Mira Kubasińska (ur. 8 września 1944 w Bodzechowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego, zm. 25 października 2005 w Otwocku) – polska wokalistka blues rockowego zespołu Breakout.

Przed szerszą publicznością zadebiutowała w wieku 8 lat. Występowała w rzeszowskim kabarecie "Porfirion". W roku 1963 wraz z Tadeuszem Nalepą występowała na II "Festiwalu Młodych Talentów" w Szczecinie.[1] Sławę zdobyła podczas występów z zespołem Blackout (od roku 1965), przekształconym następnie w grupę Breakout. Jej największe i najbardziej znane przeboje pochodzą z pierwszej płyty grupy Breakout zatytułowanej Na drugim brzegu tęczy, były to "Na drugim brzegu tęczy", "Poszłabym za tobą" "Gdybyś kochał, hej". Jako wokalistka wzięła także udział w nagraniu płyt 70a, Mira, Ogień, NOL, Żagiel ziemi, ZOL.

Po rozwiązaniu grupy w 1982 Kubasińska wycofała się z estrady, tylko okazjonalnie pojawiając się na wspomnieniowych imprezach muzycznych, jak np. Old Rock Meeting w Operze Leśnej w 1986 i 1987 roku. Od 1994 roku stale współpracowała ze szczecińskim zespołem After Blues. Początkowo opracowała wspólnie z zespołem nowe wersje swoich starych utworów z czasów Breakoutu, później zaczęła śpiewać także nowe kompozycje[2]. W latach 90. i na początku XXI wieku koncertowała również z takimi zespołami, jak Kasa Chorych, K.G. Band i Bluesquad.

Artystka trafiła do szpitala 22 października ok. godz. 11, po 3 dniach 25 października ok. godz. 18 zmarła na udar mózgu. Ostatni koncert dała 15 października 2005 na Bluesadzie w Szczecinie[3]. Niedługo przed śmiercią rozpoczęła pracę nad solowym albumem, który miał być jej oficjalnym powrotem na scenę muzyczną[4].

Ku jej pamięci w Ostrowcu Świętokrzyskim corocznie odbywa się bluesowo-rockowy festiwal jej imienia "Wielki Ogień".

Mira Kubasińska była pierwszą żoną Tadeusza Nalepy, współzałożyciela zespołów Blackout i Breakout. Ich synem jest gitarzysta Piotr Nalepa.

Read more on Last.fm. User-contributed text is available under the Creative Commons By-SA License; additional terms may apply.
rozwiń opis

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zgłoś obraźliwą treść

Uzasadnij swoje zgłoszenie.

wpisz wiadomość


lub tradycyjnie
login lub email
hasło