Mieczysław Wojnicki (prawdziwe nazwisko: Mieczysław Jarca), ur. 10 września 1919 w Częstochowie, zm. 13 stycznia 2007 w Warszawie – polski piosenkarz i aktor operetkowy, wykonawca znanych przebojów z lat 60.

Absolwent Gimnazjum (dziś LO) im. R. Traugutta w Częstochowie (1938). Ukończył Wydział Aktorski PWST w Krakowie, a zadebiutował w 1944 roku w Wilnie. W latach 40. pracował w teatrach muzycznych Poznania i Łodzi. Od 1949 w Warszawie, zdobył popularność jako czołowy artysta operetki. Od lat 50. współpracował także z kabaretami (np. Wagabunda) i grupami estradowymi, między innymi Podwieczorek przy mikrofonie. Na początku lat 50. wystąpił w epizodach filmowych: "Miasto nieujarzmione" (1950) jako żołnierz niemiecki oraz "Młodość Chopina" (1951) jako porucznik Pisarzewski. Często był autorem słów do śpiewanych przez siebie włoskich piosenek.

Największe przeboje:
Kaczuszka i mak (muz. P. Mascheroni, sł. Mieczysław Wojnicki)
Jabłuszko pełne snu (muz. Bogusław Klimczuk, sł. Tadeusz Urgacz)
Zakochani są wśród nas (muz. Jerzy Matuszkiewicz, sł. Janusz Kondratowicz)
W maleńkiej kawiarence (muz. Fred Raymond, sł. Tymoteusz Ortym) Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło