Kurt Nilsen urodził się 29 września 1978 w Norwegii w mieście Bergen. Zanim zdobył sławę jako wokalista pracował jako hydraulik w mieście Bergen. W 1997 razem z trójką kolegów założył zespół Fenrik Lane. W 1998 roku pod nazwą Breed nagrali za własne pieniądze singiel "Shoe". 5 października 2002 grupa wydała minialbum "Come Down Here". Jednak przełomem w karierze Kurta było zwycięstwo w norweskim Pop Idolu 23 maja 2003. Triumf zapewniło mu wykonanie m.in. "Hunting High And Low" najpopularniejszego norweskiego zespołu - a-ha, oraz "The Day After Tomorrow" duńskiej grupy Saybia. Jego debiutancki singiel - cover utworu kanadyjskiego wokalisty Tala Bachmana z 1998 "She's So High" - stał się najlepiej sprzedającym małym krążkiem w historii tego skandynawskiego kraju. We wrześniu 2003 ukazał się album Kurta Nilsena "I", który obok premierowych kompozycji zawierał również inne przeróbki, m.in. "Ordinary World" Duran Duran.

1 stycznia 2004 Kurt Nilsen odniósł niespodziewane zwycięstwo w rozgrywanym w Londynie konkursie World Idol. Mimo krytycznych komentarzy jurorów nt. wyglądu Kurta, aż 10 na 11 uczestniczących w zabawie krajów uznało jego wykonanie "Beautiful Day" U2 za najlepszy występ dnia. W marcu 2004 ukazała się międzynarodowa edycja "I", zawierająca m.in. zwycięską piosenkę, zaś w listopadzie 2004 już w całości napisany przez muzyka krążek w trakcie promocyjnych występów "A Part Of Me".

W marcu 2006 wraz z trzema innymi artystami: Askilem Holmem, Espenem Lindem i Alejandro Fuentesem wyruszył w trasę pod hasłem The Guitar Buddies, która okazała się większym sukcesem niż planowano, ponieważ zaowocowała najszybciej sprzedającym się albumem i DVD w historii Norwegii.

29 października w Norwegii ukazała się kolejna płyta z nowym repertuarem pt. "Push, Push" (jej premiera w Polsce miała miejsce 11.02.2008), a na początku 2008 ukazał się album w stylu country "Rise To The Occasion".

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło