Machine Head to amerykański zespół grający post-thrash/groove metal założony w 1992 w Oakland przez Robba Flynna (wcześniej Inquisitor, Vio-lence, Forbidden) i Adama Duce'a. Do zespołu doszedł jeszcze Logan Mader i Tony Costanza. Ten ostatni opuścił zespół jeszcze przed wydaniem debiutanckiej płyty, a na jego miejsce przyszedł Chris Kontos. Po 2 latach zespół podpisał kontrakt z wytwórnią Roadrunner i wydał album Burn My Eyes.

Krążek rozszedł się w nakładzie przekraczającym ponad 500.000 egzemplarzy i stał się znakiem rozpoznawczym zespołu i najlepiej przyjętym debiutem, od czasu albumu Soul of a New Machine Fear Factory. Następnie grupa wyruszyła w bardzo długą, bo trwającą ponad rok, trasę koncertową z zespołem Slayer, odwiedzając Polskę. Popularność grupy na świecie wzrosła.

Po powrocie w zespole przychodzi czas na zmiany - odszedł Kontos, a jego miejsce przejął Dave McClain. Zespół rozpoczął pracę nad The More Things Change..., który ukazał się w 1997 roku. Jego producentem, podobnie jak przy debiucie, był Colin Richardson. Płyta ta potwierdziła klasę zespołu i również odniosła sukces. Rok później z zespołu odszedł w niezbyt miłych okolicznościach Logan Mader, a na jego miejscu pojawił się Ahrue Luster.

W 1999 r. zespół wydał swój trzeci album zatytułowany The Burning Red. Jego producentem został Ross Robinson współpracujący z takimi zespołami jak KoRn, Limp Bizkit, Sepultura, Coal Chamber, Soulfly oraz Slipknot. Płyta obfitowała w elementy hip hopowe, co wielu fanów uważało za złe posunięcie i odwróciło się od zespołu.

W 2001 roku Machine Head wydał album Supercharger, którego producentem był Jonny K. Album poniósł komercyjną klęskę, winę tego upatrywano w bliskości premiery do wydarzeń 11 września. Po wydaniu płyty zespół wyruszył w trasę koncertową i po raz kolejny trafił do Polski, tym razem na dwa koncerty: w Krakowie i Warszawie. Występy Amerykanów poprzedzał występ polskiego None. W roku 2002 z zespołu odszedł Ahrue Luster, w wyniku rozbieżności między nim a Robem. Na jego miejsce przyjęto kolegę Roberta z czasów Vio-lence: Phila Demmela.

W 2003 roku została wydana płyta koncertowa pt. Hellalive. Z zespołem rozwiązała umowę wytwórnia Roadrunner, zespół pozostał jednak w jej europejskiej filii. Jeszcze w tym samym roku zespół wydał (oprócz USA) nowy piąty studyjny krążek zatytułowany Through The Ashes Of Empires - ukazał się on 27 października 2003 roku. Otrzymał świetne recenzje w całej Europie.

Trasa koncertowa Through The Ashes Of Europe objęła także Polskę. Koncert odbył się 16 grudnia 2003 roku w Warszawie.

Na początku 2004 roku Machine Head ponownie podpisał umowę z wytwórnią Roadrunner.

20 kwietnia 2004 roku Through The Ashes Of Empires wzbogacony o jeden utwór wyszedł w USA. Rok 2005 to premiera DVD "Elegies" zawierającego zapis koncertu z Brixton Academy w Londynie.

2007 r. marzec, światło dzienne ukazuje najnowszy album Machine Head - The Blackening. Recenzje mówią same za siebie i tylko potwierdzają dotychczasową klasę zespołu. Krążek zawiera 8 kawałków, pierwsze co może przyjść na myśl to, że liczba osiem to mało, ale okazuje się że wcale tak nie jest. Gdyż utwory są długie - dwa z nich trwają ponad 10 minut ("Clenching The Fists of Dissent" - 10:35, "A Farewell To The Arms - 10:12), zaś najkrótszy trwa 4 minuty i 49 sekund ("Beautiful Mourning"). Utwory te obfitują w rozmaite solówki, świetny wokal zwykły przeplatany z growlem, częste zmiany tempa, świetna perkusja, a także niekiedy wręcz balladowe partie gitarowe itd. Album ten został określony mianem najlepszego albumu ostatniej dekady. Każdy fan thrashu powinien posiadać ''The Blackening'' w swojej kolekcji.

We wrześniu 2011 nastąpiła premiera kolejnego albumu, "Unto The Locust".

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło