Marek Piekarczyk (ur. 13 lipca 1951 w Poznaniu), polski wokalista rockowy, lider grupy TSA.

Marek Piekarczyk śpiewa od 1969 r., karierę zaczynał w zespołach: Biała 21., Sektor A. Do grupy TSA dołączył na początku lat 80. i został jej wokalistą. Zespół zdobywał coraz większy rozgłos. Od 1982 roku TSA zaczęło wydawać płyty długogrające a ich utwory okupowały czołowe miejsca na listach przebojów. Grupa została uznana za prekursora heavy metalu w Polsce. Wraz z zespolem TSA Marek Piekarczyk wystąpił na ok. 1000 koncertach w Polsce, USA, Kanadzie, Belgii, Holandii, Czechosłowacji, Rosji, Francji, Finlandii, Litwie, Białorusi, Ukrainie i Niemczech.

W roku 1986 rozpoczął współpracę z Jerzym Gruzą i Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie zagrał rolę Jezusa w rock-operze Jesus Christ Superstar. Było to jedno z największych wydarzeń artystycznych tamtych lat. Zespół TSA był tam współtwórcą opracowania muzycznego i wykonywał wraz z orkiestrą teatru wszystkie partie instrumentalne. Odbyło się ok. 200 spektakli w Polsce i za granicą (USA, Kanada, Finlandia, Rosja). Ostatni spektakl miał miejsce 4 czerwca 1999 na Skwerze Kościuszki. Było to plenerowe widowisko dla wielotysięcznej widowni, z okazji przyjazdu papieża Jana Pawła II.

W latach 1990-1991 artysta śpiewał w bocheńskim zespole Ball's'Power, z którym nagrał płytę XES.

W latach 1992-1998 Piekarczyk mieszkał wraz z rodziną w Nowym Jorku, gdzie oprócz koncertowania z różnymi artystami pracował jako elektryk, malarz, szyldziarz, projektant biżuterii, salesman etc. Jego córka, Sonia, mieszka w Nowym Jorku do dzisiaj a syn, Maciej, wyemigrował do Włoch. Po powrocie z USA Marek Piekarczyk stworzył projekt Marek Piekarczyk i Przyjaciele i koncertował w Polsce.

Od 2001 roku Piekarczyk współpracuje też z Andrzejem "e-mollem" Kowalczykiem przy realizacji jego projektu "Oddzial Otwarty" mającego na celu zbudowanie Domu Muzyki dla Artystów Niepełnosprawnych. Wziął udział w kilkunastu koncertach tego projektu i w nagraniu płyty-cegiełki Trans-formacje - Oddzial Otwarty, a także w następnym wydawnictwie pt. Dom Muzyki.

Obecnie, po reaktywowaniu TSA w oryginalnym, legendarnym już składzie, Marek jest wokalistą i autorem tekstów z płyty Proceder. Płyta ukazała się w kwietniu 2004 wydana przez wydawnictwo Metal Mind Production.

W marcu 2007 ukazała się płyta Yugopolis, na której między innymi pojawiły się dwa utwory zaśpiewane przez Marka: Gdzie jest nasza miłość i Czy pamiętasz?. Płyta osiągnęła status złotej już w pierwszym dniu sprzedaży.

Marek Piekarczyk mieszka w Bochni.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło