Mayhem (ang. okaleczenie) – norweska grupa muzyczna wykonująca black metal, zaliczana do prekursorów gatunku. W początkowym okresie działalności utożsamiana z nurtem satanizmu teistycznego. Zespół powstał w Oslo w 1983 roku z inicjatywy gitarzysty Øysteina "Euronymousa" Aarsetha, do ktorego dołączyli dwaj szkolni koledzy: perkusista Kjetil Manheim i Jørn "Necrobutcher" Stubberud, grający na gitarze basowej. Inspiracją dla nazwy zespołu był utwór brytyjskiego zespołu Venom pt. "Mayhem with Mercy".

W 1993 roku zespół został rozwiązany w wyniku śmierci Aarsetha - lidera i założyciela Mayhem. Grupę ponownie reaktywowano w 1995 roku z udziałem gitarzysty Rune "Blasphemera" Ericksona. Na przestrzeni lat w zespole występowało kilkunastu muzyków, mimo częstych zmian utrzymał łatwo rozpoznawalny styl oparty na szybkich partiach perkusji oraz nisko strojonej gitarze basowej.

Z zespołem była związana organizacja okultystyczna Inner Circle, którą założył Aarseth oraz Outer Circle założona przez fanów zespołu, będąc odpowiedzialna w dużym stopniu za falę przemocy oraz przestępstw na tle antyreligijnym, w tym podpalenia kościołów luterańskich, co miało miejsce na początku lat 90 XX wieku w Norwegii. Muzycznie zespół prezentował różne oblicza black metalu, łącząc w swej muzyce wpływy industrialu oraz muzyki elektronicznej.

Do 2007 roku zespół wydał cztery wysoko oceniane albumy studyjne oraz szereg kompilacji i albumów koncertowych. Zespół z biegiem lat stał się przedmiotem krytycyzmu oraz wielu filmów i publikacji dokumentujących przemoc w muzyce metalowej. Podczas występów zespół prezentuje charakterystyczny rodzaj ekspresji, włączając okaleczenia muzyków, corpse paint oraz scenografię z użyciem m.in. szczątków zwierząt i efektów pirotechnicznych.

Mayhem skład w danych latach

(1983 - 1985)

* Euronymous – gitara, śpiew
* Necrobutcher – gitara basowa
* Kjetil Manheim – perkusja

(1986)

* Messiah - śpiew
* Euronymous - gitara
* Necrobutcher - gitara basowa
* Manheim - perkusja

(1986-1987)

* Maniac - śpiew
* Euronymous - gitara
* Necrobutcher - gitara basowa
* Manheim - perkusja

(1987)

* Kittil - śpiew
* Euronymous - gitara
* Necrobutcher - gitara basowa
* Torben - perkusja

(1988-1991)

* Dead - spiew
* Euronymous - gitara
* Necrobutcher - gitara basowa
* Hellhammer - perkusja

(1992)

* Occultus - gitara basowa, śpiew
* Euronymous - gitara
* Hellhammer - perkusja

(1993)

* Attila Csihar - śpiew
* Euronymous - gitara
* Count Grishnackh - gitara basowa
* Hellhammer - perkusja

(1993)

* Attila Csihar - śpiew
* Euronymous - gitara
* Blackthorn - gitara
* Count Grishnackh - gitara basowa
* Hellhammer - perkusja

(1995 - 1997)

* Maniac - śpiew
* Blasphemer – gitara
* Hellhammer – perkusja
* Necrobutcher – gitara basowa, śpiew

(1997 - 1998)

* Maniac - śpiew
* Blasphemer - gitara
* Nordgaren - gitara
* Necrobutcher - gitara basowa
* Hellhammer - perkusja

(1998 - 2004)

* Maniac - śpiew
* Blasphemer – gitara
* Hellhammer – perkusja
* Necrobutcher – gitara basowa, śpiew

(2004 - 2008)

* Attila Csihar – śpiew
* Blasphemer – gitara
* Hellhammer – perkusja
* Necrobutcher – gitara basowa, śpiew

(od 2008)

* Attila Csihar – śpiew
* Hellhammer – perkusja
* Necrobutcher – gitara basowa, śpiew
* Krister "Morpheus" Dreyer - gitaraHistoria

1983–1993

Zespół powstał w 1983 roku w Oslo z inicjatywy wokalisty i gitarzysty Øysteina "Euronymousa" Aarsetha, który do współpracy zaprosił dwóch szkolnych kolegów: basistę Jørna "Necrobutchera" Stubberuda oraz perkusistę Kjetila Manheima. W takim składzie grupa odbywała próby w małej sali w Langhus, dzielnicy Oslo, wykonując muzykę inspirowaną twórczością takich grup jak Slayer, Motörhead czy Celtic Frost. W 1986 roku odbył się pierwszy koncert grupy oraz wydane zostało demo zatytułowane "Pure Fucking Armageddon". Wkrótce potem do zespołu dołączył wokalista Eirik "Messiah" Nordheim. W 1987 roku Nordheima zastąpił Sven Erik "Maniac" Kristiansen, z którym w składzie zespół nagrał swój pierwszy minialbum grupy- "Deathcrush". Tego samego roku z zespołu odszedł Kjetil Manheim oraz Sven Erik "Maniac" Kristiansen, których zastąpili, odpowiednio Torben Grue i Kittil Kittilsen. Rok później zespół ponownie zmienił skład, perkusistę Grue zastąpił Jan Axel "Hellhammer" Blomberg, natomiast nowym wokalistą został Szwed Per Yngve "Dead" Ohlin, znany z występów w deathmetalowej grupie Morbid. W 1991 roku ukazał się pierwszy album koncertowy grupy pt. "Live in Leipzig" będący zapisem ostatniego koncertu grupy z wokalistą Per Yngve "Deadem" Ohlinem, który popełnił samobójstwo tego samego roku.

Również w 1991 roku z zespołu odszedł Jørn "Necrobutcher" Stubberud, którego zastąpił Stian "Occultus" Johansen, który objął również rolę wokalisty w grupie. W 1993 roku do zespołu dołączyli instrumentalista Varg "Grishnackh" Vikernes, znany z występów w grupie Burzum, węgierski wokalista Attila Csihar oraz drugi gitarzysta Snorre "Blackthorn" Ruch. Csihar i Vikernes wzieli udział w realizacji pierwszego albumu studyjnego zespołu. Wkrótce w wyniku nieporozumienia na niewyjaśnionym do dziś tle, Vikernes zamordował lidera grupy Mayhem Øysteina "Euronymousa" Aarsetha, doprowadzając do rozwiązania zespołu. Rok później ukazał się debiutancki album zespołu zatytułowany "De Mysteriis Dom Sathanas" wydany nakładem wytwórni muzycznej Deathlike Silence Productions.

1995-2005

W 1995 roku zespół wznowił działalność w następującym składzie: Jan Axel "Hellhammer" Blomberg (perkusja), Jørn "Necrobutcher" Stubberud (gitara basowa), Rune "Blasphemer" Erickson (gitara) oraz Sven Erik "Maniac" Kristiansen (śpiew). W 1997 roku ukazał się drugi minialbum zespołu "Wolf's Lair Abyss", tego samego roku ukazał się również singel "Ancient Skin / Necrolust" nakładem Misanthropy Records. Do zespołu dołączył również drugi gitarzysta Alexander Nordgaren. W 1998 roku Nordgaren opuścił zespół.

W 2000 roku po pięciu latach od wznowienia działalności ukazał się drugi album grupy pt. "Grand Declaration of War". Wydawnictwo było promowane podczas amerykańskiej trasy koncertowej wraz z grupami Hate Eternal i Exhumed. Rok później, 16 czerwca 2001 roku, ukazał się czwarty album koncertowy grupy pt. "Live in Marseille 2000" oraz równolegle pierwszy album DVD "European Legions: Live in Marseille 2000". 6 marca 2003 podczas koncertu Mayhem w Bergen zraniony został jeden z widzów, 25-letni Per Kristian Hagen, został uderzony owczym łbem w skutek czego doznał pęknięcia czaszki. Hagen za nieumyślną napaść wniósł pozew do sądu przeciwko zespołowi. Natomiast we wrześniu zespół odnowił kontrakt płytowy z wytwórnią muzyczną Season of Mist.

29 marca 2004 roku ukazał się trzeci album Mayhem- "Chimera" wydany nakładem wytwórni muzycznej Season of Mist. Wydawnictwo został nagrane mobilnym studio w norweskich górach. Jednakże początkowo planowana sesja miała odbyć się w kopenhaskich Puk Studios. Zaplanowana realizacja teledysku do utworu "My Death" w reżyserii Phillipa Burtema nie doszła do skutku z niewyjaśnionych przyczyn. Tego samego roku z zespołu odszedł wokalista Sven Erik "Maniac" Kristiansen, którego zastąpił Attila Csihar, znany z debiutanckiego albumu "Mayhem De Mysteriis Dom Sathanas".

Oświadczenie zespołu odnośnie odejścia wokalisty Svena Kristiansena:

Powodów tej zmiany należy upatrywać w sprawach osobistych, ale stało się tak również dlatego, że Maniac nie mógł wziąć udziału w trasie. Maniac był i zawsze będzie częścią naszej spuścizny a dziesięcioletnia współpraca z nim była zaszczytem.


Od 2005

Na początku 2005 roku brytyjska stacja telewizyjna BBC sfilmowała koncert zespołu w norweskim Tnsberg. Nagrania zostały wykorzystane w programie This World podczas którego muzycy opowiadali o sobie i o działalności zespołu. 16 kwietnia 2007 roku nakładem Season of Mist ukazał się czwarty album studyjny grupy zatytułowany "Ordo Ad Chao". Wydawnictwo było promowane podczas europejskiej trasy koncertowej, która odbyła się w grudniu. Koncerty Mayhem poprzedziły grupy Samael, Pro-Pain, Malevolent Creation, Onslaught, Wykked Wytch oraz Blood Red Throne.

W lutym 2008 roku zespół otrzymał nagrodę norweskiego przemysłu fonograficznego Spellemannprisen w kategorii metal za album "Ordo Ad Chao". Nagrodę podczas gali odebrali perkusista Hellhammer i basista Necrobutcher[27]. Tego samego roku po trzynastu latach występów w grupie, opuścił ją gitarzysta Rune "Blasphemer" Erickson. Muzyk zagrał z zespołem ostatni koncert 6 sierpnia tego samego roku podczas festiwalu Øyafestivalen w Oslo. W październiku 2008 roku do grupy dołączył gitarzysta koncertowy Krister "Morpheus" Dreyer, znany z grup Limbonic Art oraz Dimension F3H. Wziął on udział w trasie koncertowej South America Fucking Armageddon. W sierpniu 2009 roku zespół wystąpił podczas koncertów w Finlandii.

Muzycy

Obecny skład zespołu

* Attila Csihar – śpiew (1994, od 2004)
* Krister "Morpheus" Dreyer – gitara (od 2008)
* Jørn "Necrobutcher" Stubberud – gitara basowa, śpiew (1983–1990, od 1995)
* Jan Axel "Hellhammer" Blomberg – perkusja (od 1987)

Byli członkowie zespołu

* Rune "Blasphemer" Erickson – gitara (1995–2008)
* Snorre "Blackthorn" Ruch – gitara (1993)
* Per Yngve "Dead" Ohlin – śpiew (1988–1991)
* Øystein "Euronymous" Aarseth – gitara, śpiew (1983–1993)
* Varg "Grishnackh" Vikernes – gitara basowa (1993)
* Kittil Kittilsen – śpiew (1987)
* Kjetil Manheim – perkusja (1983–1988)
* Sven Erik "Maniac" Kristiansen – śpiew (1986–1988, 1994–2004)
* Eirik "Messiah" Nordheim – śpiew (1986)
* Alexander Nordgaren – gitara (1997–1998)
* Stian "Occultus" Johansen – gitara basowa, śpiew (1991)
* Øyvind Hægeland – śpiew (2000)
* Torben Grue – perkusja (1987)

Dyskografia

Album studyjne

* De Mysteriis Dom Sathanas (24 maja 1994, Deathlike Silence Productions)
* Grand Declaration of War (6 czerwca 2000, Season Of Mist)
* Chimera (29 marca 2004, Season Of Mist)
* Ordo Ad Chao (16 kwietnia 2007, Season Of Mist)

Minialbumy

* Deathcrush (1987, Posercorpse Music)
* Wolf's Lair Abyss (1997, Misanthropy Records)
* Life Eternal (2009, Saturnus Records)

Single

* Freezing Moon (1996, Black Metal Records)
* Ancient Skin / Necrolust (1997, Misanthropy)

Albumy koncertowe

* Live in Leipzig (1991, Obscure Plasma Records)
* Dawn of the Black Hearts (17 lutego 1995, Warmaster Records)
* Mediolanum Capta Est (1999, Avantgarde Music)
* Live in Marseille 2000 (16 czerwca 2001, Season Of Mist)

Kompilacje

* A Tribute to the Black Emperors (1994, Land of the Rising Sun)
* Out From the Dark (1996, Black Metal Records)
* European Legions (2001, Season of Mist)
* U.S. Legions (2001, Renegade Records)
* The Studio Experience (2002, Season Of Mist)
* Legions of War (22 kwietnia 2003, Season Of Mist)

Splity

* Freezing Moon / Jihad z grupą The Meads of Asphodel (2002, Supernal Music)
* Necrolust / Total Warfare z grupą Zyklon-B (1999, Vinyl Collector)

Dema

* Pure Fucking Armageddon (1986, Funny Fram)
* Deathrehearsal (1987, wydanie własne)

Wideografia

* Live in Bischofswerda (VHS, 1998, Misanthropy Records)
* European Legions: Live in Marseille 2000 (DVD, 16 czerwca 2001, Season Of Mist)

Filmografia

* Mayhem – Cult of Agression (2002, reżyseria: Stefan Rydehed)
* Metal: A Headbanger's Journey (2005, reżyseria: Sam Dunn)
* BBC One World Series – odcinek pt. Death Metal Murders (2005)
* Pure Fucking Mayhem (2007, reżyseria: Stefan Rydehed)User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło