Krystyna Janda - teksty piosenek
Krystyna Janda (ur. 18 grudnia 1952 roku w Starachowicach) – polska aktorka filmowa i teatralna, prozaiczka i felietonistka, piosenkarka.

Absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego. W 1975 roku ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Debiutowała na deskach teatru w spektaklu Jana Świderskiego – "Śluby panieńskie" (1976). Szerszej publiczności objawiła się w filmie Andrzeja Wajdy – "Człowiek z marmuru" (1976). Grywa najczęściej postacie kobiet silnych i zdecydowanych o bogatym życiu zewnętrznym. Do najbardziej znanych należą jej role w filmach: "Człowiek z żelaza", "Przesłuchanie" czy "Kochankowie mojej mamy".

W 1995 roku wyreżyserowała "Pestkę" – jeden z najgłośniejszych debiutów filmowych.

Fundatorka i Prezes Zarządu Fundacji Krystyny Jandy na Rzecz Kultury. Założycielka i Dyrektor Artystyczny Teatru Polonia.

Prywatnie jest żoną Edwarda Kłosińskiego, matką trójki dzieci: córki Marii Seweryn oraz dwóch synów, Adama i Jędrzeja Kłosińskich. Mieszka w podwarszawskim Milanówku. Pisuje felietony m.in. do magazynu "Pani".

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło