 1994 zespół opuścił Reil, a Petrozza został jedynym oryginalnym członkiem kapeli. Reila zastąpił Joe Cangelosi, a Herza Christian Giesler. Co gorsza, oprócz problemów personalnych, zespołowi wygasł kontrakt z Epic Records. Już w nowej wytwórni G.U.N. Records, został nagrany album Cause for Conflict, który okazał się najnowocześniejszym albumem zespołu. Widoczne były wpływy Pantery i Machine Head, a brzmienie było ostrzejsze niż na poprzednim longplay'u.

W 1996 roku kapelę opuścili Gosdzik i Cangelosi. Zastąpili ich Tommy Vetterli oraz, co zaskakujące, Jurgen Reil, który zdecydował się na powrót. Zespól kontynuował swe brzmieniowe eksperymenty nagrywając albumy Outcast i Endorama, oba z dużymi wpływami rocka gotyckiego i industrialu (w utworze "Endorama" gościnie wystąpił wokalista zespołu Lacrimosa, Tilo Wolff). Wprowadzono loopy i sample, a Petrozza zaczął kombinować ze swoim śpiewem. Sprzedaż płyt szybowała w dół, a pod koniec lat dziewięćdziesiątych zespół dotknął komercyjnego dna. Mille Petrozza jednak nie przejmował się tym: "Dla nas sukces nie musi oznaczać rekordowej sprzedaży. Wszystkie albumy były dla nas sukcesem, ponieważ zrealizowaliśmy to, do czego dążyliśmy..."

W 2001 roku, z nowym gitarzystą Samim Yli-Sirniö zespół nagrał album Violent Revolution, który był powrotem do thrash metalu(aczkolwiek zespół skorzystał z riffów kojarzonych ze szwedzkim, melodyjnym death metalem) i został gorąco przyjęty zarówno przez krytykę, jak i przez fanów. Trasa koncertowa okazała się olbrzymim sukcesem i pozwoliła kapeli dotrzeć do młodej generacji fanów metalu. w 2003 roku został wydany album koncertowy Live Kreation i DVD Live Kreation: Revisioned Glory, a w 2005 roku ukazał się nowy album studyjny Enemy of God, który był także utrzymany w klasycznym, thrashowym stylu. Zespól ruszył w trasę po Ameryce Północnej razem z Napalm Death, A Perfect Murder i The Undying.

Aktualni członkowie:

* Miland Petrozza "Mille" – gitara, wokal (od 1982)
* Jürgen Reil "Ventor"– perkusja(1982-1993,od 1997)
* Christian Giesler "Speesy" – gitara basowa (od 1994)
* Sami Yli-Sirniö – gitara (od 2001)

Albumy studyjne:

* Endless Pain (1985)
* Pleasure To Kill (1986)
* Terrible Certainty (1987)
* Extreme Aggression (1989)
* Coma Of Souls (1990)
* Renewal (1992)
* Cause For Conflict (1995)
* Outcast (1997)
* Endorama (1999)
* Violent Revolution (2001)
* Enemy of God (2005)
* Hordes of Chaos (2009)

Kompilacje:

* Scenarios of Violence (1996)
* Voices of Transgression (1999)
* Past Life Trauma (2000)

Minialbumy i live:

* Flag of Hate (1986)
* Behind the Mirror (1987)
* Out of the Dark... Into the Light (1988)
* Live Kreation (2006)
* We Give You Pain (1989)

Single i dema:

* Isolation (1995)
* Lost (1995)
* Leave This World Behind (1997)
* Blitzkrieg (1983)
* Endorama (1999)
* Chosen Few (1999)
* End of the World (1984)

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło