Lionel Richie właściwie Lionel Brockman Richie, Jr. (ur. 20 czerwca, 1949 w Tuskegee w stanie Alabama w USA), to amerykański wokalista, kompozytor i aktor. Sławę zyskał jako frontman grupy muzycznej The Commodores, a po odejściu z niej w 1981 roku rozpoczął trwająca do dziś karierę solową.

Wydany w 1982 roku album pt. Lionel Richie trafił na trzecie miejsce list przebojów sprzedając się w nakładzie 4 milionów sztuk. Kolejny album zatytułowany Can't Slow Down sprzedał się w dwukrotnie większym nakładzie oraz uzyskał nagrodę Grammy w kategorii The Album of the Year 1984.Z tego właśnie krążka pochodzi jego wielki hit-Hello. Trzeci album wydany w 1986 roku pt. Dancing on the Ceiling przyniósł prawdopodobnie jego najbardziej znany utwór pt. "Say You, Say Me" oraz nie mniej cenione "Dancing on the Ceiling" czy "Se La". Kolejne albumy Richiego, takie jak Back to Front, Louder Than Words, czy Time nie zyskały już spodziewanego sukcesu komercyjnego.

Obecnie, prawdopodobnie w nadziei na powtórzenie sukcesów z lat 80, Richie zarzucił nowoczesność na rzecz starszego stylu muzycznego, w jakim operował.Pisał piosenki dla Diany Ross.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło