Maciej Balcar - teksty piosenek
Maciej Balcar (ur. 1 września 1971 roku w Ostrowie Wielkopolskim) - wokalista, kompozytor, autor tekstów, aktor teatralny.

Absolwent III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim.W dzieciństwie uczęszczał do ostrowskiej Szkoły Muzycznej im. Komedy, do klasy fortepianu. W młodości grał z wieloma zespołami bluesowymi, a także z kapelą punk rockową i thrash metalową. W 1996 roku spotkał się po raz pierwszy z poetą Krzysztofem Feusettem, który pomógł mu stworzyć pierwsze teksty piosenek. W tym samym roku wygrał casting do filmu i płyty Roberta Chojnackiego. Zaproponowano mu również występ na płycie Trzeci wymiar Roberta Jansona. Obie te propozycje zostały przez artystę odrzucone, ponieważ marzył o śpiewaniu własnych piosenek.

W 1998 roku ukazała się jego solowa płyta zatytułowana Czarno, na której gościnnie wystąpili m. in. bracia Golec i Mateusz Pospieszalski. W 1999 roku wystąpił na płycie zespołu Harlem. Wziął także, razem z Andrzejem "Piaskiem" Piasecznym i Natalią Kukulską, udział w nagraniu płyty z kolędami zatytułowanej Przybieżeli do Betlejem.

W 2000 roku zaczął występować w chorzowskim Teatrze Rozrywki w roli tytułowej w musicalu Jesus Christ Superstar. 15 lutego 2001 zastąpił Jacka Dewódzkiego i został nowym wokalistą zespołu Dżem. W 2002 roku użyczył głosu głównemu bohaterowi filmu DreamWorks "Mustang z Dzikiej Doliny". W 2004 roku ukazała się pierwsza płyta Dżemu z Maciejem w roli wokalisty zatytułowana 2004. W 2005 roku zagrał rolę Indianera w filmie Jana Kidawy-Błońskiego Skazany na bluesa, będącym ekranizacją pewnej części życia Ryśka Riedla. 22 grudnia 2006 roku w Teatrze Rozrywki miała miejsce premiera musicalu Rent, w którym Maciej gra Rogera.

Mieszka w Chorzowie, ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło