20 lat Wywroty
Marika - teksty piosenek
Marika, znana również jako Lady Marika, naprawdę: Marta Kosakowska. Urodziła się 14 grudnia 1980 roku w Białymstoku.
Lady MC, wokalistka, entuzjastka bashmentowych imprez z muzyką jamajską, charakterystycznych kobiecych głosów, muzyki powstającej z niepohamowanej potrzeby i szczerych, autentycznych tekstów.
Równolegle tworzy w różnych stylistykach od reggae, dancehallu i ragga do nu-jazzu. Nie pozwala się zamknąć w jednej szufladzie...
Razem z formacją Breakbeat Propaganda, sound systemem Bass Medium i w różnorodnych kolaboracjach z zapraszającymi ją do współpracy dj’ami (hip-hopowymi, d'n'bassowymi, nu-jazzowymi, funkowymi) i selektorami (reggae, dancehall, raggamuffin) gościła w większości liczących się klubów w Polsce.Marika, poszukując nowych muzycznych doświadczeń, jako solistka zaangażowała się w zrealizowany w Gdyńskim Teatrze Muzycznym głośny hip-hopowy projekt teatralny pt. „12 ławek".
Ma na koncie supportowanie gwiazd dużego formatu takich jak Macy Gray, Gentleman, Sean Paul, Panjabi hit squad, liczne udziały w audycjach radiowych i telewizyjnych (Radio Afera, Radio Merkury, Radio ABC, Jazz Radio, Polskie Radio Bis TVP 1, Polsat, Viva Polska), ale przede wszystkim ogromną liczbę niezwykle energetycznych koncertów. Gdy przejmuje mikrofon klub zamienia się w „Jamajki ambasadę“, publika śpiewa z nią i szaleje... Pasja i entuzjazm artysty udziela się w tym przypadku również publiczności.
Od 2002 jest związana z Sound Systemem Bass Medium (Marika, Abselektor), który w latach 2002 - 2005 funkcjonował jako Bass Medium Trinity w trzyosobowym składzie: Marika, Frenchman, Abselektor i jako BMT wydał płytę „MÓWISZ I MASZ“. Ten, zawierający 13 utworów na jamajskich riddimach, album był tak gorący, że rozszedł się błyskawicznie w podwójnym nakładzie i obecnie, jako legendarny, funkcjonuje w setkach kopii wypalanych i przekazywanych dalej. Przeboje takie, jak „Pociąg z Babilonu“, „Mówisz i masz“, „Piękne panie“ czy „Teraz naprawdę wiesz“ długo nie schodziły z anten radiowych (chociażby Polskiego Radia Bis) a bonusowy klip, mimo, że nagrany po harcersku i zupełnie nie przeznaczony do emisji telewizyjnej (w zamyśle była to wizualizacja do projekcji podczas koncertów), można było zobaczyć na 4fun.tv czy Trace.tv.
Niedawno, jako finalistka festiwalu Top Trendy, Marika po raz drugi stanęła na deskach Opery Leśnej w Sopocie i poczuła na własnej skórze nastrój naszych polskich festynów muzycznych. Za to jej miłość do klubowego, bliskiego kontaktu z publicznością jeszcze bardziej się umocniła!
Ostatnio Marika wzięła udział w projekcie „Polski Ogień“, płycie, która powstała siłami natury i połączonymi siłami Warner Music Polska, Germaican Records i Tam Tam Records. Album ten, nagrany w zawrotnym, kowbojskim tempie, miał dać przegląd tego, co w drugim obiegu tętni intensywnym życiem, a o czym przeciętny zjadacz chleba nie ma pojęcia: przegląd młodego polskiego środowiska reggae/ragga/dancehall. Na ten album Marika nagrała dwie piosenki.

22 sierpnia 2008 roku odbyła się premiera solowej płyty Lady Mariki 'Plenty'
Od jakiegoś czasu w soboty prowadzi audycję "Nie tylko reggae" w Radio Euro (dawniej Bis). Obecna nazwa to Polskie Radio Czwórka.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

rss

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło