Manu Chao - teksty piosenek
Manu Chao, urodzony 21 czerwca 1961 roku, naprawdę nazywa się Jose-Manuel Thomas Arthur Chao, kompozytor i wykonawca muzyki folk sięgającej korzeniami do muzyki latynoskiej.

Rodzice Manu Chao, pochodzący z Galicji i Kraju Basków, uciekając przed reżimem Franco wyemigrowali do Paryża. Przyszły artysta wychowywał się na przedmieściach Paryża. Jak sam stwierdził w wieku młodzieńczym miał dwie życiowe drogi do wyboru, albo zostać dilerem, albo piłkarzem. Traf chciał ze zamiast kopnąć piłkę na boisku wziął do ręki gitarę. Wczesne lata 80te to granie na podwórkach i w knajpach. Zafascynowany muzyką Chucka Berry'ego gra rock'n'roll, tyle ze wplata już hiszpańskie i francuskie teksty piosenek. Połowa lat 80tych to życie w bohemie Paryża, granie w wielu różnych składach. Pierwsze doświadczenia z branżą muzyczną zdobywał wraz z bratem i kuzynem - w kapelach Hot Pants (płyta "Loco Mosquito") oraz Los Carayos.. Olbrzymi sukces osiągnął z grupą Mano Negra grającą nieprzerwanie od 1987 do 1994. W 1998 rozpoczął karierę solową wydając album "Clandestino". Płyta z piosenkami śpiewanymi po francusku, hiszpańsku, arabsku, portugalsku i angielsku zdobyła ogromną popularność. Kolejne albumy Manu to "Proxima estación: Esperanza" z 2001, "Siberie m'etait contee" - najmniej znana, z piosenkami wyłącznie w języku francuskim, połączona z książką z ilustracjami Jacka Wozniaka - oraz "La Radiolina" z 2007 r.
Manu wydał również dwa albumy koncertowe: "Radio Bemba Sound System" oraz "Baionarena" a także koncertowe DVD - "Babylonia en guagua".
Choć jest jednym z najlepiej sprzedających się artystów na świecie, nie jest dobrze znany w anglosaskim kręgu kulturowym. Jak sam o sobie mówi nie ma jednego miejsca, w którym mieszka. Pomimo że ostatnio najwięcej czasu spędza w Brazylii, to jego ulubionym miejscem jest Barcelona.

Manu Chao współpracuje z wieloma artystami, nagrywa z nimi wspólnie piosenki, produkuje płyty (m.in. płytę Amadou & Mariam "Dimanche à Bamako" w 2004).

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło