www.michalrudas.pl

Urodził się 14.08.1981 roku w Warszawie. Na początku mieszkał w stolicy, ale jako pięciolatek stał się obywatelem pobliskiego Piaseczna. Tamże, w Przedszkolu nr 5 przy ulicy Fabrycznej zaczęła się jego wokalna kariera. Już wtedy podczas jego pierwszych przedszkolnych występów z oczu wszystkich mam , pani dyrektor i pań nauczycielek płynęły łzy wzruszenia. Nie inaczej działo się też i później w pierwszych klasach szkoły podstawowej. Cóż, gdyby nie wrodzona nieśmiałość Michała, to prawdopodobnie można byłoby wspomnieć o występach w bardzo znanym wtedy zespole 'Gawęda'.. Nieśmiałość, a może też i strach przed "obciachem" w oczach kolegów niemal całkowicie wyciszył słowicze tryle, by po kilku latach, dokładnie pod koniec szkoły podstawowej dać im szansę ponownego wybrzmiewania. Powrót do śpiewania miał miejsce za sprawą występów w szkolnym zespole "Remedium", ale dopiero w okresie licealnym zaczął się intensywny etap świadomego wkraczania w świat muzyki. Przewodnikiem na tej drodze była świetna wokalistka i mistrzyni harmonijki ustnej Beata Kossowska, która nie tylko uczyła Michała śpiewu, ale uwrażliwiała na muzykę, poszerzała wyobraźnię i zaszczepiła miłość do improwizacji.
Po maturze w 2000r. rozpoczął się etap nauki w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina przy ulicy Bednarskiej w Warszawie na wydziale wokalnym, w sekcji piosenki. Tutaj wspaniali profesorowie od emisji głosu, dykcji i interpretacji piosenki dzielnie szlifowali to wszystko, co w Michale chropowatym było.
Zwieńczeniem tej czteroletniej pracy był spektakl muzyczny wystawiony w teatrze Atenenum w Warszawie w reżyserii Artura Barcisia.
Na rozwój artystyczny Michała nie miała jednak wpływu tylko szkoła. Na szczęście już od początku okresu nauki dana mu była możliwość występowania poza jej murami..
W 2000 roku Michał związał się z chórem Trzecia Godzina Dnia, grającym muzykę z pogranicza gospel, pop, soul z przesłaniem ewangelizacyjnym w którego skład wchodzili Natalia Niemen, Mateo, Mietek Szcześniak, Beata Bednarz. Michał występował tam jako chórzysta i okazjonalnie jako solista. Współpracę z zespołem zakończył w 2005 roku.
W 2001 roku wystąpił w programie "Szansa na sukces" w odcinku z piosenkami Piotra Szczepanika i zajął ex equo 1 miejsce razem z Martą Masłowską. Przygoda z Szansą trwała potem jeszcze przez parę lat. Michał występował m.in. w telewizyjnym koncercie sylwestrowym TVP2 na przełomie 2001 i 2002 roku, a następnie w finale programu w 2002 roku oraz w 2003 roku w programie z piosenkami z różnych krajów wspólnoty UE, zaśpiewał wtedy "Goodbye my love, goodbye" z repertuaru Demisa Roussosa. Ważnym wydarzeniem w karierze Michała był udział w musicalu "Kwiaty we włosach" w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego, którego premiera miała miejsce w lipcu 2002 roku.
Po skończeniu trasy koncertowej musicalu Michał rozpoczyna powoli etap pracy w Teatrze Roma w Warszawie w charakterze wokalisty "kanałowego", czyli chórzysty zespołu wokalnego, wchodzącego w skład orkiestry w spektaklach "Miss Saigon", "Grease" i "Koty". Okazjonalnie występował również w podobnej roli w Teatrze Komedia w spektaklu "Chicago". W obu teatrach śpiewał do 2004 roku.
Wraz z rozpoczęciem pracy w teatrze pojawiły się coraz liczniejsze nagrania w studiach dubbingowych do filmów animowanych, w których Michał użyczał głosu zarówno w charaktrze chórzysty, jak i solisty. Pracę tę wykonuje do dziś i ma na swoim koncie udział w kilkudziesięciu filmach telewizyjnych, kinowych i wydawanych na DVD. Z tych ważniejszych należałoby wymienić następujące filmy : Tarzan 2 (DVD) 2005, Księżniczka na ziarnku grochu (kino) 2005, Mój brat niedźwiedź 2 (DVD) 2006.
Kolejnym ważnym wydarzeniem( lato 2004) w życiu Michała było spotkanie na swojej drodze Adama Sztaby, wspaniałego muzyka, aranżera i kompozytora, który zaprosił go do śpiewania w jego zespole, w programie "Moja krew", prowadzonym przez Magdę Mołek w telewizji TVN. Michał miał tam okazję śpiewać w męskim zespole wokalnym w składzie (oprócz Michała) : Adam Krylik, Krzysztof Pietrzak, Daniel Wojsa.
Niedługo później, bo jesienią 2004r. pojawiła się kolejna propozycja śpiewania w programie TV, tym razem był to zespół Zygmunta Kukli, a program nosił tytuł "Jaka to melodia". W programie tym Michał występuje do dnia dzisiejszego.
Gdy zakończono produkcję programu "Moja krew" wiosną 2005 roku , w jego miejsce pojawił się nowy program "Taniec z gwiazdami", który zdobył wielka popularność wśród publiczności . Ponoć program był oglądany nie tylko ze względu na tańczące w nim gwiazdy , ale również ze względu na wspaniałą orkiestrę pod batutą Adama Sztaby, w której Michał miał zaszczyt śpiewać przez wszystkie edycje programu.
29 maja 2009r. Michał wydał swoją pierwszą solową płytę "Shuruvath". Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło