Madonna

213 tekstów piosenekstrony: 1 2 3 »
Madonna - teksty piosenek
Madonna, wł. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City, stan Michigan) to amerykańska piosenkarka i aktorka włoskiego pochodzenia, jedna z najbardziej znaczących kobiet w świecie muzyki. Laureatka siedmiu nagród Grammy. Piosenkarka od dwudziestu pięciu lat utrzymuje się na szczytach list przebojów, nagrywa utwory w wielu gatunkach muzycznych, przybiera dziesiątki wizerunków.

Madonna wg Księgi Rekordów Guinnessa wydanej w 2007 roku jest najlepiej zarabiającą piosenkarką w historii muzyki pop. Madonna jest także rekordzistką w kategorii najbardziej dochodowej kobiecej trasy koncertowej wszech czasów.

Urodzona jako trzecia z szóstki dzieci włoskich emigrantów mieszkających w małym przemysłowym miasteczku Bay City niedaleko Detroit. Matka dziewczynki zmarła na raka piersi w wieku 30 lat (1 września 1963), co piosenkarka wielokrotnie określała jako najtrudniejszą rzecz, której stawiła czoło w życiu. Ojciec Madonny ożenił się po śmierci pierwszej żony ze służącą, z którą miał później jeszcze dwoje dzieci. W dzieciństwie pobierała przez kilka miesięcy lekcje muzyki oraz lekcje baletu. Uczęszczała do szkoły Adams High School, gdzie była uczennicą wyróżniającą się w sporcie.

Lata 70. XX w.

Za namową swojego nauczyciela baletu, Christophera Flynna, Madonna rzuciła szkołę i w 1977 roku wyjechała do Nowego Jorku, aby rozpocząć tam karierę tancerki. Zamieszkała u chłopaka, którego poznała na ulicy i zaczęła pracować jako kelnerka w cukierni Dunkin' Donuts. Z powodu trudności finansowych podejmowała się wielu niskopłatnych zajęć. Pozowała nago do zdjęć erotycznych i zagrała w niskobudżetowym horrorze A Certain Sacrifice, który trafił do dystrybucji dopiero wtedy, gdy Madonna była już od kilku lat na topie. W 1979 roku Madonna założyła swój pierwszy zespół, The Breakfast Club, w którym oprócz śpiewania grała też na perkusji i gitarze. W tym okresie wspólnie z Stephenem Brayem napisała utwór Everybody, dzięki któremu uzyskała w 1980 kontrakt z wytwórnią płytową Sire. Piosenka Everybody wydana oficjalnie w 1982 była jej pierwszym singlem i teledyskiem, odniosła umiarkowany sukces, głównie na listach R&B. Utwór zdobył popularność wśród bywalców dyskotek.

1982-1985: The First Album i Like a Virgin

W lipcu 1983 roku Madonna wydała swój pierwszy album, Madonna, zawierający pięć przebojów, w tym jej pierwszy międzynarodowy hit Holiday. 14 września 1984 roku miał miejsce występ na pierwszej w historii gali rozdania nagród MTV Video Music Awards. W czasie wykonywania tytułowego Like a Virgin Madonna ubrana w suknię ślubną wywołała skandal namiętnie tarzając się po scenie w trakcie występu. Album Like a Virgin (1984) był niekwestionowanym międzynarodowym sukcesem sprzedając się w liczbie 20 milionów egzemplarzy, pochodzi z niego pięć przebojów. Za kontrowersyjną prezentację piosenki tytułowej Like a Virgin otrzymała swoją pierwszą nagrodę MTV Video Music Awards. W 1985 roku piosenkarka zadebiutowała w dziedzinie popularnych filmów, grając niewielką rolę w Zwariowałem dla Ciebie (Vision Quest). W tym samym roku zagrała też tytułową bohaterkę Rozpaczliwie poszukując Susan (Desperately Seeking Susan). Piosenki ze ścieżek dźwiękowych obu filmów takie jak nominowana do nagrody Grammy ballada Crazy for You czy pierwszy numer 1 Madonny w Wielkiej Brytanii Into the Groove stały się jej kolejnymi przebojami. W tym samym roku wspomagana przez zespół The Beastie Boys wyruszyła w swoją pierwszą dużą trasę koncertową The Virgin Tour, obejmującą 14 miast w Stanach Zjednoczonych. W lipcu zainteresowanie piosenkarką wzrosło jeszcze bardziej, gdy magazyny Penthouse i Playboy opublikowały serie aktów piosenkarki, wykonanych w latach 70. XX wieku. 13 lipca zaśpiewała trzy utwory przed 90.000 publicznością na stadionie JFK w Filadelfii w ramach koncertu Live Aid. W dniu urodzin wyszła za mąż za Seana Penna aktora, którego poznała na planie teledysku do piosenki Material Girl. Była w nim w związku przez cztery lata.

1986-1988: True Blue i Like a Prayer

Pod koniec czerwca 1986 roku artystka zaprezentowała album True Blue z którego pochodziły kolejne przeboje – Live to Tell, Papa Don't Preach, Open Your Heart, True Blue i La Isla Bonita. Wszystkie single dotarły do top 5 w Stanach Zjednoczonych, zaś trzy pierwsze osiągnęły tam pozycję 1. Album stał się numerem 1 w wielu krajach, utrzymując pozycję nawet przez 20 tygodni. Do dziś krążek sprzedano w 20 mln egzemplarzy. W połowie 1987 roku ukazał się film pt Kim jest ta dziewczyna? (Who's That Girl), a wraz z nim soundtrack do filmu z tytułowym przebojem. Odbyła się także trasa koncertowa pod takim samym szyldem. Pod koniec roku ukazała się płyta You Can Dance z tanecznymi przeróbkami wcześniejszych przebojów Madonny. Album jest do tej pory jednym z najlepiej sprzedających się albumów z remiksami piosenek. W marcu 1989 roku Madonna wydała piosenkę Like a Prayer ze skandalizującym teledyskiem do niej. Wideoklip, w którym roznegliżowana Madonna tańczy na tle płonących krzyży oraz całuje czarnoskórego Jezusa został potępiony przez Watykan za mieszanie symboli religijnych i erotyki. Piosenka Like a Prayer była wykorzystana również w reklamie Pepsi, z którą Madonna podpisała wówczas kontrakt. Również owa reklama została potępiona przez Watykan, a firma Pepsi natychmiast zdecydowała się wycofać z kampanii z Madonną. Skandal nie zaszkodził jednak samej płycie, która zebrała bardzo dobre recenzje od krytyków i sprzedała się w wielomilionowym nakładzie. Z albumu prócz piosenki tytułowej popularność zyskały także Express Yourself oraz Cherish.

1990-1991: Blond Ambition Tour i In Bed with Madonna

W kwietniu 1990 roku artystka wyruszyła w jedną z najgłośniejszych tras koncertowych w historii muzyki rozrywkowej Blond Ambition Tour. Podczas koncertów w Toronto piosenkarkę próbowała aresztować policja, która nie chciała dopuścić do występu, w trakcie którego gwiazda odgrywała scenę masturbacji. W Rzymie z tego powodu koncert musiał zostać odwołany. W tym samym czasie piosenkarka zdołała także zdominować światowe listy singlowe przebojem Vogue. W grudniu wywołała kontrowersje prezentując uznany przez MTV za obsceniczny, klip do utworu Justify My Love. Stacje MTV i VH1 odmówiły emisji klipu. Wówczas Madonna wydała go na kasecie VHS, która jest do dziś najlepiej sprzedającą się kasetą video z teledyskiem. Piosenka promowała kompilację największych przebojów z lat 80-tych The Immaculate Collection, która jest do dzisiaj najlepiej sprzedającą się płytą Madonny na świecie, rozchodząc się w ilości blisko 25 mln egzemplarzy. W maju 1991 roku miała miejsce premiera szokującego filmu dokumentującego trasę Blond Ambition Tour zatytułowanego Truth or Dare (poza USA; In Bed with Madonna – W łóżku z Madonną). Piosenkarka nie tylko utrwaliła w nim najbardziej kontrowersyjne momenty swojej ostatniej trasy koncertowej, ale także pokazała się w nim w łóżku ze swoimi tancerzami.

1992-1993: Erotica, Sex i The Girlie Show

W październiku 1992 roku ukazał się fotoalbum Sex, zawierający zdjęcia piosenkarki w erotycznych scenach, przez niektórych uznawanych nawet za pornografię. Publikacja spowodowała skandal oraz wzmożone zainteresowanie piosenkarką, które zostało wykorzystane do promocji albumu Erotica. Tytułowy utwór zadebiutował w USA na 2. pozycji na liście airplay i jest to jak dotąd najwyższy debiut piosenki w historii tej listy. Pełna wersja teledysku do piosenki tytułowej była tak kontrowersyjna, że MTV emitowała ją tylko późno w nocy. We wrześniu 1993 roku piosenkarka wyruszyła w trasę koncertową The Girlie Show Tour, określaną jako najbardziej wulgarną i naładowaną seksualnie z dotychczasowych jej tras oraz zagrała w thrillerze erotycznym pt. Body of Evidence (Sidła miłości).

1994-1997: Bedtime Stories i Evita

Na początku 1994 roku Madonna przedstawiła bardziej stonowany wizerunek w wideoklipie do utworu I'll Remember pochodzącego z ścieżki dźwiękowej do filmu With Honors. Piosenka była w USA jednym z największych hitów 1994 roku. W październiku miała miejsce premiera płyty Bedtime Stories, z której pochodzi utwór Take a Bow. Piosenka odniosła sukces w Stanach Zjednoczonych, spędzając na 1 miejscu listy Billboard Hot 100 siedem kolejnych tygodni, stając się dzięki temu największym przebojem Madonny w tym kraju. Jesienią 1995 roku została wydana składanka najlepszych ballad zatytułowana Something to Remember. Grając Evę Perón w filmowej wersji musicalu Evita artystka po raz kolejny radykalnie zmieniła swój wizerunek. Ścieżka dźwiękowa z tego filmu była jej dwunastą platynową płytą, a występ w filmie okazał się największym aktorskim sukcesem Madonny, nagrodzonym Złotym Globem. Wcześniej, 14 października 1996 roku urodziła córkę Lourdes Marię Ciccone Leon, owoc związku z masażystą Carlosem Leonem.

1998-1999: Ray of Light

3 marca 1998 roku piosenkarka zaprezentowała oparty na elektronice album Ray of Light, który stał się sukcesem na miarę albumu Like a Prayer. Album jest uznawany przez wielu krytyków za najlepsze dzieło muzyczne Madonny. Z płyty pochodzi pięć singli, z których największy sukces odniosły Frozen, Ray of Light oraz The Power of Good-Bye. Początek roku 1999 przyniósł Madonnie cztery nagrody Grammy za album Ray of Light. W tymże roku piosenkarka nagrała motyw przewodni do filmu Austin Powers: Szpieg, który nie umiera nigdy zatytułowany Beautiful Stranger. Piosenka w 2000 dostała nagrodę Grammy w kategorii Najlepsza Piosenka z Filmu, stała się także jednym z najczęściej odtwarzanych utworów przez brytyjskie stacje radiowe w historii.

2000-2002: Music i Drowned World Tour

W marcu 2000 roku odbyła się premiera filmu The Next Best Thing (Układ prawie idealny), w którym główną rolę zagrała Madonna. Piosenkarka nagrała dwie piosenki na ścieżkę dźwiękową do tego filmu, z których spory międzynarodowy sukces odniósł wydany na singlu cover utworu Dona McLeana American Pie. W jednym z wywiadów promujących wydaną w listopadzie 2001 roku kompilację Greatest Hits Volume 2 piosenkarka przyznała, że nie lubi tego utworu i gdyby miała okazję drugi raz nagrać go ponownie, nigdy by tego nie zrobiła. W 2009 roku producent kompozycji William Orbit zapytany o swoją wcześniejszą współpracę z piosenkarką stwierdził, że jest to jeden z najgorszych coverów jaki kiedykolwiek powstał. Siedem miesięcy później nastąpiła premiera tanecznego krążka Music, który z miejsca stał się numerem 1 w 27 krajach. Madonna zaprezentowała na tym albumie zupełnie nowe taneczne, elektoniczne brzmienie stworzone przy współpracy francuskiego producenta Mirwaisa Ahmadzai. Album okazał się sukcesem, sprzedając się w 11 mln egzemplarzy na całym świecie. 22 grudnia 2000 roku w szkockim zamku Skibo artystka wyszła za mąż za brytyjskiego reżysera Guya Ritchiego. Ritchie został reżyserem kolejnego kontrowersyjnego naszpikowanego przemocą teledysku gwiazdy do piosenki What It Feels Like for a Girl, którego emisji odmówiły stacje MTV i VH1. Ritchie wyreżyserował także film Swept Away (Rejs w nieznane) z Madonną w roli głównej, który już w trakcie pokazów przedpremierowych okazał się klapą. W czerwcu 2001 roku Madonna wyruszyła w pierwsze od 8 lat światowe tournée pod szyldem Drowned World Tour, które przyniosło zysk 75 milionów $. Wydanie DVD z koncertem zbiegło się z premierą drugiej kompilacji największych przebojów Madonny Greatest Hits Volume 2, która miała miejsce w listopadzie. Kompilacja nie zawierała żadnego nowego utworu i sprzedała się na świecie w liczbie ponad 5 mln kopii. W październiku 2002 roku piosenkarka nagrała przewodni motyw do filmu o przygodach Jamesa Bonda zatytułowany Die Another Day. Do tytułowej kompozycji nagrano jeden z najdroższych teledysków w historii muzyki rozrywkowej, kosztujący 6 milionów $.

2003-2004: American Life i Re-Invention Tour

W atmosferze skandalu w kwietniu 2003 roku został wydany album American Life. Kontrowersje wzbudził teledysk do tytułowej kompozycji, który w brutalny sposób przedstawiał wojnę i jej skutki. Teledysk został wycofany, ponieważ jego wydanie zbiegło się z wybuchem wojny w Iraku a chłodno przyjęty przez krytykę album odniósł bardzo umiarkowany sukces, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie po wydaniu pierwszego przyjętego z mieszanymi uczuciami singla w którym piosenkarka skrytykowała amerykański styl życia, kolejne zostały zbojkotowane przez tamtejsze stacje radiowe. W trakcie ceremonii rozdania nagród MTV Video Music Awards Madonna wywołała kolejny skandal, kiedy podczas wykonywania utworu Hollywood niespodziewanie pocałowała w usta towarzyszące jej na scenie Britney Spears oraz Christinę Aguilerę. Pod koniec 2003 roku Madonna stworzyła serię pięciu bajek dla dzieci, pierwsza część, która ujrzała światło dzienne we wrześniu to Angielskie różyczki. Z kolei pod koniec listopada ukazał się mini-album Remixed & Revisited zawierający rockowe remiksy piosenek z albumu American Life i niewydaną wcześniej, pochodzącą z sesji do albumu Bedtime Stories kompozycję Your Honesty. W 2004 roku Madonna wyruszyła w udaną, dochodową trasę koncertową The Re Invention Tour, która została okrzyknięta najdochodowszym tournee roku przynosząc sumę 125 milionów dolarów zysku.

2005-2007: Confessions on a Dance Floor i The Confessions Tour

Pod koniec 2005 roku Madonna powróciła z nagrodzonym nagrodą Grammy albumem Confessions on a Dance Floor, lansując jeden z największych przebojów w swojej karierze – Hung Up, zawierający wysamplowany fragment utworu Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight) zespołu ABBA. Album sprzedano w 8,5 mln egzemplarzy na całym świecie i wydano z niego cztery taneczne single, z których najbardziej porównywalny do pierwszego singla Hung Up sukces odniósł utwór Sorry. W maju 2006 roku gwiazda wyruszyła w kolejną trasę koncertową The Confessions Tour, która zbierając rewelacyjne recenzje stała się najbardziej dochodową trasą w historii kobiecej muzyki rozrywkowej, przynosząc 260,1 milionów $ zysku (powiększyło to majątek królowej popu o 11,8 mln funtów). Koncertom towarzyszyły duże kontrowersje w związku z wykonywanym przez Madonnę utworem Live to Tell w trakcie którego była ona przytwierdzona do ogromnego lustrzanego krzyża mając na głowie koronę cierniową. Na początku 2007 roku ukazało się wydawnictwo CD/DVD The Confessions Tour z zapisem całego koncertu. Płyta rozeszła się w ponad 1,2 mln egzemplarzy. W styczniu 2007 roku magazyn Forbes umieścił Madonnę na 4. miejscu najbogatszych kobiet show-biznesu, szacując wartość jej majątku na 325 milionów dolarów. W pierwszej poł. 2007 piosenkarka wzięła udział w kampanii reklamowej firmy odzieżowej Hennes & Mauritz, na potrzeby której zaprojektowała specjalną linię ubrań zatytułowaną M by Madonna. 7 lipca wystąpiła na Live Earth w Londynie. Koncerty na rzecz kryzysu cieplarnianego na ziemi zorganizował, były wiceprezydent USA Al Gore. Madonna specjalnie na potrzeby koncertu na stadionie Wembley nagrała piosenkę Hey You, która miała swoją premierę na stronie internetowej firmy Microsoft. Podczas występu na żywo królowa popu zagrała kolejno cztery utwory: Hey You, Ray of Light, La Isla Bonita (gościnnie z zespołem Gogol Bordello) oraz Hung Up. W listopadzie 2007 podpisała umowę z nową wytwórnią płytową Live Nation opiewającą na kwotę 120 mln $. Zgodnie z jej postanowieniami piosenkarka w ciągu 10 lat wyruszy 4 razy w trasę koncertową oraz w ciągu dwóch lat od podpisania kontraktu wyda nowy studyjny album.

2008-nadal: Hard Candy i Sticky & Sweet Tour

Pod koniec marca 2008 roku ukazał się pierwszy singel 4 Minutes, zwiastujący nowe studyjne wydawnictwo. Wysokobudżetowy wideoklip do utworu, w którym obok Madonny pojawiają się Justin Timberlake oraz Timbaland wyreżyserował duet Jonas & François. 28 kwietnia nastąpiła światowa premiera albumu zatytułowanego Hard Candy, nad którym piosenkarka pracowała od początku 2007 m.in. z Timbalandem, Justinem Timberlake i Pharrellem Williamsem. Hard Candy jest zarazem ostatnim albumem studyjnym wydanym przez wytwórnię Warner Bros. W sierpniu Madonna wyruszyła w kolejną światową trasę koncertową zatytułowaną The Sticky & Sweet Tour. Podczas występu w Los Angeles przy utworze Human Nature obok królowej pop pojawiła się Britney Spears. Trasa została uznana za bardziej dochodową niż The Confessions Tour. Pod koniec czerwca 2008 r. pojawił się nowy teledysk Madonny do drugiego singla z albumu Hard Candy pt. Give It 2 Me. W teledysku oprócz Madonny pojawił się Pharrell Williams. W listopadzie ukazał się trzeci singiel promujący Hard Candy - Miles Away jednak brak porozumienia między Warner Bros. a Live Nation sprawił, że nie wydano wideoklipu do owego singla. Mimo tego utwór stał się sporym przebojem radiowym w Europie. W listopadzie rozpoczął się proces rozwodowy artystki z Guyem Ritchie. Pretekstem do rozwodu była zdrada Madonny oraz kabała. Madonna uzyskała rozwód 21 listopada 2008 roku. W grudniu ukazały się zdjęcia Madonny promujące dom mody Louis Vuitton. Według doniesień Madonna za sesję dostała $10 000 000. W listopadzie 2009 Warner Bros. zapowiedziało premierę trzeciej kompilacji największych hitów Madonny, o roboczym tytule Iconography. Będzie to zarazem ostatnie wydawnictwo Madonny wydane pod szyldem tej wytwórni. Oprócz znanego już materiału na krążku mają się znaleźć trzy zupełnie nowe utwory. Wcześniej, bo we wrześniu Live Nation zaplanowało premierę DVD z zapisem koncertu z najnowszej trasy, The Sticky & Sweet Tour. Będzie to wydanie dwupłytowe, zawierające CD z utworami z trasy i sam koncert na osobnej płycie. Pod koniec stycznia oficjalny fanclub Madonny, Icon poinformował o drugiej części jej ostatniej trasy. The Sticky & Sweet Tour 2009 ponownie obejmie Europę, a także Azję i Australię, grając m.in. koncert na warszawskim lotnisku Bemowo. W czerwcu po wielu próbach Madonnie udało się adoptować kilkuletnią Malawijską dziewczynkę, Mercy.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło