MIETEK SZCZEŚNIAK
Biografia

Mieczysław Szcześniak urodził się 9 lipca 1964 roku w Kaliszu. Już jako sześciolatek śpiewał w zespole Ikary, a jako nastolatek rozpoczął współpracę z wrocławskim zespołem Funk Factory, z którym w 1984 roku zarejestrował swe pierwsze nagrania dla Polskiego Radia w Szczecinie.
Występował w przeglądach piosenki m.in. "Śpiewać każdy może" i w Ogólnopolskim Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki we Wrocławiu, a w 1985 roku pojawił się w konkursie Debiutów na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, gdzie otrzymał główną nagrodę im. Anny Jantar za piosenkę "Przyszli o zmroku" (muz. Krzesimir Dębski, sł. Jacek Cygan).
W 1987 r. rozpoczął studia w Katowicach, na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, oraz wystąpił na Międzynarodowym Festiwalu Jazz Jamboree z zespołami Walk Away i Sławomir Kulpowicz Group.
W 1989 roku zaśpiewał na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Sopot '89, gdzie zdobył główną nagrodę Bursztynowego Słowika oraz Nagrodę Dziennikarzy.
W tym samym roku Mieczysław Szcześniak zdobył I miejsce na Festiwalu Złoty Orfeusz w Bułgarii oraz nagrodę Mister Elegantiarum na Festiwalu Intertalent w Austrii.
Wokalista zdobył również Grand Prix i I miejsce na festiwalu Cesme w Turcji. Nagrodą której nigdy dotąd nie przyznano żadnemu polskiemu artyście, było przyznanie Złotej Płyty Miasta Muzyki FIDOF w Nashville w USA, Mietkowi Szcześniakowi.
W roku 1989 rozpoczęła się współpraca wokalisty z Walt Disney Music Company, która zaowocowała w nagrania utworów do filmów animowanych takich jak: „Chip i Dale” (1989), „Duck Tales”(1990) oraz „Dzownnik z Notre Dame” (1996).
Jego debiutancki album "Niby nowy" ukazał się w 1990 roku.
Przez kolejne dwa lata występował z recitalem, w którym znalazły się standardy jazzowe, soul i blues. Od 1993 roku związał się z nurtem muzyki chrześcijańskiej, rozpoczął współpracę z grupą New Life M oraz chórem Deus Meus. Z towarzyszeniem obu składów wydał łącznie siedem płyt.
W 1997 roku podpisał kontrakt z koncernem Pomaton EMI. Pierwszym wydawnictwem był album z kolędami „Raduj się świecie” (1997). Rok później ukazała się kolejna solowa płyta w dorobku artysty "Czarno na białym".
W 1999 roku nagrał z Edytą Górniak utwór "Dumka na dwa serca" do filmu "Ogniem i mieczem",(muz.Krzesimir Dębski sł.Jacek Cygan), a 29 maja reprezentował Polskę w Międzynarodowym Konkursie Piosenki Eurowizja '99 w Izraelu, piosenką "Przytul mnie mocno" (muz. Seweryn Krajewski, sł. Wojciech Ziembicki). Tego roku wystąpił również z własnym recitalem na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu oraz na Festiwalu w Sopocie biorąc udział w koncercie „Muzyczne drogi Europy”.
W tym samym roku Mieczysław Szcześniak po raz pierwszy otrzymał Nagrodę Przemysłu Fonograficznego Fryderyk w kategorii Wokalista Roku. Kolejne Fryderyki zostały przyznane artyście w kategorii Wokalista Roku w latach 2000 - 2001.
W roku 2000 Mietek pojawił się po raz kolejny na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Piosenka "Za-czekam",która zapowiadała kolejny solowy album artysty, zajęła drugie miejsce w konkursie Premier.
7 października 2000 ukazał się nowy album Mietka zatytułowany "Spoza Nas". Realizatorem nagrań był Michał Przytuła, a ich producentem Marcin Pospieszalski. W nagraniach wzięli udział m.in.: gwiazda sceny jazzowej, perkusista Lenny White, brazylijski gitarzysta Paulinho Garcia, pianista Reynaldo Ceballo Hechavarria, Mika Urbaniak, Jose Torres, bracia Golcowie oraz Kayah.
Przełom tysiącleci to dla Mietka czas koncertowania, promocji nowego krążka i gościnnego udziału w kilku produkcjach, m.in. koncertach telewizyjnych - na Boże Narodzenie z Arką Noego, a na Wielkanoc z chórem "Trzecia Godzina Dnia". Oba wydane zostały wydane na płytach: "Arka Noego i Przyjaciele - kolędy i piosenki na żywo" (2000) oraz "TGD na żywo" (2001). Wziął też udział w nagraniu piosenek do filmu "W pustyni i w puszczy" z muzyką Krzesimira Dębskiego ("Mama Afryka" i "Pieśń baobabu").
Latem 2001 artysta wziął udział w nagraniach płyty "Mężczyźni kobietom", z której dochód został przeznaczony na badania mammograficzne i rehabilitację osób po masketomii. Jesienią wystąpił z chórem Oslo Gospel Choir oraz z własnym recitalem w Trójkowym Studiu im. Agnieszki Osieckiej.
W marcu 2002 ukazała się płyta z serii "Złota Kolekcja", na której obok największych hitów ukazały się także nagrania wcześniej niepublikowane.
Tego samego roku Mietek Szcześniak i Grażyna Łobaszewska z zespołem oraz Monika Zytke z chórem Et In Terra przygotowali program muzyki gospel, w którym znalazły się pieśni negro spiritual, współcześnie pisane utwory gospel i polskie kompozycje inspirowane tą stylistyką. Z polskimi wykonawcami wystąpił Junior Robinson, czarnoskóry wokalista gospel z Londynu.
Wokalista wystąpił też na festiwalu w Opolu, w Toruniu na "Song of Songs Festival" (gdzie otrzymał nagrodę "Tuba Dei" dla najlepszego wokalisty roku 2001) oraz na międzynarodowym festiwalu "Słowiański Bazar", gdzie był także jurorem. Ponownie wystąpił w Trójkowym Studiu im. Agnieszki Osieckiej, tym razem z materiałem z świątecznej płyty „Raduj się świecie”. Nie zabrakło koncertów telewizyjnych - w Krotoszynie, Bożonarodzeniowego z zespołem Arka Noego, w benefisie Ireny Kwiatkowskiej i w jazzowo-soulowej wersji oratorium "Mesjasz" G.F.Haendla. Artysta pojawił się też gościnnie na albumach zespołów Amenband ("Coraz bliżej") i Deus Meus ("Jahwe").
W kwietniu 2003 roku wokalista wziął udział w nagraniu polskiej wersji hymnu Unii Europejskiej - "Ody do radości", w maju pojawił się na koncercie z okazji 25-lecia pontyfikatu papieża Jana Pawła II.
W 2004 roku zaśpiewał w koncercie pamięci Czesława Niemena i na festiwalu w Opolu. Wziął też udział w nagraniu albumu "Słowa", który ukazał się w rocznicę urodzin Jana Pawła II, na którym polscy artyści zaśpiewali wiersze Karola Wojtyły.
10 czerwca piosenkarz odcisnął dłonie w opolskiej Alei Gwiazd, tego samego miesiąca wystąpił na ósmym "Song of Songs Festival".
W 2005 roku pojawił się na Festiwalu Jedynki w Sopocie prezentując utwór „Chyba na pewno”,który wziął udział w plebiscycie na „Największy Przebój lata” . Tego samego roku artysta zaśpiewał podczas czwartego "Dnia Kotana", oraz wystąpił ze słynnym Harlem Gospel Choir w Sali Kongresowej.
W 2006 roku Mieczysław Szcześniak wspólnie z Edytą Górniak piosenką „Dumka na dwa serca” zdobyli I miejsce w plebiscycie widzów TVP1 na „Najpiękniejszą Polską piosenkę z sercem” z okazji charytatywnej akcji "Serce masz tylko jedno".
Maj 2006 roku to data premiery nowego, po pięciu latach przerwy, albumu artysty, zatytułowanego "Zwykły cud". Znalazło się na nim wiele duetów - do nagrania piosenek, zaproszono m.in. Annę Marię Jopek, Paulinę Przybysz (Sistars), Liroya oraz Mezo. Można powiedzieć, że płyta ta jest swoistym dopełnieniem swoich poprzedniczek, „Czarno na białym" i „Spoza nas". "Zwykły Cud" to niebanalna o różnych zabarwieniach płyta.
W ramach 43 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2006 odbył się koncert poświęcony twórczości Marka Grechuty zatytułowany „Świat w obłokach”. Wśród wielu artystów prezentujących utwory Marka Grechuty, jeden z wielkich przebojów „Dni, których jeszcze nie znamy” zaśpiewał Mieczysław Szcześniak w duecie z Dorotą Miśkiewicz. Artysta wziął również udział w finale koncertu, gdzie wspólnie ze wszystkimi artystami zaśpiewał tytułową piosenkę koncertu „Świat w obłokach”.
W tym samym roku powstał międzynarodowy projekt „Poland. Why Not?” Do Polski zaproszono najsłynniejszych kompozytorów oraz producentów muzycznych ze Stanów Zjednoczonych. Twórców największych światowych przebojów takich artystów jak: CELINE DION, WHITNEY HOUSTON, BARBARA STREISAND. Do udziału w tej muzycznej produkcji, obok innych polskich artystów został zaproszony również Mieczysław Szcześniak, gdzie wspólnie z WENDY WALDMAN (zdobywczynią nagrody Grammy za kompozycje "Save The Best For Last" z repertuaru Vanessy Williams) wziął udział w specjalnym koncercie podczas którego zaprezentował utwór "Never Be The Same" ,który został zarejestrowany na płycie dvd i wydanym jako krążek na zachodnim rynku muzycznym. Wendy Waldman pod wielkim wrażeniem wokalisty zaproponowała współpracę jako współproducent przy kolejnej solowej płycie wokalisty.
Rok 2007 zapoczątkował występem na 44 Krajowym koncercie premier w Opolskim amfiteatrze piosenką „Bajka, że to ja”,oraz kontynuował pracę nad nową płytą podróżując między Polską a Los Angeles.
29 października 2007 roku, w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie Mieczysław Szcześniak został uhonorowany nagrodą „Złota Kaczka” za najlepszą piosenkę „Dumka na dwa serca” w specjalnej, jubileuszowej edycji magazynu Film - Gala 50-lecia transmitowana przez Telewizję Polską.
W roku 2008 ukazały się kolejne płyty z udziałem Mietka „Czekanie” EXANIMO, "Wasowski na jazzowo" wyd. Rzeczpospolita, "Polsih Love songs ever", "The Best film ever".
W 2009 roku Mieczysław wziął udział w koncercie poświęconym pamięci Andrzeja Zauchy "Serca bicie" oraz w benefisie Grażyny Łobaszewskiej.
Dużym medialnym wydarzeniem był Międzynarodowy Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach podczas, którego Mieczysław Szcześniak wystąpił z Wendy Waldman, kóra wykonała razem z Nim piosenkę "Save the best for last".
Obecnie Mieczysław Szcześniak kończy pracę nad pierwszą anglojęzyczną płytą przy produkcji której zaangażowani są wybitni muzycy i producenci z Polski i USA tacy jak : Wendy Waldman , Rob Hoffman , który współpracował m.in. z Michaelem Jacksonem czy Christiną Aguilerrą , Marcin Pospieszalski, Piotr Kominek ,Paweł Zarecki.
Płyta ukaże się w 2010 roku.


User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło