Minor Threat - amerykański zespół grający hardcore/punk. Został założony przez byłych muzyków The Teen Idles: basisty Iana MacKaye'a i perkusisty Jeffa Nelsona. MacKaye pozostawił gitarę basową i został wokalistą. Składu dopełnili gitarzysta Lyle Preslar i basista Brian Baker. Zespół zadebiutował w grudniu 1980 roku otwierając koncert Bad Brains.

W 1981 roku zespół wydał swoje pierwsze single: Minor Threat i In My Eyes. Udał się również na tournee po wschodniej części USA. Piosenka Straight Edge (z pierwszego singla) rozsławiła filozofię straight edge nawołując do całkowitej abstynencji (alkohol i narkotyki). To było coś nowego w muzyce rockowej. Początkowo niewiele osób przekonało się do tego, ale z czasem ruch straight edge zaczął zyskiwać coraz więcej zwolenników. Pojawiły się również nowe zespoły z tego nurtu takie jak: SS Decontrol czy 7 Seconds. Z kolei piosenka Guilty Being White doprowadziła do oskarżeń zespołu o rasizm, ale MacKaye usilnie zaprzeczał i powtarzał, że niektórzy źle zinterpretowali jego słowa. W wywiadzie opublikowanym w książce Stevena Blusha American Hardcore: A Tribal History, MacKaye stwierdził, że został obrażony przez tych, którzy doszukiwali się w jego tekstach rasizmu. Kiedy zespół nagrał płytę Out Of Step MacKaye wstawił krótkie przemówienie dotczyczące postawy straight edge mówiąc, że: This is not a set of rules.... Stało się to po tym, jak zaczęły się zdarzać wypadki ciężkich pobić osób, które miały w ręku nawet puszkę piwa. (szczegółnie fani zespołu SS Decontrol byli brutalni). Minor Threat nie tolerowali takiej postawy.

Zespół rozpadł się w 1983 roku wskutek niezgody między muzykami na tle artystycznym. Swój ostatni koncert zagrał 23 września 1983 u boku zespołów: Trouble Funk i Big Boys.

MacKaye kontynuował granie w zespołach: Embrace (utworzony z byłymi muzykami The Faith) i od 1987 roku w Fugazi. Brian Baker grał m.in. w Dag Nasty. Aktualnie jest członkiem Bad Religion. Lyle Preslar występował z Glenn'em Danzigiem. Jeff Nelson jest obecnie grafikiem, ale udziela się także w polityce.

User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License and may also be available under the GNU FDL.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło