Maciej Maleńczuk

55 tekstów piosenek
Maciej Maleńczuk - teksty piosenek
Maciej Maleńczuk (urodzony 14 sierpnia 1961 roku w Wojcieszowie koło Złotoryi) - polski wokalista, gitarzysta, artysta rockowy i poeta.

W roku 1981 skazany został na dwa lata więzienia za odmowę służby wojskowej. Po wyjściu na wolność zaczął grać na gitarze i komponować piosenki, początkowo utrzymane w stylistyce bluesowej. Swój repertuar najczęściej prezentował występując jako muzyk uliczny na ulicach Krakowa, Warszawy, Poznania i innych polskich miast. W latach 1986–2005 był wokalistą i frontmanem zespołu Püdelsi, z którym nagrał szereg płyt.

W roku 1993 założył zespół Homo Twist, którego pierwsza płyta ukazała się w rok później. Pierwszą solową płytę Maleńczuk wydał w roku 1998.

Nieregularnie publikował swoje wiersze, które często są także tekstami jego piosenek. Publikował je m.in. w "bruLionie". Jest autorem poematu "Chamstwo w państwie", wydanego w postaci książkowej w 2003 r. przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa (jako autor podpisany jest Pan Maleńczuk). Książka otrzymała laur Śląskiego Wawrzynu Literackiego.

Brał udział w trzeciej edycji "Idola" jako członek jury.

13 marca 2004 w chorzowskim Teatrze Rozrywki odbyła się premiera przedstawienia "Bal u Wolanda", na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata", z Maleńczukiem w roli Wolanda. Był on również autorem songów wykonywanych w spektaklu.

12 czerwca 2009 roku Maciej Maleńczuk wygrał Konkurs Premier podczas festiwalu Opole 2009.
Krakowski artysta zaprezentował opolskiej publiczności utwór "Niewiele ci mogę dać"
Głosami telewidzów to właśnie jemu przypadła nagroda im. Karola Musioła.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło