Maria Peszek - teksty piosenek
Maria Peszek, (ur. 9 września 1973 we Wrocławiu) - polska aktorka i piosenkarka.

Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną (PWST) w Krakowie (1996 r.). Debiutowała na scenie Teatru Słowackiego w Krakowie, w adaptacji sztuki Brunona Schulza "Sanatorium pod klepsydrą" (scenariusz i reżyseria - Jan Peszek). Grała także na scenach Teatru Studio w Warszawie i Teatru Narodowego.

Pochodzi z rodziny o tradycjach teatralnych, jej ojciec - Jan Peszek jest znanym aktorem. Aktorem jest także jej brat - Błażej Peszek.

Na 21. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w otrzymała nagrodę publiczności (2000 r.) Wykonywała piosenkę "Jestem wiatrem, jestem burzą" Mateusza Pospieszalskiego i Rafała Dziwisza.

W październiku 2005 został wydany debiutancki album muzyczny Marii Peszek, "Miasto Mania". Płyta została nagrana we współpracy z Wojciechem Waglewskim oraz jego synami - Fiszem i Emade. Jest to zarazem ścieżka dźwiękowa multimedialnego przedstawienia o tym samym co album tytule. Płyta ta została wyróżniona dwoma Fryderykami w kategoriach: Nowa Twarz Fonografii dla Marii Peszek oraz Produkcja Muzyczna Roku.

We wrześniu 2008 roku do polskich sklepów muzycznych i księgarń trafił nowy album wokalistki ''Maria Awaria''. Projekt ukazał się w dwóch osłonach - jako płyta i książka ('Maria Awaria - Bezwstydnik'').

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło