Lombard - teksty piosenek
Lombard - polski zespół rockowy założony w 1981. Zespół nagrał wiele płyt długogrających, na każdej z nich znajdują się dobrze znane i lubiane przeboje. Lombard zagrał tysiące koncertów, gromadząc na nich rzesze publiczności. Niezmiennym liderem jest Grzegorz Stróżniak, kompozytor wszystkich największych przebojów i większości utworów zespołu. Do muzyki Grzegorza teksty pisali najwięksi Polscy tekściarze: Andrzej Sobczak, Marek Dutkiewicz i Jacek Skubikowski. Od 1999 roku wokalistką Lombardu jest Marta Cugier.

Początkowo Grzegorzowi towarzyszyły dwie wokalistki Małgorzata Ostrowska i Wanda Kwietniewska. W tym wokalnym rockowym trio „Lombard” nagrał płytę „Śmierć dyskotece”, która osiągnęła status Złotej Płyty nakładem 400.000 egzemplarzy. W 1982.r zespół opuściła Wanda Kwietniewska rozpoczynając solową karierę. Zespół podbijał festiwale wydając kolejne gorąco przyjmowane albumy: „Live”, „Szara maść”, „Wolne od cła”, „Anatomia”, „Kreacje” przy tym bardzo intensywnie koncertując. W 1984 roku Grzegorz Stróżniak otrzymał II nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu za kompozycję „Szklana pogoda”, Lombard uhonorowano Nagrodą Publiczności.
Od 1988r. „Lombard” istniał również bez Grzegorz Stróżniaka”. Grzegorz zaangażował się w pracę w Teatrze Polskim w Poznaniu. Współpraca ta zaowocowała czterema musicalami: „Łyżki i księżyc” w którym obok aktorów Teatru Polskiego wystąpił zespół „Lombard”, „Zęby”, „Ujrzane we śnie Vasavadatta” i „Kraina kłamczuchów” dla dzieci. W tym czasie powstały dwie płyty zespołu „Lombard” bez udziału Grzegorza: „Koncert” i „Walcome home”. W 1991r. „Lombard” jeszcze raz pojawił się na scenie z trzema wokalistami z okazji 10-lecia zespołu. Powstała płyta „Lombard ’81-‘91”, która ostatecznie zakończyła działalność fonograficzną Małgorzaty Ostrowskiej i Wandy Kwietniewskiej z zespołem „Lombard”.

W 1994r. Grzegorz Stróżniak reaktywował „Lombard” jako „Lombard group” bez wokalistek. Zespół koncertował tworząc kolejne nowe utwory. Płyta koncertowa „Afryka” zawierające nowe kompozycje jak i stare przeboje „Lombardu” ukazała się w 1995 r. W 1997 r. drogi „Lombardu” i Małgorzaty Ostrowskiej zeszły się tylko na dwa sezony koncertowe. Małgorzata Ostrowska postanowiła rozpocząć solową karierę i definitywnie zakończyć współpracę z Lombardem.

W 1999 roku wokalistką Lombardu została Marta Cugier. Pierwsza płyta po dziesięciu latach przerwy pt. „Deja’vu” (Pomaton EMI 2000/2001) ukazała się w 2000 roku. Tą nowoczesną płytą Lombard poszerzył grono fanów o kolejne pokolenia. Utwory takie jak „Deja’vu – to już było”, „Patrz! Patrz!”, „Machina myśli” często gościły na listach przebojów w radiach, w MTV i Vivie. W 2001 roku Lombard obchodził swoje 20-lecie. Z tej okazji w Programie 3 Polskiego Radia w Studio im. Agnieszki Osieckiej nagrał płytę koncertową „Lombard 20 lat – przeżyj to sam” (KOCH 2001/2002). Płytę promował teledysk do utworu „Przeżyj to sam” nakręcony po 20 latach jak i przepiękna ballada „Anka” w akustycznej wersji.

W 2004 roku Lombard został zaproszony do Międzynarodowego Obozu Sił Pokojowych ONZ stacjonującego na Wzgórzach Golan w Izraelu. Był to wyjątkowy charytatywny koncert, na który zaproszone zostały wszystkie bataliony sił zjednoczonych: Austriacka, Słowacka, Kanadyjska, Japońska i oczywiście nasza Polska – Polish Infantry Battalion. Podczas koncertu zespół zaprezentował utwór „I say STOP!”, który powstał krótko po ataku terrorystycznym na World Trade Center 11 września 2001 roku.

W 2005 roku Lombard przygotował multimedialne widowisko „Lombard w hołdzie Solidarności – drogi do wolności” przy współpracy z Fundacją Centrum Solidarności, Wystawą Drogi do Wolności, Studio Video Gdańsk, Autorami albumu „Solidarność 1980-2005” i TVP. Trasę rozpoczął wielki koncert na cześć „Solidarności” podczas Festiwalu Jedynki „Przeżyj to sam czyli przeboje z przebojami”. Z tym multimedialnym historycznym widowiskiem „Lombard” objechał całą Polskę, zagrał również na Festiwalach „Poland on the Pier” w Chicago i „Discovery Poland” w Los Angeles pod patronatem Ministerstwa Kultury. Zwieńczeniem koncertów „W hołdzie Solidarności” był transmitowany przez TVP1 koncert „Cały ten czas” z okazji 25 rocznicy powstania legendarnego Video Studio Gdańsk we wrześniu 2006 roku.

W 2006 roku Lombard obchodził 25 rocznicę powstania. Z tej okazji po bardzo intensywnej trasie w Polsce i w USA, 03.12.2006 roku w Poznaniu odbyła się niezwykła Gala VIP LOMBARD 25 - LAT. Zespół wręczył nagrody szczególnie zasłużonym dla Lombardu, wśród których nie mogło zabraknąć Andrzeja Sobczaka, Jacka Skubikowskiego i Marka Dutkiewicza autorów tekstów do muzyki Grzegorza Stróżniaka pisanych w latach ’80.

W 2006 roku Lombard otrzymał nagrodę Pomocna Dłoń CARITAS oraz wyróżnienie Ubi CARITAS za działalność charytatywną. Za pracę na rzecz osób upośledzonych umysłowo Marta i Grzegorz otrzymali specjalne wyróżnienie od Fundacji Olimpiad Specjalnych.

13.12.2007 roku w Górnośląskim Centrum Kultury, Lombard zarejestrował pierwsze DVD w historii zespołu „W hołdzie Solidarności – drogi do wolności” z okazji 26 Rocznicy Pacyfikacji Kopalni Wujek. Marta Cugier i Grzegorz Stróżniak odwiedzili również górników pracujących pod ziemią. Zjechali 700m by zapoznać się trudnymi warunkami pracy jakie panują w kopalni.

W maju 2008 roku Lombard był gościem Związku Polaków na Białorusi na zaproszenie Angeliki Borys. Niezwykle patriotyczne i wzruszające spotkanie z Polakami na Białorusi Angelika Borys przypłaciła skazaniem i grzywną za zorganizowanie nielegalnego zgromadzenia. Z okazji „Świeta Flagi” i Polonii zespół zaprezentował spektakl „W hołdzie Solidarności – drogi do wolności”. Współorganizatorem koncertu była Polski Konsulat na Białorusi i Związek Polaków na Wschodzie.

Premiera DVD „Lombard w hołdzie Solidarności – drogi do wolności” odbyła się 13.12.2008 roku we Wrocławiu. Lombard zagrał promocyjny koncert pod patronatem Instytutu Pamięci Narodowej, z okazji 27 Rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, na zaproszenie Dolnośląskiej Solidarności.

Rok 2010 przyniesie jeden z najbardziej urodzajnych okresów w historii zespołu. Lombard planuje premierę dwóch płyt studyjnych: SWING (największe przeboje i premierowe utwory w aranżacji jazzowej) i najnowszą płytę autorską zespołu – „SHOWTIME”.

Więcej informacji o nowych wydawnictwach znajdziecie Państwo w osobnych materiałach na www.lombard.pl


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło